Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Klimatyzacja - najczęściej powstające awarie i uszkodzenia

Klimatyzacja - najczęściej powstające awarie i uszkodzenia

Klimatyzacja to system chłodzenia powietrza stosowany w różnego typu pomieszczeniach i pojazdach. Szczególnie w tych ostatnich obecność systemu klimatyzacji ma duże znaczenie. Każdy, kto choć raz w życiu miał okazję wsiąść do rozgrzanego od słońca samochodu, dobrze wie, jak duży wpływ na poczucie komfortu w czasie jazdy ma klimatyzacja. Wielu kierowców - zarówno tych prywatnych, jak i profesjonalnych, pracujących w firmach transportowych lub dostawczych, nie wyobraża sobie możliwości podróżowania w okresie wysokich temperatur bez dostępu do sprawnie funkcjonującego systemu klimatyzacji. Niestety, ale klimatyzacja, jak każdy system, składa się z wielu elementów, obwodów i urządzeń, które mogą ulec zepsuciu w czasie ich użytkowania. Zapraszamy do lektury, w której podpowiemy - jakie najczęstsze usterki występują w systemach klimatyzacji samochodowej oraz gdzie szukać pomocy w celu ich naprawy.
 

Poprawne użytkowanie klimatyzacji a jej eksploatacja

Nie wszyscy właściciele pojazdów klimatyzowanych korzystają z tego systemu w sposób właściwy. Do najważniejszych błędów należy używanie klimatyzacji wyłącznie w okresie letnim. Wbrew pozorom, klimatyzacja jest przeznaczona do stosowania także na okres zimowy, w którego czasie również powinna być regularnie użytkowana. Dzięki temu obieg płynów w jej wnętrzu (w tym czynnika chłodniczego) będzie w ciągłym ruchu, a w przewodach transportujących powietrze nie będą powstawać kolonie grzybów. Ponadto, stosowanie klimatyzacji przez cały rok pomoże nam zauważyć potencjalnie występujące awarie lub błędy w funkcjonowaniu.

Dodatkową zaletą korzystania z klimatyzacji w okresie zimowym jest przyspieszone odparowywanie szyb. Jak dobrze wiemy, jazda z zaparowanymi szybami jest niedopuszczalna i może być powodem wystawienia mandatu. Klimatyzacja pozwala szybko i skutecznie usunąć nadmiar pary z wnętrza samochodu, doprowadzając szyby do stanu pełnej przejrzystości.

Awarie w systemach klimatyzacji samochodowej

Najczęściej występującym rodzajem awarii jest obniżona sprawność całego systemu klimatyzacji, który niewydolnie chłodzi powietrze. Różne mogą być przyczyny wystąpienia tego typu problemu. Wymienić tu należy zaniżoną ilość czynnika chłodniczego, a także potencjalnie nieszczelności, przez które chłodziwo może się wydostawać z systemu klimatyzacji. Rzadziej, odpowiedzialność może spadać na zabrudzony filtr lub niedrożny osuszacz.

Innym rodzajem awarii jest występowanie przerw w czasie chłodzenia. Sytuacja ta może być następstwem problemów podobnych do tych wymienionych powyżej - takich jak niedrożność systemu klimatyzacji lub niedobór czynnika chłodniczego. Ponadto, awaria ta może zostać spowodowana przez nadmierną ilość brudu lub wilgoci panującej wewnątrz systemu klimatyzacji.

Brak efektu chłodzenia to poważna awaria, świadcząca o braku czynnika chłodzącego lub niesprawności poszczególnych elementów systemu klimatyzacji. Najczęściej, winę ponoszą takie elementy jak zawory, sprężarka powietrza lub sprzęgła kompresora.

Szeroki wybór produktów do obsługi, działania i naprawy klimatyzacji samochodowej i chłodnictwa dostępny jest pod adresem: climapartner.pl/10524-chlodnictwo-przemyslowe-i-klimatyzacja. Urządzenia te służą do wykonywania różnorodnych pomiarów, pozwalających zdiagnozować nawet najmniejsze nieszczelności występujące w obrębie systemu klimatyzacji.

/ fot. materiały prasowe /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA