Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Brukseli?

Co zwiedzić w Brukseli?

Zwiedzanie Brukseli. O Brukseli najczęściej myśli się jako o siedzibie Parlamentu Europejskiego oraz instytucji NATO i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Nie można jednak zapominać, iż stolica Belgii to przede wszystkim piękne miasto, które ma odwiedzającym znacznie więcej do zaoferowania.
 

Dolne Miasto
Brukselska starówka zaliczana jest do najpiękniejszych w Europie, szczyci się ona niepowtarzalną atmosferą i wspaniałą, ozdobną architekturą. Serce starówki stanowi Wielki Plac, pięciokątny rynek będący zlotem siedmiu ulic, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Najbardziej charakterystycznym budynkiem placu jest gotycki ratusz, którego najstarszą część datuje się na początek XV wieku. Fasada ratusza zachwyca lekkością i kunsztem wykonania, nad budynkiem góruje ażurowa, wysoka wieża, zwieńczona rzeźbą patrona Brukseli - Archanioła Michała. Inną bardzo interesują budowlą na Wielkim Placu jest powstała w XVI wieku rezydencja królów hiszpańskich - Maison du Roi, w której obecnie mieści się Muzeum Miejskie, chlubiące się bogatą kolekcją ceramiki i wyrobów ze srebra. Grand Place największe wrażenie robi po zapadnięciu zmroku, kiedy to dzięki podświetleniu podziwiać można w całej okazałości przepiękne domy cechowe, bogato zdobione w stylu flamandzkiego renesansu.

Wielki Plac to jednak nie tylko zabytki, miejsce to tętni życiem, dużo tu barów, kawiarni oferujących pyszne, tradycyjne gofry i sklepów ze słodyczami, od wiosny do jesieni odbywa się tu targ kwiatowy, a w grudniu kiermasz świąteczny. Latem cześć placu pokrywa wspaniały, wielki (1860 m2) dywan wykonany z kwiatów. Koniecznie odwiedzić trzeba mieszczące się na Grand Place muzeum du Cacao et du Chocolat, jako że belgijska czekolada uchodzi za najlepszą na świecie, oraz położone nieopodal muzeum koronek.

Jedna z ulic prowadzących na Stare Miasto w Brukseli

To nie koniec atrakcji w pobliżu Grand-Place, niedaleko stąd ulokowany jest słynny teatr marionetek, a kawałek dalej ekskluzywna galeria handlowa Galeries Royales Saint-Hubert. Stąd już tylko przysłowiowy żabi skok do wspaniałego gmachu Opery. Opuszczając plac skierować się można w stronę niewielkiego, ale niesłychanie urokliwego gotyckiego kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja, w którego wnętrzu znajdują się bardzo ciekawe malowidła. Niedaleko stąd również do będącej symbolem Brukseli figury przedstawiającej siusiającego chłopca, nazywanej Manneken Pis. Rzeźba często ubierana jest w rozmaite stroje, ludowe czy odświętne, pochodzące z różnych regionów świata, których ma już prawie 800; jednym z nich jest tradycyjny ubiór krakowski. Warto zobaczyć również powstałą w 1985 roku żeńską wersję rzeźby - Jeanneke Pis.

W okolicy Placu Św. Katarzyny ulokowane są najlepsze w Brukseli restauracje oferujące dania z owoców morza, zobaczyć tu można również pozostałości średniowiecznych murów (tzw. Czarna Wieża). Osoby zainteresowane architekturą i obiektami sakralnymi powinny skierować się w stronę Rue du Cypres, by przyjrzeć się wspaniałej rokokowej fasadzie Bazyliki Św. Jana Chrzciciela. Listę najciekawszych obiektów turystycznych Dolnego Miasta zamyka położona na wzgórzu Treurenberg monumentalna, gotycka Katedra Św. Michała i Guduli, słynąca z ozdobnych witraży i efektownych kaplic. Zwiedzając Dolne Miasto warto nie tylko odhaczyć najważniejsze atrakcje, ale też powoli pospacerować bocznymi uliczkami, by podziwiać liczne przykłady architektury secesyjnej i po prostu chłonąć atmosferę starówki. Część turystów zainteresować też może Brukselska dzielnica czerwonych latarni.

Jedna z pysznych przekąsek serwowanych w Brukseli

Górne Miasto
Górne miasto to elegancka dzielnica, w której znajduje się wiele pałaców, pięknych, miejskich ogrodów, luksusowych hoteli, swoją siedzibę ma tu też wiele instytucji rządowych. Zaczynając zwiedzanie Górnego Miasta od strony brukselskiej katedry w pierwszej kolejności oczom turystów ukazuje się imponujący Pałac Sztuk Pięknych zbudowany w stylu art deco. Następnym przystankiem jest Place Royale, przy którym znajduje się neoklasyczny kościół, przypominający rzymską świątynię. Na Placu mieści się również Muzeum Instrumentów Muzycznych, oraz Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych, podzielone na Muzeum Sztuki Dawnej oraz Sztuki Współczesnej. Kolejnym ciekawym obiektem jest Pałac Króla, będący oficjalną miejską rezydencją panujących, przy pałacu znajduje się zadbany park, zaprojektowany w klasycznym stylu. Powiewająca na maszcie flaga sygnalizuje, iż władca jest w pałacu.

Inny piękny plac to Grand-Sablon, przy którym stoi gotycki kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, uznawany za najpiękniejszy kościół w całej Belgii. Popularności placu dodaje cukiernia Wittamer, słynąca z doskonałych wyrobów. Bardzo interesującym budynkiem jest Pałac Sprawiedliwości, w którym doszukać się można elementów nawiązujących do prawie wszystkich okresów architektury belgijskiej, w jego pobliżu znajduje się Place Louise, początek dzielnicy ekskluzywnych sklepów i kawiarni. W Górnym Mieście można też znaleźć pozostałości średniowiecznych fortyfikacji - brama Porte de Hal.

Szklane Miasto
Północna dzielnica miasta, Laeken, słynie z położonych przy Pałacu Królewskim szklarni, od których wywodzi się jej potoczna nazwa (Szklane Miasto). Ten wielki kompleks budynków ze szkła i stali mieści w sobie wiele cennych gatunków roślin, całość jest zaprojektowana w sposób wskazujący na ogromną dbałość o detale. Co roku, na przełomie kwietnia i maja szklarnie udostępniane są dla zwiedzających, w pozostałej części roku turyści zadowolić się muszą zwiedzaniem otaczającego szklarnie pięknego parku.

Kolejnym, znanym na całym świecie, symbolem Brukseli jest Atomium, wielka budowla przedstawiająca kryształ żelaza, zbudowana z okazji wystawy Expo w 1958 roku. Wysokość modelu to 103 metry, a jego waga to aż 2400 ton, składa się on z 9 kul złączonych tunelami, w których znajdują się schody ruchome. W najwyżej położonej kuli umieszczono platformę widokową, z której rozciąga się wspaniała panorama miasta. W pobliżu Atomium mieści się Mini-Europe, kompleks miniaturowych replik najsłynniejszych budowli Unii Europejskiej.

Dzielnica Europejska
Przebywając w Brukseli obowiązkowym miejscem wycieczek jest Dzielnica Europejska. Jej centralnym punktem jest położona na Espace Leopolod siedziba Parlamentu Europejskiego, będąca imponującą konstrukcją ze szkła i stali, lśniącą niebiesko - zielonym kolorem. Odwiedzić tu można zarówno salę obrad plenarnych, jak i Centrum dla Zwiedzających, w którym dotykowe ekrany umożliwiają odbycie wirtualnej wycieczki po Europie i bliższe zapoznanie się z pracami Parlamentu. W pobliżu znajdują się również inne budynki Administracji Europejskiej oraz siedziba Komisji Europejskiej.

/ kpl, fot. Fr /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: