Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Capri

Capri

Capri to jedna z najbardziej znanych i atrakcyjnych włoskich wysp, która przyciąga co roku tysiące turystów. Leży na Morzu Tyrreńskim, w Zatoce Neapolitańskiej, w pobliżu półwyspu Sorrento.
 

Powierzchnia wyspy to 10,4 km2, obwód 17 km, najwyższe wzniesienie to Monte Solaro (596 m. n.p.m.), zbudowana jest ze skał wapiennych, znajdują się na niej dwa miasta: Capri i Anacapri. Nazwa wyspy pochodzi od greckiego słowa „kapros”, czyli dzik lub łacińskiego „capra”, które oznacza kozę. Znana ze swej urody Capri przyciąga nie tylko turystów, ale także sławnych ludzi i artystów, którzy mają tutaj swoje domy. Odwiedzili ją między innymi: George Bernard Shaw, Graham Greene, a nawet Włodzimierz Lenin.

Wyspa była znana już w czasach starożytnych, swoje osady zakładali tam Grecy i Rzymianie. Capri była ulubionym miejscem pobytu dwóch cesarzy rzymskich: Oktawiana Augusta i Tyberiusza. Ten drugi tak upodobał sobie wyspę, że wzniósł na niej 12 willi, nazwanych imionami rzymskich bogów. Do dziś zachowały się pozostałości niektórych z nich.

Najatrakcyjniejsze miejsca, które warto zwiedzić spędzając wakacje na Capri, to:
 • Grota Lazurowa na Capri we WłoszechLazurowa Grota (Grotta Azzurra) - punkt obowiązkowy, konieczny, aby wizyta na Capri została uznana za udaną. Grota mieściła się kiedyś w obrębie willi Damecuta, jednej z posiadłości Tyberiusza, który urządził w niej nimfeum. Miejscowi wierzyli, że zamieszkują ją syreny czyhające na życie przypadkowych żeglarzy, dlatego na długi czas uległa zapomnieniu. Ponownie odkrył ją malarz August Kopisch, któremu grotę pokazał miejscowy rybak Angelo Ferraro. Dziś Lazurowa Grota jest symbolem i główną atrakcją Capri. Turystom udostępniona jest pierwsza sala, gdzie woda przybiera charakterystyczny lazurowy kolor. Dzieje się tak, ponieważ światło wpadające przez mały otwór wejściowy jest filtrowane przez wodę, która pochłania czerwone tony, a pozostawia niebieskie. Bezpośrednio do groty można dostać się małymi 2-3 osobowymi łódkami wiosłowymi. Podczas wpływania do jaskini pasażerowie muszą położyć się na dnie, a przewoźnik kieruje łodzią za pomocą łańcucha umocowanego na suficie.

  Oprócz lazurowej groty na wyspie znajdują się też:
  • Biała Grota i Grotta Meravigliosa - mają wspólne wejście, w Białej Grocie woda źródlana miesza się z wodą morską, a wysoka zawartość minerałów jest przyczyną białego zabarwienia wody;
  • Grotta di Matermania, w której cesarz Tyberiusz założył świątynię poświęconą prawdopodobnie bogini płodności;
  • Grota Koralowa, gdzie jak sama nazwa wskazuje znajduje się kolonia czerwonych koralowców.
 • Faraglioni di Capri - trzy charakterystyczne skały widniejące na niemal każdej fotografii z Capri. Najbliższa brzegu jest Stella, potem Faraglione di Mezzo i trzecia z kolei Faraglione di Fuori (zwana też Scopolo). W środkowej znajduje się słynny otwór, przez który przepływają łodzie przewożące turystów.
 • Villa Jovis - pozostałości najsłynniejszej ze wszystkich posiadłości Tyberiusza. Willa znajdowała się tuż nad wysokim klifem, z którego cesarz miał ponoć zrzucać przeciwników politycznych, zdrajców, a nawet nieposłusznych służących.
 • Arco Naturale - naturalny łuk skalny, w przeszłości było to prawdopodobnie wejście do groty, która na skutek erozji uległa zniszczeniu
 • La Piazzetta - centralny plac miasteczka Capri, jego oficjalna nazwa to Piazza Umberto I. Kiedyś mieścił się na nim targ rybno - mięsny, dziś pełen jest restauracji i kafejek, stąd wychodzą także różne trasy spacerowe, w informacji turystycznej można pobrać foldery i mapki. Bardzo ciekawy jest szlak Piazzolungo - wybierając go zobaczymy Arco Naturale, Orgody Augusta oraz punkt widokowy na skały Faraglioni
 • Monte Solaro - na najwyższe wzniesienie Capri można dostać się na piechotę lub wyciągiem krzesełkowym z miejscowości Anacapri. Wejście na górę zajmuje około godziny, ale naprawdę warto - ze szczytu rozpościera się znakomity widok na wyspę, Zatokę Neapolitańską i Zatokę Sorrento. W drodze powrotnej warto wstąpić do pustelni założonej przez Kartuzów w 14 wieku.
 • Latarnia morska - druga pod względem wielkości latarnia morska we Włoszech; można do niej dojść na piechotę z głównego placu Capri (ok. 40 min. spaceru) lub dojachać transportem publicznym z Anacapri

Na Capri można dostać się z Neapolu, Sorrento, Amalfi, Positiano, statki dobijają do portu Marina Grande w miejscowości Capri. Wyspę można zwiedzać pieszo lub opłynąć łodzią. Ta druga opcja jest zdecydowanie ciekawsza, z morza najlepiej widać urodę wyspy. Możemy dołączyć się do rejsu zorganizowanego albo wynająć prywatną łódkę. Po Capri można poruszać się transportem publicznym, busy jeżdżą co 10 - 15 minut.

Miłośnicy opalania także znajdą na wyspie coś dla siebie. Największe plaże na Capri znajdują się w Marina Grande, Marina Piccola z pięknym widokiem na Faraglioni oraz w Anacapri w okolicach latarni morskiej. Trzeba jednak pamiętać, że większość plaż to plaże skaliste, trochę piasku znajdziemy w okolicach Marina Grande.

Osoby z zasobniejszymi portfelami mogą udać się na Capri na zakupy. Dobrą i smaczną pamiątką z wyspy może być Limoncello - likier cytrynowy produkowany według starych receptur, bez konserwantów i sztucznych dodatków z cytryn rosnących na wyspie.

Capri jest miejscem wielu ciekawych wydarzeń. Co roku, na początku maja odbywa się tam festiwal filmowy. Również w maju organizowane są wielkie regaty Rolex Capri Sailing Week, inaugurujące sezon żeglarski. Na 14 maja przypada święto patrona miasteczka Capri, św. Konstantego, podczas którego obraz przedstawiający świętego jest przenoszony z głównego placu do kościoła w Marina Grande, gdzie pozostaje przez cały następny tydzień. Patronem Anacapri jest natomiast św. Antoni z Padwy, którego święto obchodzone jest 13 czerwca. Figura świętego jest przenoszona z lokalnego kościoła św. Zofii na skrzyżowanie czterech głównych dróg, gdzie pozostaje przez dwa tygodnie. Trasa procesji jest udekorowana kapliczkami i kwiatami, mieszkańcy dodatkowo rzucają specjalnie przygotowane kwiaty, gdy procesja mija ich domy. Na koniec dzieci składają pod figurą specjalnie przygotowany „chleb św. Antoniego”, czyli małe, poświęcone bułeczki. Piedigrotta Tiberiana to z kolei połączenie festynu ludowego i święta religijnego obchodzonego co roku 7 września. Organizują je mieszkańcy dzielnicy Tiberio (miasto Capri), którzy szczycą się kultywowaniem dawnych tradycji rolniczych wyspy. Na Via Tiberio można wtedy spróbować maruzzy - lokalnej potrawy, której recepturę znają tylko gospodynie z Tiberio i znakomitych lokalnych win. W tym samym dniu w lokalnym kościele odbywają się uroczystości ku czci Matki Boskiej (Maria del Soccorso). Święto kończy się wieczornym koncertem muzycznym. Settembrata Anacaprese odbywa się w Anacapri i jest to równocześnie święto wina i konkurs, w którym mieszkańcy czterech dzielnic miasta rywalizują ze sobą na różnych polach: kuchni, stroju regionalnego, wyrobów rzemieślniczych, konkurencji sportowych, tańca. Każdego roku festiwal ma inny temat przewodni i jest doskonałą okazją do zabawy, skosztowania miejscowej kuchni i poznania folkloru wyspy.

Capri to mała wysepka, która kryje w sobie mnóstwo atrakcji i niespodzianek. Warto tam przyjechać i spędzić chociaż jeden dzień. Ze względu na duży ruch lepiej wybrać się na Capri pod koniec lub na samym początku sezonu.

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


piea
2011-08-29


jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie o niekwestionowanej urodzie!
Może kiedyś.....

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA