Oferty dnia

Australia - Robe - relacja z wakacji

Zdjecie - Australia - Robe

Do Robe, oddalonego od Adelajdy o jakieś 350 kilometrów, pojechaliśmy na trzy dni. Nie była to nasza pierwsza wizyta w tym ciekawym miasteczku. Do Robe jechaliśmy drogą międzystanową Princess Highway, która wiedzie przez bardzo ciekawe i piękne tereny.

Po drodze mijaliśmy m.in. Coorong National Park, słone jeziora, miasteczka Meningie, Kingston SE i inne oraz liczne winnice w okolicach Cape Jaffa. Spędziliśmy sporo czasu zatrzymując się w tych interesujących miejscach, więc do Robe dotarliśmy popołudniem.

Pierwszy dzień mieliśmy pogodę barową - padało prawie cały czas. Kolejne dwa dni były jednak słoneczne i mogliśmy cieszyć oczy atrakcjami Robe i całego regionu Limestone Coast. Wybraliśmy się też na przejażdżkę po plaży Long Beach po drugiej stronie zatoki Guichen Bay i na degustacje win w kilku okolicznych winnicach. Niestety nie zabraliśmy wędek, a obserwowani przez nasz wędkarze mieli wielkie branie łapiąc liczne łososie i inne morskie ryby.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Australii:
Porady i ważne informacje

Robe - miejscowość położona w Australii Południowej leżąca nad zatoką Guichen Bay w regionie Limestone Coast, tuż przy drodze międzystanowej Princes Highway. Miasto zostało nazwane na cześć czwartego Gubernatora Australii Południowej majora Fredericka Robe’a.

Miasto i port zostały założone w 1847 roku i pełniło ważną rolę w latach 50. XIX wieku. Słynny Obelisk, symbol miasta, został wybudowany na przylądku Cape Dombey w 1852 roku żeby pomóc statkom wpływającym do portu bezpiecznie nawigować w zatoce. Obelisk znajduje się 33 metry nad poziomem morza i przy dobrej pogodzie, może być widziany nawet z odległości 15 km.

W czasie gorączki złota w Victorii ok. 1857 roku, ponad 16,000 Chińczyków lądowało w Robe żeby wędrować pieszo do Victorii i uniknąć podatku za lądowanie nałożonego przez ten stan na każdego chińskiego emigranta w wysokości 10 funtów na osobę (było to więcej niż Chińczycy płacili za podróż do Australii). Celem nałożenia takiego podatku było zmniejszenie napływu emigrantów z Chin. Chińczycy musieli wędrować pieszo ok. 200 mil (320 km) z Robe do rejonów złotonośnych w Ballarat i Bendigo.

Po wybudowaniu połączenia kolejowego pomiędzy Adelajdą i Melbourne które ominęło Robe jego znaczenia znacznie spadło.

Obecnie Robe jest popularną miejscowością wczasową. Jest tez portem rybackim. Populacja miasta liczy ok. 1400 mieszkańców ale w okresie największego sezonu turystycznego może przebywać w mieście nawet do 14 tysięcy ludzi.

Autor: kangur / 2011.02
Komentarze:
Brak komentarzy.