Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Górski krajobraz to - Gruzja wycieczki. Logos Tour pozwoli zapoznać się z jej historią.

Górski krajobraz to - Gruzja wycieczki. Logos Tour pozwoli zapoznać się z jej historią.

Gruzja jest krajem leżącym na pasie granicznym Europy i Azji, a także na Kaukazie Południowym. Kraj ten sąsiaduje na północy z Rosją a na południu z Armenią i Turcją, natomiast na wschodzie z Azerbejdżanem. Zachodnia granica Gruzji jest wyznaczana przez wybrzeże Morza Czarnego. Czy jest coś na świecie, czego nie można znaleźć w tym kraju? Prawdopodobnie nie. Gruzja ma wszystko dla każdego. Jeśli ktoś interesuje się górami, powinien odwiedzić Swanetię. Jeśli jest smakoszem i miłośnikiem tradycji, doceni wspaniałe gruzińskie wino w Kakheti. Jeśli natomiast woli subtropikalny klimat, morze, palmy i egzotykę może przyjechać do Adjara. Oczywiście warto odwiedzić Kraj tysiąca wież lub Kraj Złotego Runa, jak nazywa się Swanetia. Ten klejnot Gruzji, zagubiony w czasie i przestrzeni, jest piękny o każdej porze roku. Bajecznie śnieżna zima, kwitnąca wiosna, słoneczne lato i kolorowa jesień Swanetia czekają na prawdziwych koneserów atrakcji przyrodniczych. Jednym z najbardziej charakterystycznych regionów Gruzji jest Adjara. Wąski pas wybrzeża obmywany przez Morze Czarne u podnóża pasm górskich Małego Kaukazu, ten starożytny kraj ma łagodny klimat subtropikalny i wspaniałe warunki naturalne.
 

Najsłynniejsze zabytki Gruzji

Gruzja jest starożytnym krajem o bogatej historii i kulturze, którego wymownym świadectwem jest wiele zabytków historycznych i kulturowych stworzonych przez naturę i ludzi przez wiele stuleci.

Stare Miasto w Tbilisi

Są to małe dziedzińce Tbilisi, starożytny ceremoniał ze sztukaterią, liczne elementy kucia artystycznego, skomplikowane fasady domów, przesiąknięte duchem starożytności. Zabytkowa część Tbilisi lub stare miasto Tbilisi znajduje się u podnóża góry Mtatsminda. Jadąc tutaj, należy pamiętać, aby przejść się starymi krętymi uliczkami, obejrzeć kąpiele siarkowe, odwiedzić twierdzę Narikala i ogród botaniczny.

Dziś na tym obszarze znajdują się zabytkowe dwory, świątynie, pałace, zbudowane w klasycznych tradycjach architektury gruzińskiej. Wiele z tych budynków jest przystosowanych do nowoczesnych restauracji, sal degustacyjnych, sklepów z pamiątkami i hoteli. Stare miasto pojawiło się kiedyś w miejscu, w którym biły źródła siarki z głębi ziemi, a teraz znajdują się słynne kąpiele siarkowe w Abanotubani. Do tak cudownego kraju, jakim jest Gruzja wycieczki organizuje biuro podróży Logos Tour, które zabierze turystów w każde ważne miejsce na tym obszarze.

Twierdza Narikala - Tbilisi

W centrum Tbilisi, na górze Mtatsminda, znajduje się jeden z najsłynniejszych zabytków Gruzji, czyli twierdza Narikala, co oznacza nie do zdobycia. Nie wiadomo na pewno, w którym wieku twierdza została założona, ale pierwsza wzmianka o niej pochodzi z IV wieku naszej ery, kiedy nadal nazywano ją Shuris-Tsikhe i pełniła funkcję obronną. W całej swojej historii Narikala była kilkakrotnie niszczona i za każdym razem przywracana w nowych odsłonach. Dziś zyskała rolę wizytówki Tbilisi i stała się prawdziwą dumą mieszkańców. Jest doskonały taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na centrum Tbilisi.

Wardzia - góra Eruszeli

Wardzia położona niedaleko miasta Aspindza, to kompleks klasztorny z XII - XIII wieku w regionie Samtskhe-Javakheti. Ponad 600 pokoi (kościołów, kaplic, cel, łaźni, refektarzu, bibliotek) wznosi się nad lewym brzegiem rzeki Mtkvari. Długość tego kompleksu wynosi około 900 metrów. Wszystkie te budynki sięgają 50 metrów w głąb gór i wznoszą się na wysokość ośmiopiętrowego budynku. Sercem budynków Vardzia jest świątynia wykuta w skale. Oprócz świętych gruzińskich na ścianach kościoła można zobaczyć wizerunki wielkich władców Sakartvelo, królowej Tamary i jej ojca Jerzego III. Wardzia została założona, jako twierdza-klasztor, który miał zamknąć wąwóz dla najeźdźców z krajów południowych. Podczas budowy miasto składało się z 3 tysięcy dużych jaskiń, nie licząc wszystkich zacisznych uliczek.

Upliscyche - skalne miasto

Niedaleko od miasta Gori, na brzegu górskiej rzeki Mtkvari, rozciąga się dziwna skała. Całe łagodne zbocze jest wyrzeźbione przez sztuczne jaskinie, które nazywane są miastem Upliscyche. Historia starożytnego miasta zaczęła się w II tysiącleciu p.n.e., kiedy to wyrzeźbiono pierwsze jaskinie. Miasto zachowało swoją pierwotną nazwę Upliscyche, którą z gruzińskiego tłumaczy się, jako twierdza Boga. W sumie miasto ma ponad 150 jaskiń, ale w dawnych czasach było ich 700.

Mccheta - dawna stolica Gruzji

Mccheta to bardzo stare miasto, pierwsza stolica Gruzji, w której chrześcijaństwo zostało ogłoszone religią państwową w 337 roku. Kiedy wejdzie się do miasta, od razu uderza niesamowity widok: z jednej strony zalesione góry, z drugiej panorama starożytnej stolicy Gruzji z wysokimi katedrami Svetistskhoveli i Javari. Svetitskhoveli to świątynia istniejąca od 1010 roku. Svetitskhoveli zawsze był grobowcem gruzińskich królów i arystokratów. Świątynia Świętego Krzyża Javari stoi na wysokiej górze, skąd otwiera się piękna panorama na zbiegu dwóch majestatycznych rzek: Aragwy i Mtkvari. Jeśli kogoś urzekła Gruzja, wycieczki z Logos Tour pozwolą zobaczyć na własne oczy niezwykłą architekturę, która oddaje ducha dawnych czasów.

Katedra Alaverdi

Katedra Alaverdi to sanktuarium Kakheti i jedna z najsłynniejszych średniowiecznych świątyń w Gruzji. Została zbudowana na początku XI wieku i jest jednym z najwyższych budynków. Katedra była wielokrotnie niszczona przez najeźdźców. Stałe odbudowywanie zmieniły nieco pierwotną twarz katedry. Jest ona zespołem architektonicznym otoczonym murem twierdzy. Zespół obejmuje średniowieczny refektarz, dzwonnicę i ogrodzenie, letni pałac.

Wieże Svan

Czy ktoś może pochwalić się własną wieżą? Otóż prawie każda rodzina Svan na północnym zachodzie Gruzji ma własną wieżę. Przybywając do Swanetii, można zobaczyć, jak każdy dom ma te słynne twierdze Svan. Doskonała ochrona dla całej rodziny. Dno jest zwykle wypełnione kamieniami dla umocowania całej konstrukcji. Wejście było wysokie, przed nim na dwóch długich kamieniach ustawiano platformę, na której kładziono drabinę. W razie niebezpieczeństwa cała rodzina wchodziła do wieży, schody zostały wciągnięte, drzwi zamykano. Wewnątrz wieży na górze była kolejna długa drewniana drabinka.

Twierdza Ananuri

W malowniczym miejscu nad brzegiem zbiornika Żinwalskiego stoi twierdza, która stała się miejscem licznych bitew. Twierdza Ananuri znajduje się 70 km od Tbilisi. Wcześniej twierdza służyła, jako główna twierdza potężnych władców tego regionu. Niestety, tylko cytadela jest zachowana z całego kompleksu wielkiego zamku.Teraz na terytorium Ananuri znajdują się trzy świątynie i wieża z piramidalnym dachem. Twierdza od 2012 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Twierdza Khertvisi

Jest jednym z najważniejszych zabytków kraju i jedną z najstarszych twierdz Gruzji. Twierdza istniała już w X wieku. Lokalizacja Khertvisi, historyczny region Meskheti, wysokie skaliste wzgórze w wąskim wąwozie, u zbiegu rzek Mtkvari i Paravani. Bardzo imponujący widok, gdy zobaczy się fortecę, która dopełnia wysoką skalistą górę. Twierdza jest podzielona na dwie części. Pierwsza to Cytadela, a druga to Dolna Twierdza. Cytadela znajduje się na szczycie góry, a forteca przylega do niej od wschodu i południa.

Klasztor Gelati

Klasztor Gelati jest centralnym miejsce kościelnego kraju i najważniejszym średniowiecznym klasztorem w Gruzji. Został założony w 1106 roku przez Dawida IV Agmashenebeli, króla Gruzji. Kilka lat temu został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kopuły i ściany kościoła klasztornego można zobaczyć z daleka. Na terenie klasztoru znajdują się trzy świątynie (XII i XIII w.), zabytkowy budynek Akademii, a także refektarz i dzwonnica, a wielkość katedry zadziwi nawet doświadczonych podróżników. W takim kraju jak Gruzja, wycieczki pozwalają poznać historię tego narodu, zabytki związane z religią, które zainteresują każdego miłośnika dawnej architektury.

Kazbek - granica Gruzji z Rosją

Kaukaz zawsze przyciągał pięknem górskich stoków i wielkością szczytów górskich, jego siłą i niedostępnością. Malownicze krajobrazy Kaukazu po raz kolejny potwierdzają, że podróżnicy i zdesperowani odkrywcy górskich szczytów mają coś do odwiedzenia w Gruzji. Jednym z najwyższych i najpiękniejszych szczytów Kaukazu jest góra Kazbek (5047 m), położona tuż przy granicy gruzińsko-rosyjskiej. Krajobrazy Kazbek są niezwykle piękne, aby zrozumieć całe piękno tych miejsc, zdecydowanie trzeba przyjechać tutaj i zobaczyć osobiście.

Gruzja to kraj najbardziej niezwykłych krajobrazów i najszczerszej gościnności. Piękno tutejszej przyrody jest fascynujące, ponieważ naturalne widoki Gruzji to wysokie i majestatyczne góry z ośnieżonymi szczytami, krystalicznie czystymi górskimi jeziorami, burzliwymi rzekami i wodospadami, a także niezwykłą różnorodnością roślinności. W tym kraju różne kultury, zwyczaje i religie przeplatają się w niesamowity sposób, a wszyscy tutaj znajdą coś dla siebie. Podróżowanie i zrozumienie nowych tras jest niezwykle łatwe, każdy ma coś do zobaczenia w Gruzji, bez pokonywania dużych odległości. Rzeczywiście, na stosunkowo niewielkim obszarze panuje inny klimat, rosną różne rodzaje roślinności, są góry, lasy, doliny, liczne zbiorniki i tereny pustynne. Ten kraj oczaruje wielowiekowymi tajemnicami, gościnnością rdzennej ludności, bogatą kuchnią i niezrównaną naturą.

/ Frw /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA