Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Francja, Nimes - Pont Du Gard - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010

Nimes - miasto w południowo - wschodniej Francji (Langwedocja - Roussillon). Jest ważnym węzłem kolejowym (TGV do Paryża i Lyonu) i drogowym (autostrady do Lyonu, Marsylii, Nicei i Tuluzy).

Na trasie tegorocznych wojaży nie sposób było pominąć znajdującego się w pobliżu miasta Pont Du Gard - wspaniałego rzymskiego mostu. Jest to trzypiętrowa arkada o wysokości 49m i szerokości 27m. Całkowita długość zachowanego akweduktu, który zaopatrywał w wodę mieszkańców Nimes wynosi ok. 270 m. Dolna część akweduktu pełniła rolę mostu przebiegającego nad rzeką Gard, na górnej umieszczono kanał prowadzący wodę.

Cały system sprawnie funkcjonował przez ponad 500 lat. Woda była pobierana ze źródła, następnie płynęła ok. 50 km w kanałach wspartych na naturalnych wzniesieniach, gdzie zasilała fontanny, termy, ogrody i domy mieszkalne.

W 1985 r. akwedukt wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Jest imponującą budowlą będącą świadectwem mistrzostwa starożytnych budowniczych. Jego budowla trwała 15 lat. Jako budulca użyto kamiennych bloków bez zaprawy murarskiej.

Akwedukt znajduje się w przepięknej okolicy, wbudowany w wąwóz rzeki Gard. Można cały dzień wypoczywać w tym miejscu, korzystać z plaży, kajaków, przejść się szlakiem turystycznym. Formalnie zwiedzanie jest bezpłatne ale jeśli podróżuje się samochodem można zaparkować na płatnym parkingu bardzo blisko akweduktu - 15 Euro.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 29)