Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Poczuj wolność na górskim szlaku

Poczuj wolność na górskim szlaku

Co roku mnóstwo turystów wybiera góry jako miejsce swojego urlopu. Spacery po dolinach lub zdobywanie niższych szczytów pozwala odpocząć głowie, a wzmacnia ciało. Bliskość natury regeneruje cały organizm oraz daje możliwość zapomnienia o codziennym życiu, w którym są praca oraz obowiązki. Nie trzeba się nigdzie spieszyć, myśleć o kłopotach lub ważnych terminach, wystarczy głęboko wdychać świeże powietrze. Górskie wędrówki to najczęściej całodzienne wycieczki, aby wejść na wybraną górę oraz z niej zejść należy wstać wcześnie. Powrót do domu zazwyczaj następuje, gdy słońce zajdzie już za horyzont. Osoby, które nie potrafią bezczynnie leżeć na plaży, powinny spróbować górskich wędrówek. Kto raz poczuł wolność na górskim szlaku, nie potrafi z niej zrezygnować.
 

Jak przygotować się na górskie wędrówki?

Górskie wędrówki to nie jedno- lub dwugodzinne spacery, lecz całodniowe wyprawy. Aby wycieczka sprawiała przyjemność oraz przebiegła bez problemów, należy się do niej odpowiednio przygotować. Podstawą są dobre buty. Ścieżki na szlakach turystycznych często są utwardzone, ale i tak ich powierzchnia jest wymagająca - kamienie, doły. Buty za kostkę na pewno ochronią stawy przed skręceniem. Kolejnym elementem są spodnie. W górach pogoda szybko się zmienia, rano może świecić słońce, a na szczycie może już padać deszcz. Dlatego nie można ubrać się ani za ciepło, ani za zimno. Dobrym rozwiązaniem są spodnie z odpinanymi nogawkami. Gdy jest ciepło można z nich zrobić krótkie spodenki, a gdy słońce zajdzie szybko zmienić je na długie. Należy również pamiętać o bluzie lub kurtce przeciwdeszczowej. Do tego nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne i można ruszać na szlak. Jednak jest jeszcze jeden element wyprawki turystycznej, bez której żaden turysta się nie rusza - plecak.

Plecak turystyczny - towarzysz każdej wędrówki

Profesjonalny plecak turystyczny powinien być dopasowany do każdych warunków pogodowych, również poziomu trudności szlaku turystycznego. To oznacza, że nie może być obciążeniem dla turysty, który np. aby przejść jakiś odcinek trasy, musi się wspinać. Taki plecak powinien mieć usztywniane plecy oraz tak wyważony ciężar, że turysta nie będzie od razu po wejściu na szlak narzekał na ból kręgosłupa. Oprócz tego powinien być pakowny, czyli taki, który zmieści wszystkie potrzebne rzeczy turyście. A na pewno są to: kurtka lub bluza, prowiant - w tym coś słodkiego, co doda na szlaku energii, butelka wody, plastry opatrunkowe w razie skaleczeń, mapa oraz wszystko to, co turysta uzna za niezbędne w górach. Obecnie na rynku jest wiele plecaków turystycznych, lecz należy dobrze wybrać, ponieważ to produkty, które towarzyszą turystom przez kilka sezonów. Dlatego też powinny być dobrej jakości, czyli zrobione z wytrzymałych oraz nieprzemakalnych materiałów. Sklep internetowy e-Horyzont proponuje plecaki turystyczne firmy Jack Wolfskin, ponieważ to produkty dopasowane do warunków panujących na szlakach turystycznych, a przy tym mają rozsądną cenę. Przygotowania do górskich wędrówek nie powinny przebiegać pod wpływem chwili, lecz należy je rozsądnie przemyśleć. Trzeba przeanalizować trasę szlaku turystycznego, sprawdzić prognozę pogody oraz poczytać w przewodniku o terenie, który chcemy eksplorować. Aby nie zrobić sobie krzywdy oraz by mieć tylko dobre wspomnienia z tych wycieczek, należy zadbać o swój profesjonalny sprzęt, a najlepiej zacząć właśnie od plecaka turystycznego.

/ FreWH /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA