Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Buzara - scampi czyli langustynki

Buzara - scampi czyli langustynki

Jedną z potraw, jakich możemy skosztować podczas wypoczynku w Chorwacji jest buzara. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Głównym składnikiem są tutaj owoce morza, a dokładniej scampi, czyli mówiąc po polsku - langustynki.
 

Mimo, iż Chorwacja oddzieliła się od Jugosławii i zaistniała jako niepodległe państwo dopiero w 1991 roku, szybko stała się znanym miejscem na urlop. Tutejsze jedzenie jest bardzo urozmaicone, głównie ze względu na położenie geograficzne - na wybrzeżu podaje się więcej potraw z owoców morza, a w głębi lądu potrawy środkowoeuropejskie. Właściwie podstawą kuchni chorwackiej są dania słowiańskie z elementami kuchni krajów sąsiednich - głównie Węgier i Austrii.

Jak wszędzie - każdy region Chorwacji ma swoje charakterystyczne dania. Kuchnia na północy kraju przypomina kuchnię polską, choć generalnie podaje się mniej niż u nas wieprzowiny. Sporo jest natomiast potraw z baraniny - mało znanej i może dlatego mało u nas lubianej. Poza tym w kuchni chorwackiej do potraw dodaje się dużo przypraw i pieprzu. Dzisiaj można rozróżnić trzy „kuchnie chorwackie”: slawońską (panońską) na północy, dalmacką (śródziemnomorską) i górską, która jest kombinacją dwóch pierwszych, choć posiada również własne specjały.

Amatorzy fast - foodów muszą nastawić się na to, że mało jest w Chorwacji tego typu lokali, a w nielicznych barach z przekąskami ceny są raczej wysokie. W ogóle, ceny żywności, nawet owoców południowych, są tu wyższe niż w Polsce - może z wyjątkiem alkoholi. A ciekawostką jest, że na chorwackim wybrzeżu zamiast herbaty pije się wino, piwo i napoje chłodzące.

Dalmacja jest częścią Chorwacji leżącą wzdłuż wschodniego wybrzeża Adriatyku. Jej umowne granice wyznacza na północnym wschodzie wyspa Rab, a na południowym wschodzie - zatoka Kotor. Tutejsza kuchnia jest bardzo smaczna i przede wszystkim zdrowa. Pierwsze miejsce zajmują tutaj owoce morza, choć i mięsa też nie braknie. W dalmackiej kuchni dużo jest ziół, warzyw i owoców. Ryby podaje się na kilka sposobów: na gradele - pieczona na ruszcie na różnych rodzajach drewna, na lešo - gotowana w wodzie z dodatkiem przypraw, czy brodet - kawałki różnych ryb, podsmażanych a następnie gotowanych. A dalmatyńskim specjałem z owoców morza jest buzara - specjalnie ugotowane scampi.

Co to jest scampi? Po łacinie stworzonko to nazywa się Nephrops norvegicus, a po polsku - homarzec lub langustynka. Wyglądem przypomina krewetkę ze sporymi przednimi szczypcami o długości ok. 20 centymetrów. Jadalne jest mięso z części ogonowej. Jak przygotowuje się scampi po dalmatyńsku?

Składniki:
  • 1 kilogram umytych scampi,
  • 100 - 200 ml. oliwy z oliwek,
  • trzy posiekane główki czosnku,
  • dwie łyżki przecieru z pomidorów,
  • 100 ml. czerwonego wina,
  • łyżka koniaku,
  • łyżka posiekanej pietruszki,
  • okruchy chleba,
  • łyżka czarnego pieprzu i sól.

Przygotowanie:
Podgrzać oliwę w szerokim rondlu. Krótko podgrzać czosnek, dodać puree z pomidorów.. Następnie dodajemy scampi i gotujemy 1 - 2 minuty. Doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy wino i koniak i gotujemy na wolnym ogniu około 10 minut. Na koniec dodajemy pietruszkę, a jeśli sos jest zbyt rzadki, zagęszczamy go okruchami z chleba.
Przepis wydaje się prosty, ale z pewnością nie jest zbyt tani. Poza tym nie każdy potrafi docenić smak scampi.

/ mso /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA