Oferty dnia

Australia - przewodnik na wakacje Australia

Australia jest państwem-kontynentem położonym na południowej półkuli. Oprócz głównego lądu, w skład Australii wchodzi Tasmania oraz inne, mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Australia nie sąsiaduje z żadnym państwem droga lądową, poprzez morza graniczy z Indonezją, Timorem Wschodnim, Papuą- Nową Gwineą, Wyspami Salomona, Nową Kaledonią i Nową Zelandią. Terytorium Australii podzielone jest na 6 stanów i 2 terytoria: Wiktoria, Nowa Południowa Walia, Queensland, Zachodnia Australia, Południowa Australia, Tasmania, Terytorium Północne i Australijskie Terytorium Stołeczne. Centralne terytorium Australii zajmują pustynie, dlatego większe miasta powstały głównie wzdłuż linii brzegowej. Australia jest monarchia konstytucyjną, głową państwa jest Królowa Australii - obecnie Królowa Elżbieta II.

Niegdyś w Australii znajdowały się kolonie karne, gdzie zwożono więźniów z Europy, aby odizolować ich od reszty świata, dziś kraj ten jest wielokulturową mieszanką i stanowi chętnie odwiedzane przez turystów miejsce. Słynie z dobrej pogody, ładnych plaż oraz oryginalnej roślinności i swoistych gatunków zwierząt, które gdziekolwiek indziej na świecie można spotkać jedynie w zoo.


Gdzie spędzić wakacje w Australii?


Ze względu na swoje położenie i ukształtowanie terenu, Australia jest plażowym rajem. Praktycznie każde z głównych miast ma tu dostęp do morza, przez co zarówno ich mieszkańcy, jak i turyści zatrzymujący się w miastach mogą liczyć na piasek i wodę. Plaże miejskie nie należą jednak do najczystszych i najładniejszych. Najsłynniejszym miejskim kąpieliskiem jest plaża Bondi Beach w Sydney. Wypoczynkowym rajem jest stan Queensland, który szczyci się ładnymi plażami, a także świetnie rozbudowa infrastruktura turystyczną. W Queensland znajdują się także małe wyspy, które cieszą się duża popularnością. Słynnymi miejscami wypoczynkowymi, szczególnie wśród mieszkańców Wiktorii, są miejscowości położone wzdłuż Great Ocean Road. Mieszkańcy Zachodniej Australii korzystają z uroków Coral Coast.


Więcej informacji o miescach, do których warto wyjechać na wakacje:

Co warto zwiedzić w Australii?


Australia jest dość młodym krajem, dlatego nie znajdziemy tu zbyt wiele historycznych zabytków na miarę państw europejskich. Jest jednak wiele atrakcji wartych odwiedzenia, większość miast ma coś ciekawego do zaoferowania. Większość turystów trafia do Sydney, Melbourne, Brisbane lub Perth. Z lądu można udać się także promem na Tasmanię. Australia to jednak nie tylko nowoczesne aglomeracje, przede wszystkim są to cuda natury, jak Wielka Rafa Koralowa (Wielka Rafa Barierowa), Uluru, Lake Eyre, czy 12 Apostołów. W Australii jest wiele parków narodowych, obejmujących lasy deszczowe, rzeki, jeziora, itp. Warto odwiedzić choć jeden z nich. Australia słynie także ze swojej oryginalnej fauny, dlatego warto udać się do jednego z rezerwatów lub zoo, aby móc zapoznać się z kangurami, koalami, emu, wombatami i innymi charakterystycznymi dla tego kraju zwierzakami. Innym sposobem na zapoznanie się z okazami tutejszej fauny, jest Parada Pingwinów na Philip Island.

Czas lokalny:

Ze względu na wielkość terytorium, które zajmuje Australia, występują tu różne strefy czasowe.

Sydney - GMT+10 godzin, w okresie letnim GMT+11 godzin.


Czas lotu samolotem:

Warszawa - Sydney, Melbourne - ok. 28 godzin. Z Warszawy nie ma lotów bezpośrednich do Australii, z Londynu można dostać się bezpośrednio do któregoś z australijskich miast, jednak w większości przypadków lot z Polski do Australii odbywa się z dwiema przesiadkami - jedną w którymś z europejskich portów lotniczych, drugą w którymś z azjatyckich lub bliskowschodnich lotnisk.

Zdjęcia z Australii

Przyladek Cape Dombey - Zdjęcie Przyladek Cape Dombey
Miodojad na kufliku - Zdjęcie Miodojad na kufliku - Teren Naracoorte Caves National Park wpisanego na Liste Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO
Zachod slonca na - Zdjęcie Zachod slonca na - Bunyeroo Gorge Scenic Drive
Plaze Sellick Beach - Zdjęcie Plaze Sellick Beach - nad zatoka Aldinga Bay
Czas wracac do domu :) - Zdjęcie Czas wracac do domu :)
Lorysa teczowa - Zdjęcie Lorysa teczowa

Relecje z wakacji z Australii

Ciekawostki

Ciekawe miejsca

Kuchania i potrawy

Porady