Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Mediolan, czy warto?

Mediolan, czy warto?

Mediolan to drugie pod względem wielkości miasto we Włoszech, położone na północy, w Lombardii. Jest jednym z najbogatszych miast Europy, obsługiwanym przez kilka lotnisk. Kwitnie tu gospodarka, kultura i elegancja, a przy tym nie brak turystów z całego świata.
 

Milano różni się od innych włoskich miast, architektura nowocześniejsza a ludzie bogatsi i bardziej zagonieni niż ci z południa kraju. Ja polecam Mediolan choćby dla samej tylko Duomo - wspaniałej katedry stojącej w samym centrum tego wielkiego ośrodka miejskiego.

Mediolan zwiedzałem na początku 2007 roku pomyśleć można było, że styczeń więc będzie mało turystów jednak nic bardziej mylnego!

Całe miasto, było wspaniale ozdobione świątecznymi akcentami (które jeszcze nie zniknęły). Najbardziej spodobała mi się Galeria Wiktora Emanuela II (plac Duomo i Scala), z sufitu której spływały ku piękne Anioły sporych rozmiarów. To bardzo popularne miejsce w Mediolanie dawało nam codzienie trochę ciepła w mimo wszystko chłodne dni. Koncentrują się tutaj ekskluzywne restauracje, sklepy i butiki oferujące klasykę mody i hity sezonu!

Tuż obok Galerii dumnie stoi Duomo - Katedra Narodzin Św. Marii w Mediolanie - jedna z piękniejszych katedr jakie miałam okazję kiedykolwiek zobaczyć.

Jest to gotycka budowla, której część zewnętrzna ozdobiona jest przez 2245 figur, 135 sterczyn, 96 rzygaczy i około 1 km maswerków. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku, a zakończyła w XX. Budulcem był marmur z Condagli. Potężny gmach wieńczy strzelista wieżyczka ze słynną Madonną, 4-metrową statuą z pozłacanej miedzi z 1774 roku.

Wewnątrz na szczególną uwagę zasługuje prezbiterium, a na szczycie sklepienia znajduje się relikwia Świętego Gwoździa z Krzyża. Więcej o tym wspaniałym zabytku można się dowiedzieć zwiedzając Muzeum Duomo.

W Mediolanie warto też zajrzeć do zamku Castello Sforzesco z XV wieku, również położonego w centrum miasta. Jest to ceglana warownia zaprojektowana na planie kwadratu z dziedzińcem usytuowanym pośrodku. Zamek otacza mur z narożnymi basztami. Obecnie siedzibę ma tutaj Muzeum prezentujące sztukę włoską, choć nie tylko.

To w Mediolanie znajduje się najsłynniejszy teatr operowy świata La Scala z XVIII wieku, o którym często opowiada Bogusław Kaczyński. Tutaj też zbudowano słynny wieżowiec Pirelli o charakterystycznym kształcie. Z ciekawostek wymienić należy również renesansowy kościół Santa Maria delle Grazie, przyległy do niego klasztor skrywa bowiem słynny fresk Ostatnia Wieczerza Leonarda da Vinci.

Jako zagorzały kibic piłkarski nie mogłem nie odwiedzić stadiony San Siro na którym swoje mecze rozgrywają dwie wielkie drużyny Ac.Milan i Inter Mediolan.

Te kilka dni spędzone w Mediolanie to za mało, żeby dobrze poznać miasto, ale wystarczy, by je polubić i zapragnąć innym razem zobaczyć więcej. Jeśli jednak chcemy poznać to miasto bliżej, warto odwiedzić biuro podróży, które oferuje wycieczki objazdowe do Włoch, dzięki czemu poznamy nie tylko Mediolan, ale także inne najciekawsze miejscowości we Włoszech

/ Maciej Moch /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA