Wielki Mur Chiński jest dłuższy niż myślano
Prowadzone od kilku miesięcy prace wykopaliskowe przez chińskich archeologów pozwoliły na odkrycie 11 miejsc w których znaleziono starożytne ruiny mogące wchodzić w skład Wielkiego Muru Chińskiego.
Prace prowadzone w północno-wschodniej części kraju, zlecił Państwowy Zarząd Dziedzictwa Kulturalnego Chin. Naukowcom udało się zlokalizować 11 miejsc w których znajdują się starożytne ruiny budowli, mogące być częścią Muru Chińskiego. Archeolodzy potwierdzili że w czterech z tych miejsc odsłonięto nowe fragmenty Wielkiego Muru, które powstały najprawdopodobniej za czasów panowania Dynastii Cin oraz Dynastii Han.
Wielki Mur Chiński ma długość 2400 kilometrów i jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Rozciąga się on od miasta Jiayuguan u północnego podnóża gór Nan-Szan na wschód do miasta Shanhaiguan nad Morzem Żółtym. Poza głównym murem obronnym istnieje wiele murów biegnących równolegle do głównego lub otaczających określone miejsca. Obecnie większa jego część jest w złym stanie, porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości, tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom. Najsłynniejszą częścią wielkiego muru chińskiego jest część znajdująca w górach Badaling w Pekinie. Co roku turyści zarówno chińscy jak i zagraniczni odwiedzają wielki mur chiński w tym miejscu.
Fr / 2009-12-31
Komentarze: