Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Szwecja, Sztokholm - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Listopad 2007

Do Sztokholmu polecieliśmy z Gdańska tanimi liniami lotniczymi Wizz Air. Podróż samolotem trwała około 1 godziny. Niestety lotnisko Sztokholm Skavsta, na którym lądują samoloty linii Wizz Air, oddalone jest od Sztokholmu około 80km. Z lotniska do dworca głównego dojechaliśmy autobusem, podróż jest dość męcząca- około 1,5 godziny. Bilet kosztował 240 koron w obie strony.

Dworzec centralny w Sztokholmie jest dobrze skomunikowany, tu skupiają się wszystkie najważniejsze linie dla miasta (Metro, Pociągi i linie Autobusowe). Dworzec jest naprawdę duży, można się tu zgubić i to mimo bardzo dobrego oznakowania. Jego okolice to prawdziwe wielkie centrum handlu połączone siecią tuneli i stacjami metra. Ceny niestety są wysokie i przeliczanie na złotówki może nas doprowadzić do bólu głowy. Na zakupy można też pojechać trochę dalej od centrum i tu można znaleźć ciekawe okazje.

Podczas naszej wcześniejszej wizyty w Sztokholmie podróżowaliśmy promem z Gdańska, było to dla nas ciekawym doświadczeniem i ogromną próbą wytrzymałości na chorobę morską. Trochę oczywiście bujało, porobiliśmy zakupy w sklepie bezcłowym a wieczorem dyskoteka, kabina, a z rana szwedzki stół... Od promu (Nynashamn) do dworca centralnego kursują pociągi, tak że szybko i bezstresowo dojechaliśmy do centrum.

Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od dzielnicy Gamla Stan (stare miasto) - jest to historyczna dzielnica Sztokholmu położona na wyspach Stadsholmen, Riddarholmem, Stromsborg i Helgeandsholmen, założona w XIII wieku. Znajduje się tam zamek Trzech Koron, główna oficjalna siedziba królewska.

Podczas wizyty króla w pałacu, na maszt wciągana jest flaga Szwecji. Atrakcją dla turystów jest odprawa wartowników i zmiana warty wkoło zamku.

Charakterystyczna dla Gamla stan jest stara zabudowa, poprzecinana wąskimi klimatycznymi uliczkami, miło się tu spaceruje. Panuje niepowtarzalny klimat, ludzie spacerują i można tutaj odpocząć. Wszędzie jest pełno sklepików sprzedających szwedzkie szkło, kryształy, wyroby rzemiosła i sztukę nowoczesną. Można też kupić pamiątki, zwykłe popularne, jak i przedmioty bardzo stare, nietuzinkowe. Oczywiście pełno małych przytulnych knajpek.

Szwedzi pracują od poniedziałku do piątku i wieczorem ruszają w miasto, knajpy zaczynają tętnić życiem na wysokich obrotach, a w niedzielę odpoczywają przed pójściem do pracy.

Sztokholm to wyspy, wysepki i warto poświęcić trochę czasu na zwiedzanie terenów nadmorskich (rejs statkiem), panuje tam niepowtarzalny klimat wysepek porośniętych sosnami. Duże wrażenie zrobiło na nas zwiedzanie muzeum statku Wazy który zatonął ponad 300 lat temu i po wyłowieniu został pieczołowicie odrestaurowany.

Co warto zwiedzić?

  • Muzeum Sztuki Naturalnej;
  • Riddarholmskyrkan - jeden z najpiękniejszych budynków w mieście zbudowany w stylu holenderskiego renesansu;
  • Ratusz - to tutaj co roku organizowany jest bankiet dla laureatów Nagrody Nobla. Jest symbolem stolicy. Najładniejsza panorama miasta rozpościera się ze szczytu 106 metrowej wieży;
  • Katedra;
  • liczne muzea.

Porady i ważne informacje

Podróżowanie po Sztokholmie jest bardzo łatwe, wystarczy kupić bilet kilkudniowy, na wszystkie środki transportu. Bilet obejmuje: metro, autobusy i nawet promy wodne. Metro jest tam bardzo rozbudowane, kilkupoziomowe i co najważniejsze wszędzie są informacje o liniach metra i znajdujących się stacjach. Ogólnie dostępne mapki z liniami metra leżące przy każdym wejściu i informacje o innych środkach komunikacyjnych.

Standardowo do Szwecji (Sztotholm), można dolecieć samolotem, ale też fajną alternatywą jest przejazd promem z Gdańska do Nynashamn. Podczas podróży promem można spokojnie zrobić zakupy w sklepie wolnocłowym, a wieczorkiem zabawić się na wspaniałej dyskotece. Z Nynashamn do Sztotholmu kursuje kolejka elektryczna i najlepiej przed odjazdem kupić bilet kilkudniowy na wszystkie środki komunikacji.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 44)