Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Liechtensteinie?

Co zwiedzić w Liechtensteinie?

Trudno znaleźć wiele równie małych krajów, długość jego granic to zaledwie nieco ponad siedemdziesiąt kilometrów, ale przy okazji zwiedzania Szwajcarii lub Austrii, warto chociażby na jeden dzień zboczyć z trasy i odwiedzić Liechtenstein. Państwo to słynie głównie z win, serów i znaczków pocztowych, ale oczywiście ma do zaoferowania znacznie więcej. Co zobaczyć, gdzie pojechać? Poniżej kilka podpowiedzi.
 

Vaduz
Księstwo Liechtensteinu ma swą stolicę w Vaduz, które jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Leży ono tuż przy granicy ze Szwajcarią, swoją siedzibę mają tu wszystkie najważniejsze urzędy z rządem Liechtensteinu na czele. W Vaduz swą siedzibę ma wiele firm, nic dziwnego, Liechtenstein jest drugim pod względem dochodu na mieszkańca państwem świata i może poszczycić się bardzo stabilną gospodarką, kraj ten uznawany jest za europejski raj podatkowy.

Nad miastem góruje położony na wzgórzu gotycki zamek z XII wieku, który do dziś jest siedzibą rodziny książęcej. Zamek nie jest otwarty dla zwiedzających, ale mimo to warto wspiąć się na wzgórze choćby po to, by podziwiać roztaczające się z niego wspaniałe widoki. Ponadto w podziemiach znajdują się piwnice z winem, jest możliwość ich zwiedzania w grupach zorganizowanych, które połączone jest z bezpłatną degustacją wyśmienitych trunków, można tu też nabyć winiarską pamiątkę. 15 sierpnia, w dniu święta narodowego, punktualnie o godzinie 22, rozpoczyna się na zamku pokaz fajerwerków, w tym też dniu w całym państwie odbywają się liczne imprezy i parady.

Najważniejszym zabytkiem miasta jest neogotycki kościół pw. Św. Floriana, który ma rangę katedry. Znajduje się tu między innymi arcyksiążęca krypta grobowa. Innym ciekawym obiektem jest zbudowany w latach trzydziestych ubiegłego wieku Ratusz. Warto przespacerować się deptakiem w Vaduz, który jest dość ciekawy pod względem architektonicznym, jest to też dobre miejsce, aby na chwilę się zatrzymać, odpocząć, zjeść posiłek. Należy jednak liczyć się z tym, że Liechtenstein nie należy do tanich miejsc, a zatem obiad może kosztować nas dość sporo. W centrum turystycznym w Vaduz można otrzymać stempel potwierdzający wjazd na teren Liechtensteinu, jest on zwykle wbijany do paszportu i stanowi nietypową pamiątkę z wizyty w tym kraju. A skoro już o pamiątkach mowa, te najbardziej popularne to butelka wina lub znaczki pocztowe, emitowane przez Liechtenstein, w budynku poczty znajduje się niewielkie muzeum.

Malbun i Triesenberg
Malbun to resort narciarski leżący w magistracie Triesenberg. To świetne miejsce dla osób lubiących aktywny wypoczynek, znaleźć tu można wiele tras narciarskich, snowboardowych i ścieżek rowerowych, infrastruktura turystyczna jest niezwykle bogata, więc nie powinno być żadnego problemu ze znalezieniem noclegu. Niemniej jednak należy pamiętać, że podobnie jak w Vaduz, tak i tutaj ceny są wygórowane. Liechtenstein jest po prostu drogim krajem, zwłaszcza dla obywateli państw leżących poza strefą euro, przy tej okazji warto wspomnieć, że walutą obowiązującą w tym kraju jest frank szwajcarski. Językiem urzędowym jest niemiecki, ale bez problemu będziemy mogli porozumieć się także po angielsku. Odwiedzając miasteczko Malbun koniecznie trzeba wybrać się na pokaz do centrum sokolnictwa, z którego to miejsce słynie. Jest to wspaniałe, jedyne w swoim rodzaju widowisko, podczas którego można oglądać inscenizacje polowań, a także zobaczyć pokazy orłów, jastrzębi i sokołów.

Reasumując, Liechtenstein z pewnością nie należy do najpopularniejszych kierunków wypraw turystycznych, zwłaszcza wśród obywateli Polski. Z racji małej powierzchni jego najważniejsze punkty zwiedzić można praktycznie w jeden dzień, ponadto ceny raczej nie zachęcają do spędzenia tam dłuższego urlopu, a zatem wyprawa, której celem byłoby wyłącznie to niewielkie księstwo, byłaby pozbawiona większego sensu. Niemniej jednak podczas pobytu w sąsiednich krajach, Szwajcarii lub Austrii, zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu na odwiedzenie Liechtenstein, aby skosztować lokalnego wina, odwiedzić zamkowe wzgórze w Vaduz i podziwiać panoramę miasta. Jest to niezwykle urokliwy kraj, posiadający szczególny, wyjątkowy klimat i na pewno będzie ciekawym punktem na mapie naszych turystycznych podbojów Europy.

/ kpl, fot. wikimedia.org/C.Bucco-Lechat licencja CC BY-SA 3.0 /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
PRZECZYTAJ TAKŻE: