Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Jeziora Plitwickie

Jeziora Plitwickie

Park Narodowy Jezior Plitwickich jest perełką, której podczas wyprawy do Chorwacji pominąć nie można. Krystalicznie czyste jeziora krasowe, połączone ze sobą siecią wodospadów i strumieni, otoczone lasami i bogatą roślinnością tworzą unikalny krajobraz. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć!
 

Chorwacja - Jeziora Piltwickie to najstarszy park narodowy w kraju, założony w 1949 roku. Na jego terenie znajduje się 16 jezior krasowych i ponad 90 wodospadów, wśród nich największy wodospad Chorwacji - Veliki Slap, czyli po prostu Wielki Wodospad (78 m wysokości). Żyje tam 140 gatunków ptaków, 15 gatunków nietoperzy, dzikie zwierzęta, takie jak: wilki, niedźwiedzie, lisy, kuny, borsuki, sarny, dziki, jelenie, rysie, opisano ponad tysiąc gatunków roślin. Park otwarty jest przez cały rok. W zimie na jego terenie, w miejscowości Muknije, funkcjonuje mała stacja narciarska. W 1979 roku Park Narodowy Jezior Plitwickich został wpisany na listę UNESCO.

Ten cud natury powstał dzięki zjawiskom krasowym, czyli wypłukiwaniu wapienia i dolomitu przez wodę. Jeziora przedzielone są naturalnymi zaporami z trawertynu, powstałymi na skutek wytrącania się węglanu wapnia. To właśnie nad nimi tworzą się wspaniałe wodospady. Kolor wody w jeziorach zmienia się w zależności od zawartości minerałów, roślinności i kąta padania światła.

Park dzieli się na dwie części: Jeziora Górne i Jeziora Dolne. Jeziora Górne powstały na skutek zawalenia się stropów podziemnych grot i zalania ich przez wodę. W tej części znajduje się jezioro Kozjak - największe z całego kompleksu. Jeziora Dolne utworzyły się w wapiennym kanionie. Największe wrażenie robią tam wysokie wapienne skały, których biel, w zestawieniu z błękitnym kolorem wody daje piękny efekt wizualny. Atrakcją parku są także jaskinie i groty - część z nich jest dostępna dla turystów, trzeba tylko pamiętać o zabraniu własnej latarki.

Jeziora Plitwickie najlepiej zwiedzać pieszo. Dostępne są trasy o różnym stopniu trudności i długości, czas przejścia to od 2 do 8 godzin. Obowiązkowo trzeba przynajmniej podejść pod Wielki Wodospad i jezioro Kozjak. Drewniane kładki zbudowane tuż nad taflą wody sprawiają, że czujemy kontakt z naturą i spacer nabiera dodatkowego uroku. Można skorzystać z przejażdżki kolejką wzdłuż brzegów jezior, ale wtedy zobaczymy tylko cząstkę Plitwic. Na jeziorze Kozjak można wybrać się w krótki rejs statkiem spacerowym.

Wielki Wodospad - Park Narodowy Jeziora PlitwickieDo parku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze (Ulaz 1) jest praktyczniejsze - pozwala na przejście wzdłuż całego parku bez konieczności korzystania z kolejki, znajduje się bliżej Wielkiego Wodospadu. Drugie (Ulaz 2) zlokalizowane jest mniej więcej w połowie szlaku. Przy obu wejściach są parkingi, punkty informacyjne i kasy biletowe. Możemy wykupić bilet jedno lub dwudniowy, w cenę wliczona jest kolejka i rejs statkiem. Zniżki na bilety jednodniowe otrzymają: studenci, dzieci i młodzież w wieku 7-18 lat, niepełnosprawni, grupy (min.15 osób), dzieci do lat 7 wchodzą gratis. Dla grup dostępna jest usługa przewodnika w języku angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim i hiszpańskim.

Jeziora Plitwickie leżą w górach i pogoda tam jest chłodniejsza i bardziej zmienna niż na wybrzeżu - warto pamiętać o zabraniu czegoś przeciwdeszczowego i cieplejszego (kurtka, bluza). Na stronie internetowej parku można znaleźć aktualną prognozę.

Dojazd i nocleg
Jeziora Plitwickie znajdują się mniej więcej w połowie trasy Zadar - Zagrzeb (do Zagrzebia jest 140 km). Łatwo do nich dojechać zarówno własnym autem (autostradą A1 lub bocznymi drogami) jak i autobusami kursującymi z Zagrzebia i Splitu. Ze znalezieniem noclegu zazwyczaj nie ma większego problemu. W pobliżu znajdują się hotele, kempingi i kwatery prywatne. Można także skorzystać z oferty biur podróży. Chorwacja - wczasy i wycieczki objazdowe to hasło pod którym polskie biura podróży oferują wycieczki do Chorwacji. W programach wielu z nich znajdują się także wycieczki zwiedzanie Jezior Plitwickich.

Trochę statystyki

  • Powierzchnia parku - 29,5 tys. ha;
  • Najwyższy punkt to Seliški Vrh 1279 m n.p.m, najniższy Koranski Most 367 m n.p.m.;
  • Łączna długość jezior - 8 km, ich łączna powierzchnia 200 ha;
  • Jezioro Kozjak - głębokość 47 m, długość 2,3 km, powierzchnia 80 ha;
  • Park odwiedza co roku ok. 1 miliona turystów;
  • Najdłuższe jaskinie to Supljara (70 m) i Golubinjaca (160 m).

Ciekawostki

  • Według legendy o powstaniu jezior pewnego razu tereny te nawiedziła susza tak wielka, że powysychały wszystkie rzeki i strumienie. Zrozpaczeni ludzie modlili się i błagali niebiosa o pomoc. Wysłuchała ich Czarna Królowa, która nagle pojawiła się na ziemi z całym orszakiem i za pomocą czarów sprowadziła deszcz. Padał on tak długo aż powstały Jeziora Plitwickie.
  • Jezioro Kozjak to po polsku Kozie Jezioro. Według podania nazwa wzięła się stąd, że podczas zimy utonęło w nim 30 kóz uciekających przed stadem wilków po zbyt kruchym lodzie.
  • Piltwicka Krwawa Niedziela - to właśnie na terenie parku rozpoczęła się wojna serbsko-chorwacka. Jej podłożem był konflikt o Krajinę. W Wielkanoc 31 marca 1991 roku na terenie parku doszło do starcia policjantów serbskich i chorwackich w wyniku którego zginęły dwie osoby (Serb i Chorwat). W wyniku wojny zniszczona została prawie cała infrastruktura parku, przyroda szczęśliwie ocalała.
  • Pojęcie kras pochodzi od nazwy płaskowyżu Kras, znajdującego się w Słowenii i we Włoszech (mała część), na którym występują rozwinięte formy krasu powierzchniowego i podziemnego.

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA