Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Francja, Avignon (Avinion) - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2010

Jadąc samochodem do Hiszpanii, zatrzymaliśmy się w Avinion - mogliśmy podziwiać to piękne miasto w ciągu dnia i nocy kiedy jest oświetlone i wygląda bajecznie.

Miasto położone jest w regionie Prowansja - Alpy na południu Francji, na lewym brzegu Rodanu. Nad miastem góruje majestatyczny pałac papieży - w którym rezydowało siedmiu następujących po sobie papieży od 1308-1374 r. W okresie średniowiecza było ważnym ośrodkiem handlowym w dolinie Rodanu.

Most Saint Benezet wybudowany w XII w. „słynny most Awinioński” posiadał 22 łuki i miał długość 900 metrów. Ludwik VII podczas oblężenia Awinionu zburzył go doszczętnie. Do końca XVII wieku był wielokrotnie odbudowywany, lecz gwałtowność Rodanu niszczyła go. Do naszych czasów przetrwały tylko cztery łuki i kaplica św. Mikołaja. Ta dwupiętrowa budowla jest także grobowcem Benezeta, pastora, któremu legenda przypisuje wybudowanie mostu.

Ogród Domsów - ogród otaczający pałac papieży urządzony jest z przepychem, przyozdobiony rzeźbami, upiększony małymi sadzawkami, czyni spacer przyjemniejszym. Z tego miejsca roztacza się widok na Rodan, na most Benezet.

Jednym z godnych podziwu zabytków Awinionu są okazałe mury w kamieniu otaczające miasto. Posiadały one pierwotnie dwanaście bram, aktualnie tylko cztery pozwalają dostać się do starego miasta.

Uliczki w starym mieście tętnią życiem do późnych godzin nocnych. Liczne kafejki, restauracje i tłumy przechodniów tworzą niesamowity klimat.

Co warto zwiedzić?

  • pałac papieży

  • warownia z białego kamienia - największa budowla gotycka w Europie

  • bazylika Naszej Pani Domsów - katedra Awinionu

  • Plac zegarowy

  • Pałac Mennicy (obecnie Hotel de la Monnaie)

  • Ogród Domsów

  • Most Saint Benezet

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 38)

Plac ZegarowyTeatr