Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Co warto zobaczyć na Zanzibarze?

Zanzibar kusi bajecznymi plażami i letnim odpoczynkiem w środku zimy. Jednak nie tylko dla uroków plaż warto udać się na wyspę. Zobacz, co jeszcze można zobaczyć na Zanzibarze.
 

Stone Town, czyli kamienne miasto

Stone Town to najstarsza dzielnica miasta Zanzibar. Jest tak urokliwa i pod każdym względem niezwykła, że trafiła na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Tu na każdym kroku czuć oddech historii, nie zawsze tej łatwej i przyjemnej, bo to Zanzibar był punktem przerzutowym niewolników i to tu był jeden z ważniejszych targów.

Dziś Stone Town to miasto pachnące Afryką i to niemal dosłownie. Wystarczy iść na miejscowy targ, by poczuć zapach ryb, owoców (także owoców morza) i lokalnie uprawianych przypraw. Jak na stare miasto przystało, pełno to krętych, wąskich i bardzo romantycznych uliczek i zaułków.

Plantacja przypraw

Zanim przyprawy trafią do papierowych torebek, a potem do sklepów, muszą najpierw wyrosnąć i robią to nie gdzie indziej, tylko właśnie na Zanzibarze. To tu można powąchać świeży cynamon i goździki, a nawet kupić je. Ich aromat próżno porównywać z tym, który znamy od lat. Są zbierane i wykopywane z ziemi na oczach zwiedzających, a więc wyjątkowo aromatyczne. Można też liczyć na możliwość wypicia mleczka kokosowego ze świeżo ściętego kokosa, o ile znajdzie się tubylec chętny do wdrapania na palmę. Od miejscowej ludności można dowiedzieć się więcej o atrakcjach Zanzibaru, dlatego warto pamiętać o drobnych na napiwki.

Kizimkazi – czyli wioska, do której podpływają delfiny

Sama wioska może nie jest bardzo atrakcyjna, ale możliwość podpłynięcia do delfinów powoduje szybsze bicie serca u wielu osób. Delfiny nie są oswojone, więc nie wygląda to jak na większości filmów przygodowych, raczej nie da się na nich usiąść i popływać. Można jednak podpłynąć łódką i podglądać baraszkujące stado, a i wejście do wody nie jest szczególnie niebezpieczne.

Park Narodowy Jozani

Afryka w pigułce, miejsce porośnięte bujną tropikalną roślinnością, wśród której wyróżniają się paprocie i figowce. Las deszczowy jest idealnym miejscem na spacer i podglądanie małpek Red Colobus. Wyglądają uroczo, nieco zabawnie i bardzo pociesznie. Zanzibar jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie można je spotkać. Oczywiście w tropikalnym lesie kryją się nie tylko małpy, ale też bajecznie kolorowe ptaki i motyle. Szczególnie te ostatnie robią wrażenie na turystach z Polski, bo są dużo większe niż nasze rodzime cytrynki i bieliki.

Prison Island i sanktuarium żółwi

Prison Island to dosłownie Więzienna Wyspa, ale spokojnie, nikt tam nikogo nie więzi. Niegdyś faktycznie było tu więzienie, dziś pozostał po nim tylko budynek i wcale nie on jest atrakcją wyspy. Na wyspę położoną tuż przy Zanzibarze przypływa się po to, by podziwiać wielkie i stare, bo stuletnie, żółwie lądowe. Można spacerować między nimi, dotykać, a nawet karmić. Wyprawa na wyspę to też okazja do nurkowania w pobliżu rafy koralowej.

Rezerwując wycieczkę na Zanzibar na stronie ITAKI, warto dopytać o wycieczkę fakultatywną na Prison Island.

Dno oceanu

Trudno tu mówić o zwiedzaniu, ale warto udać się na plażę, gdy zaczyna się odpływ. Wody oceanu cofają się o blisko kilometr. To okazja do pospacerowania po dnie i zobaczenia plantacji wodorostów. Miejscowa ludność uprawia je, korzystając z odpływów i przypływów. Do spaceru po dnie przydadzą się specjalne buty, bo w piasku potrafią się ukrywać jeżowce.

/ Frw /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA