Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Stolica francuskich perfum

Stolica francuskich perfum

Miejsce, w którym każda pora roku pachnie innym kwiatem - wiosną różą, latem - jaśminem, jesienią - werbeną a zimą - fiołkami. Miejsce gdzie Galimard, Molinard i Fragonard mogą stworzyć każdą wymyśloną zapachową kompozycję. Tym miejscem jest francuskie Grasse
 

Perfumerie Grasse
Gmina Grasse położona jest w południowej części Francji, nad Morzem Śródziemnym, około 16 km od Cannes. Do Grasse z Cannes i Nicei można dotrzeć autobusem, który za 1 euro dowiezie nas do miasteczka. Historia tutejszych perfumerii sięga wieku XVI, nikt wtedy nie przypuszczał, że perfumiarstwo weźmie swój początek od pachnących olejkami rękawiczek Katarzyny Medycejskiej. Przemysł perfumeryjny zapoczątkowali bowiem włoscy rękawicznicy, którzy odkryli cudowne zapachy w tym regionie i zaczęli perfumować rękawiczki ze skóry. Początki pierwszej dużej fabryki datuje się już na rok 1747, kiedy to powstała Galimard Parfumeur. Ponad 100 lat później otworzono Molinard i Fragonard Parfumeur. Obecnie w Grasse funkcjonuje ponad 700 nowoczesnych wytwórni luksusowych perfum, będących jednocześnie laboratoriami odkrywania nowych zapachów. Wiele z nich, naśladując Muzeum Fragonarda, organizuje wycieczki w trakcie których można poznać sposób wytwarzania esencji kwiatowych, stworzyć swój własny zapach czy nauczyć się rozpoznawania składników perfum. Przewodnicy w kilku językach, ciekawie opowiadają o możliwościach wydobycia olejków eterycznych z roślin, pokazują urządzenia, które wykorzystuje się do ich produkcji oraz podają przykładowe proporcje składników do stworzenia swojej niepowtarzalnej mieszkanki zapachowej.

Zwiedzanie fabryki perfum w Grasse

Coco Chanel, Dior i Guerlain
W Grasse znaleźć można 80 zawodowych perfumiarzy, którzy zajmują się wydobywaniem zapachów i tworzeniem nowych kompozycji. Na wyposażeniu każdej fabryki znajdują się duże banie, w których przechowywane są poszczególne składniki: począwszy od esencji alkoholowej, po płatki róży, lawendy i innych olejków eterycznych. Najbardziej skomplikowane kompozycje kwiatowe mogą łączyć aż 250 składników zapachowych. Większość składników sprowadzanych jest z zagranicy, głównie z Indii, Bułgarii czy orientalnej Turcji. Ceny gruntów są tutaj na tyle wysokie, że w Grasse znajduje się tylko około 20 hodowców kwiatów. Na glebach miasta plantacje swoich róż i jaśminu posiada między innymi Coco Chanel No5,marki Diora czy Guerlaina.

Muzeum Fragonard
Najbardziej znanym i najczęściej odwiedzanym miejscem jest Fragonard Perfumerie. Obecnie znajduje się tutaj muzeum perfumerii. W 1926 roku powstała tu pierwsza mała fabryka, która swoją nazwę zawdzięcza malarzowi Jean - Honore Fragonardowi, urodzonemu w Grasse, artyście epoki francuskiego rokoko. Zaraz po przyjeździe do stolicy perfum, już z daleka widać charakterystyczny dach budynku. Przy wejściu znajduje się perfumowana fontanna, która kusi pięknym zapachem i zaprasza do środka. Perfumeria Fragonard to również sklep, w którym zaopatrzyć się można w unikatowe zapachy. Gdy już miniemy wystawy muzealne, obrazujące wszystko to, co wiąże się z historią perfumiarstwa - od drogi zwykłej buteleczki do nowoczesnego flakoniku po menzurki, czarki i pipetki, trafimy do raju gdzie pieniądz nie gra roli. Asortyment jest szeroki, począwszy od kosmetyków, takich jak płyny do kąpieli, mydełka perfumowane czy oliwne (w formie serduszek, różyczek czy owoców, owalne, połyskujące, diamentowe), a skończywszy na perfumach i zapachach do domu. Wszystkie produkty pakowane są w firmowy papier, a każdy flakonik można zakupić od 15 ml do 120 ml i 200 ml. Perfumy kuszą swoimi nazwami - od Ukochanej Mamy, Kusicielki po Wodę Szczęścia czy Wyspę Miłości. Zapachy przenikają od tuberozy, wiciokrzewu, kapryfolium po ambrę, lawendę i kwiat ylang-ylang. Fachowe sprzedawczynie profesjonalnie dobiorą pachnidło do naszej nuty serca i głowy. Woń bergamotki, pomarańczy, róży, cappuccino czy lawendy - wybór jest trudny, ale Perfumerię Fragonarda opuszczamy szczęśliwi i spełnieni.

Nie tylko Perfumy
Warto zagłębić się w kręte i wąskie uliczki Grasse. Rozpoczynając spacer od Place des Aires z zabytkowymi arkadami, można dalej podążać w sąsiedztwie straganów i eleganckich butików, w kierunku kwadratowej wieży Saracen, wraz z pozostałościami murów miejskich lub punktu widokowego Tour de Guet, skąd podziwiać można górzyste widoki Prowansji. Jednym z najciekawszych zabytków Grasse jest katedra Notre Dame de Puy, budowana w X i XI wieku, kryjąca w swoim wnętrzu obrazy m.in. Rubensa i Fragonarda.

Podróżując po Lazurowym Wybrzeżu, Grasse powinno stanowić jedno z ciekawszych miejsc na naszej mapie podróży. Warto poczuć tu zapach francuskiej Prowansji oraz zobaczyć jak powstają perfumy, które sprzedawane później pod znanymi markami, warte są duże pieniądze.

/ kgl, fot. kgl /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: