Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Francja, Zamek Fontainebleau - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika krakowianka.

Październik 2013

Zamek Fontainebleau - druga rezydencja władców Francji.
Miasteczko z zamkiem Fontainebleau znajduje się 80 km od Paryża. Samochodem można tam dojechać w niecałą godzinę. Żeby zwiedzić zamek, ogrody i otaczający posesję las, trzeba poświęcić cały dzienń Ja ten zamek zwiedziłam dwukrotnie przy różnych okazjach i polecam osobom zakochanym w historii i architekturze Francji.

Zamek słynie ze swoich schodów w kształcie podkowy, które są prawdziwą perłą architektury renesansu. To właśnie na tych schodach Napoleon wygłosił pamiętne przemówienie, w którym zegnał się z władzą i potęgą.

Zamek powstał w różnych epokach. Na początku Ludwik VII wybudował tu opactwo, zachowała się z tego okresu średniowieczna wieża. Dzisiejszy zamek, który można oglądać pochodzi z czasów Franciszka I, który przekształcił to miejsce w pałacyk myśliwski i przyjeżdżał tu na polowania. W późniejszych latach zamek przebudowano według wzorów florenckich i rzymskich.

Często Paryżanie przyjeżdżają do miasteczka, żeby pospacerować w ogrodach zamkowych stworzonych przez Katarzynę Medycejską. Albo zatrzymują się przy lasach zamkowych, wybierają szlak i robią mały trekking.

My akurat tam pojechaliśmy przez przypadek. Jak dziś pamiętam była to ostatnia niedziela października. Rano się budząc nic nie wskazywało, że będzie słonecznie i ciepło. Dopiero ok. godz. 11:00 wyszło słońce na dobre i w momencie zdecydowaliśmy się jechać.

Po przyjeździe na miejsce, okazało się, że nie jesteśmy pierwszymi, którzy korzystają z ostatnich promyków słońca. Dłuższą chwilę kręciliśmy się w kółko, żeby zaparkować samochód. A potem kierunek ogrody przyzamkowe. Akurat to była godzina obiadowa, więc park nie był oblegany przez zwiedzających. Ostatni spacer w słońcu, po ogrodach. Kwiatów już nie było, ale krzewy i drzewa zachęcały do dłuższego pobytu. W parku można piknikować, są wydzielone miejsca, zwłaszcza przy kanale na zielonej trawce.

Po parku pojechaliśmy do Lasu Fontainebleau, który rozciąga się na powierzchni 25tys. ha. Las oferuje różnorakie krajobrazy, drzewostany dębu bezszypułkowego i sosny zwyczajnej, wrzosowiska i imponujące skały piaskowca. Te ostatnie przybierają niesamowite formy skalne. Znane są w całej Europie, głownie ze swoich tras wspinaczkowych. Miłośnicy tego sportu przybywają do tego miejsca z okolicznych państw. Poza tym las jest tez w jesieni miejscem do zbierania grzybów, których jest nawet sporo.

Miejsce zachwycające swoimi skałkami i naturą. Wspaniale do relaksu na łonie natury po chaosie paryskim zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Co warto zwiedzić?

Cały zamek z apartamentami królewskimi i myśliwskimi, schody królewskie, galeria Francoise, sala balowa.
Na zewnątrz zamku zwrócić uwagę na: - Cour du Cheval Blanc lub Adieux - Dziedziniec Bialego Konia lub Pozegnan, - Cour de La Fontaine - dziedziniec z fontanna, Porte Doree - złote drzwi, Jardin de Diane.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 28)

FontainebleauFontainebleauFontainebleauFontainebleau