Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Podróże: Kopenhaga na rowerze w praktyce

Podróże: Kopenhaga na rowerze w praktyce

Kopenhaga to miasto rowerów i ważny punkt na mapie świata, który powinien odwiedzić każdy miłośnik dwóch kółek. Jeśli cenisz sobie ładne i ciekawe miejsca oraz lubisz jazdę na rowerze, wybierz się na kilka dni do stolicy Danii. Kopenhaga będzie dobrym pomysłem na wakacje czy urlop zarówno dla początkującego jak i dla zaawansowanego rowerzysty. Wszyscy, których łączy pasja do zwiedzania świata na górskim, miejskim czy szosowym jednośladach, powinni koniecznie zobaczyć to miasto!
 

Kopenhaga na rowerze: co warto zobaczyć?

Będąc w Kopenhadze warto zobaczyć słynny kanał Nyhavn z charakterystycznymi kamieniczkami w jaskrawych kolorach. Początkowo kanał wykorzystywano do rozładunku towarów i kutrów rybackich, a obecnie stanowi on ciekawą atrakcję turystyczną. Warto wiedzieć, że najstarszy budynek pochodzi z 1681 roku i został oznaczony numerem 9. Miłośnicy pięknej przyrody z pewnością powinni zobaczyć Ogrody Tivoli i King’s Garden, w którym latem można oglądać pokaz kukiełkowy dla dzieci. Na liście obiektów do obejrzenia warto umieścić także Zamek Rosenborg - dawną rezydencję królów oraz Kościół Najświętszego Zbawiciela - jeden z najwyższych budynków w mieście. Defilady i pokazy straży królewskiej można obejrzeć w oficjalnej rezydencji w Amalienborg. Dzieci z pewnością ucieszy fakt, że w Kopenhadze jest także ZOO - otwarte od 20 września 1859 oraz kolejka górska Bakken.

A wiecie, że w Kopenhadze...

Kopenhaga słynie ze wspierania rowerzystów. Potwierdza to chociażby architektura duńskiej stolicy - bogato rozwinięta sieć ścieżek rowerowych, duża liczba stojaków rowerowych i kontrapasów, a nawet... podpórek pod nogi dla rowerzystów. Na pasach w Kopenhadze można spotkać specjalne podpórki, o które rowerzyści mogą podeprzeć nogę, by czekając na zmianę świateł nie schodzić z roweru. Kolejnym udogodnieniem dla fanów dwóch kółek są darmowe kompresory do pompowania kół. Statystyki bikemunk.com mówią, że przeciętny mieszkaniec Kopenhagi codziennie pokonuje rowerem odległość ok. 3 km dziennie, a liczba kobiet-rowerzystek przewyższa liczbę mężczyzn. Jak podaje The Guardian 2016 rok był dla miasta przełomowy - wtedy to po raz pierwszy liczba rowerowych podróży przekroczyła liczbę podróży samochodem. Jazda na rowerze w Kopenhadze może być nie tylko przyjemna, ale i szybka dzięki zielonej fali świateł.

Rower własny czy wypożyczony?

Na wakacje w Kopenhadze można zabrać swój rower albo wypożyczyć jednoślad na miejscu. Liczba miejsc, w których można to zrobić jest dosyć duża. Można też skorzystać z systemu darmowych rowerów miejskich GoBike, który funkcjonuje w mieście od 2013 roku w miesiącach od połowy kwietnia do końca listopada. Co ważne, na rowerach miejskich GoBike można poruszać się jedynie w obrębie Kopenhagi. Na terenie całego kraju działa jednak wiele prywatnych wypożyczalni rowerowych, które oferują wypożyczenie jednośladów na różne okresy czasu - od kilku godzin do kilku dni lub nawet tygodni i w różnych cenach. Przykładowe wypożyczalnie to Kobenhavns Cykler, Osterport Cykler czy Kobenhavns Cykelbors.

Przewiezienie własnego roweru samolotem dla większości przewoźników nie będzie stanowiło większego problemu, ale kłopotliwe mogą okazać się koszty takiego przedsięwzięcia. Przed podjęciem decyzji o transporcie roweru warto dokładnie przeczytać regulamin przewozu bagażu sportowego, zapoznać się z tabelą kosztów oraz z praktycznymi poradami na temat tego jak spakować oraz odpowiednio zabezpieczyć rower. Istotna może być waga pakunku.

/ Frw /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA