Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Forum dyskusyjne

Nie jesteś zalogowany.

#1 2008-11-24 21:38:01

PAVULON

POD WODĄ

jeżeli ktoś jeszcze dlaczego WARTO jechać do egiptu niech obejrzy galerię zdjęć MAĆKA MOCHA

 

 Reklama

Travelmaniacy.pl

#2 2008-11-24 21:50:37

KaSiK

Re: POD WODĄ

no tak tylko trzeba byc nurkiem:) ale masz rację zdjęcia zachęcają do wyjazdu:)

 

#3 2008-11-24 22:18:48

maciej_moch

Re: POD WODĄ

hehe nie trzeba być nurkiem... ja moge ciebie wziąść katarzyna pod wode i możez nie mieć żadnego stopnia.. nazywa się to "intro" wtedy ktoś kto ma uprawnienia (instruktor lub divemaster) przez cały pobyt pod wodą trzyma cię za butle i prowadzi jest takim przewodnikiem podwodnym ze ty nic nie musisz robic tylko oddychac do tego żadny stopień nurkowy nie jest potrzebny:)

Ostatnio edytowany przez maciej_moch (2008-11-24 22:32:36)

 

#4 2008-11-24 22:48:39

PAVULON

Re: POD WODĄ

coś w tym jest . samo oglądanie świata podwodnego z łodzi podwodnej lub kilka metrów pod powierzchnią już oszałamia a co dopiero głębiej!

 

#5 2008-11-24 23:28:16

maciej_moch

Re: POD WODĄ

właśnie to też do pewnej głebokości tak naprawde cały podwodny świat jest do 30 metrów ponizej praktycznie nic niema... najpiekniej jest od 5 do 25 metrów:)

 

#6 2008-11-25 10:54:32

atram

Re: POD WODĄ

ogladanie rekinöw rafowych i plywanie z nimi to wspaniala sprawa i niezla adrenalina.

 

#7 2008-11-25 11:23:27

warzocha

Re: POD WODĄ

a dlugo trzeba chodzic na taki kurs nurkowania? jak to w ogóle wygląda? jak się trzeba przygotowac do wyjazdu? ile kosztuje sprzęt?

 

#8 2008-11-25 11:25:59

maciej_moch

Re: POD WODĄ

Warzocha

Przeczytaj ten mój artykuł wrazie dalszych pytań zapraszam:)

Nurkowanie można zacząć, parę metrów od domu. Można pojechać na długi weekend do którejś z polskich baz. Ale można też odwiedzić Egipt, gdzie wśród setek baz nurkowych jest kilka ze świetnymi polskimi instruktorami. Nauczą nurkowania każdego, pokażą piękno podwodnego świata, przełamią strach nawet u najbardziej lękliwych. Nie trzeba być okazem zdrowia, żeby wrócić z Egiptu z pamiątką na całe życie: certyfikatem nurka.

Dlaczego Morze Czerwone? Po pierwsze: ciepła i krystalicznie czysta woda, z przejrzystością zapierającą dech w piersiach. Wrogiem wielu początkujących nurków bywa poczucie klaustrofobii: mało widać, ciemno i zimno. Tak jest w polskich jeziorach. Morze Czerwone, nawet na 40 m głębokości, daje nam jasność i komfort najczystszych rodzimych jezior... na głębokości kilku metrów. Ciepła woda nie wymaga grubych pianek neoprenowych (w styczniu i lutym jej temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni C, a w sierpniu zbliża się do 30!), kaptury nie uciskają uszu, jest miło i bezpiecznie. Po drugie: początkowy stres szybko mija, bo rekompensują go widoki, jakich nie uświadczycie w najpiękniejszym akwarium. Ci, którzy raz zobaczyli koralowce, rogatnicę, fistulkę czy orlenia, szybko przełamią opór, a decyzja: nurkować czy nie? zawsze zapadnie na "tak". Dlaczego z Polakami? Jeśli ktoś słabo zna angielski czy niemiecki, niech zda się na polskich instruktorów. Od tego może zależeć nasze życie. W czasie szkolenia i tak poznamy powszechnie stosowane angielskie nazwy, słowa i zwroty typowe dla międzynarodowej terminologii nurkowej, hasła ważne w czasie odpraw itp. Jednak jeśli nie posługujecie się językiem obcym swobodnie, dojdzie jeszcze jeden stres: zrozumiałem czy nie? Na szczęście pod wodą obowiązują mniej więcej te same znaki - kod nurkowy, którym posługuje się nurkowa brać na całym świecie. Baz z polskimi instruktorami jest coraz więcej. Świetną renomę ma np. Colona Divers w Magawish pod Hurghadą. Na Synaju w Sharm El Sheikh mieści się Nautica z kolei w Dahab jest Planet Divers. Tym ludziom można powierzyć bezpieczeństwo swoje i bliskich. A bezpieczeństwo to pierwsze przykazanie nurkowego dekalogu. 

Szkolenie odbywa się w systemach PADI i CMAS. W Egipcie popularniejszy jest ten pierwszy, a jego standardy przyjęto jako oficjalne, np. nurkowanie do 18 m, nie dłużej niż 60 min. Jeśli nie wiemy, czy nam się nurkowanie spodoba, nie kupujmy całego kursu, tylko tzw. nurkowanie wprowadzające. Jeśli zdecydujecie się na kurs Open Water Diver (OWD-PADI) czy P1 w CMAS, jego koszt zostanie wliczony w kurs. To powszechna praktyka, więc koniecznie się upominajcie. W czasie kursu OWD (250-350 euro) sprzęt niemal zawsze jest wliczony w cenę. W czasie kursu wyższego AOWD lub P2 (160-250 euro) musicie go wypożyczyć. Każdy element kosztuje od 21 do 27 euro (za pięć dni). Maskę, rurkę i płetwy warto mieć swoje. W bazach dostaniecie (w cenie pakietu) balast i butle z powietrzem, dojazd na łódź (zwykle mikrobusem wcześnie rano z hotelu) i transfer łodzią na miejsce nurkowania. 

Dzień zaczynamy od dojazdu mikrobusem do bazy. Potem albo idziemy na statek (bazy w Hurghadzie mają swoje porty), albo - jak w Sharm El Sheikh (działa tu ponad 200 baz) - jedziemy do portu lub w Dahab na miejsce nurkowe jedziemy jeepem. Zanim odpłynie statek, sprawdźmy, czy zabraliśmy cały sprzęt, czy wszystko działa, czy w butli jest na pewno 200 atmosfer. Potem już tylko relaks - rejs do wybranej rafy. Instruktorzy robią odprawę, na której zapoznają nurków z topografią i atrakcjami rafy. Po powrocie zazwyczaj jest lunch (4-7 euro).

Po przerwie czeka nas drugie nurkowanie. Czasami do wody wskoczymy w jednym miejscu, a łódź zabierze nas w innym, do którego dopłyniemy pod wodą. Wymarzone są miejsca, w których nieść nas będzie morski prąd - poczujemy się jak ptaki szybujące nad podwodnymi ogrodami.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym to wielkie przeżycie. Ta sama rafa za każdym razem wygląda inaczej. Jednego dnia bawią się w lagunie delfiny, drugiego przypłynie żółw, kiedy indziej słońce akurat tak oświetli małe wgłębienia wśród koralowców, że odkryjemy sypialnię skrzydlic czy muren. W kanionie spotkamy zamarłe w bezruchu wielkie barakudy i tuńczyki, w ukwiałach krążyć będą kolorowe amfitriony. I co najważniejsze: gdy już wybierzecie instruktorów, ufajcie im. W razie czego podadzą powietrze ze swoich butli, przytrzymają, doholują, złapią za rękę. Nawet nie wiecie, jak zwykły uścisk ręki rozładowuje pierwszy stres pod wodą.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh