Rozpada się Wielki Mur Chiński
Jeden z siedmiu cudów średniowiecznego świata - Wielki Mur Chiński zaczyna się rozpadać. Budowla, która przetrwała XXIII wieki zagrożona jest przez ludzi, i nie chodzi tutaj o turystów, ale o samych chińczyków, a dokładniej pracowników nielegalnych kopalni usytuowanych wzdłuż budowli.
Głównym zagrożeniem dla wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Wielkiego Muru Chińskiego są nielegalne kopalnie miedzi oraz żelaza, które działają w pobliżu zabytku. Spowodowały one już całkowity rozpad około 700 metrów muru, jednak eksperci ostrzegają, że zagrożone jest ponad 80 procent budowli.
Nielegalne kopalnie, tysiące kilometrów tuneli
Wydawać by się mogło, że problem dotyczy tylko krótkiego odcinka muru. Jednak nic bardziej mylnego, nielegalne kopalnie rud występują bowiem prawie na całej długości Wielkiego Muru Chińskiego, ich tunele znajdują się w sąsiedztwie budowli, przeważnie około 100 metrów od niej. Większość z nich po zakończeniu wydobycia zostaje pozostawiona pusta, bez żadnego zabezpieczenia. To sprawia, że jego fundamenty zaczynają się „rozjeżdżać”, co w perspektywie czasu jest zabójcze dla budowli.
Znany, nieznany problem
Problem został zauważony dużo wcześniej, w 2006 roku chiński rząd wydał rozporządzenie, na mocy którego lokalne władze mają dokonać wszelkich działań, aby chronić budowlę. Niestety świadomość mieszkańców Chin jest w tej kwestii bardzo niska, a władzom ze względu na ogromną rozległość budowli, trudno jest kontrolować każdą jej część.
Mur jest w dobrym stanie, ale tylko dla turystów
Inną kwestią sią środki finansowe przeznaczane na ochronę Wielkiego Muru Chińskiego. Lokalne samorządy tłumaczą się brakiem środków - ochronę budowli mają finansować z własnych budżetów. Stąd w praktyce najlepiej zachowaną częścią jest ta przebiegająca przez Ba Da Ling, 60 km na północny zachód od centrum Pekinu. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce przesz turystów, chcących zobaczyć ten cud świata. Tutaj widok sugeruje, że cały mur jest w dobrym stanie, rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.
Powstanie Wielkiego Muru Chińskiego w pigułce
Ta jedna z najbardziej znanych budowli na świecie stanęła na wałach ziemnych pochodzących z Okresu Walczących Królestw - dzieliły one m.in. państwa Wei i Qin. Swą północną granicę, przed najazdami nomadów, chroniły wałami państwa Yan i Zhao; południową - Zhao i Chu.
Pierwszy „Wielki mur” został wzniesiony przez pierwszego cesarza Chin w III wieku p.n.e. Budowla była zaporą przed najazdem wrogich wojsk oraz symbolem władzy i potęgi władcy.
Fr / 2011-11-02
Komentarze:
piea 2011-11-03 | przetrwały wieki...., a współczesne technologie, rozwój przemysłu, budowanie legalnych czy nielegalnych kopalnii- przyspiesza ich destrukcję.
Niestety, ale zabytki powoli kruszeją, rozpadają się, aż w końcu kiedyś się zwalą jak ostatnio fragment starożytnego muru w Pompejach!
Niszczeje Wenecja, dalej się krzywi Krzywa Wieża, wciąż potrzeba funduszy na ratowanie Coloseum, Angkor Wat powoli "zjadany" jest przez dżunglę, podobnie jak budowle Majów wchłaniane są przez tropikalne lasy!
Zabytki, mimo stuleci, czy milleniów nie są przecież wieczne, więc i chiński Wielki Mur i setki innych zabytków naszego świata, kiedyś niestety przestaną cieszyć nasze oczy... to jest nieuchronne następstwo upływu czasu!, ale miejmy nadzieję, że jeszcze wiele pokoleń po nas zdąży zobaczyć te wszystkie cuda, które są celem jednej z największych pasji ludzkości- podróżowania! |