Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

10 górskich szklaków, które musi przebyć każdy miłośnik gór

10 górskich szklaków, które musi przebyć każdy miłośnik gór

Polskie góry od stuleci zachwycają swoją niezwykłą przyrodą, fascynującymi trasami o różnych stopniach trudności i niesamowitymi widokami, które roztaczają się po wejściu na każdy szczyt. Ponad 4 tys. km szklaków turystycznych to prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników górskich wypraw. Oto nasza propozycja 10 górskich szklaków od najłatwiejszego do najtrudniejszego, które musisz przejść na własnych nogach.
 

1. Największa atrakcja turystyczna Sudetów
Szczeliniec Wielki, czyli najwyższy szczyt Gór Stołowych i jedna z największych atrakcji turystycznych Sudetów, zachwyca osobliwymi formami skalnymi, które otaczają Cię z każdej strony. Na szczyt Szczelinca prowadzi kręty szklak z wykutymi skalnymi schodami, których, podobno, jest aż 665. Zanim dojdziesz jednak na szczyt, Twoim zadaniem będzie jeszcze przebycie skalnego labiryntu utworzonego z urokliwych wąwozów i korytarzy. Kiedy w końcu się z niego wydostaniesz i znajdziesz już na powierzchni szczytu utworzonego z piaskowca, Twoim oczom ukażą się różnorodne formy skalane, które wyglądem przypominają zwierzęta i ludzi. Najciekawsze ze skał to tzw. chybotki, które mimo ogromnych rozmiarów, poruszysz niewielkim wysiłkiem. Ze szczytu Szczelinca Wielkiego roztacza się cudowny widok na resztę Gór Stołowych i inne pasma Sudetów.

 • Poziom trudności: 1
 • Szlaki: żółte
 • Czas wyprawy: ok. 3,5 godziny w obie strony (plus czas, jaki poświęcisz w skalnym labiryncie)
 • Dlaczego warto się tam udać: bo szczytem od wieków zachwyca się wielu artystów, w tym również sam W. Goethe

2. Legendy, podania i czarownice
Góry Świętokrzyskie nie należą do najwyższych, jednak narosło wokół nich tyle legend, podań i wierzeń, że żadne inne góry nie mogą z nimi pod tym względem konkurować. Główny szlak Gór Świętokrzyskich prowadzi z Nowej Słupni przez Święty Krzyż na Łysicę i dalej do Świętej Katarzyny. Wędrując szlakiem Gór Świętokrzyskich, znajdziesz się w przepięknym otoczeniu, ginących już niestety, lasów modrzewiowo-jodłowych. Będziesz miał też okazję podziwiać rozmaite skały i pokonywać różnorodne formy terenu. Na Świętym Krzyżu zobaczysz klasztor, który za czasów pogańskich stał się miejscem kultu religijnego, a także obejrzysz rumowiska skalne kojarzone z miejscem sabatu czarownic i odprawianiem magicznych zaklęć. A z najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, czyli Łysicy będziesz mógł wypatrzeć rzadkie gatunki ptaków, takie jak krogulce, orliki krzykliwe i kobuzy.

 • Poziom trudności: 1
 • Szklanki: niebieskie, później również czerwone
 • Czas wyprawy: ok. 6-7 godzin
 • Dlaczego warto się tam udać: bo to miejsce zaczarowane, owiane tajemnicą i niezwykle pociągające

3. Małe urzekające Pieniny

Pieniny, fot. Selso/Wikipedia

Małe Pieniny to nazwa dość myląca, bo właśnie tu znajduje się najwyższy szczyt całych Pienin, czyli Wysoka (1050 m n.p.m). Najatrakcyjniejsza trasa, która prowadzi na szczyt, czyli Szczawnica-Jaworki na długo pozostawi w pamięci niezapomniane widoki. Schodząc ze szczytu przez Wąwóz Homole, który jest rezerwatem przyrody, będziesz miał okazję podziwiać malownicze formacje skalne i niezwykłą przyrodę. Taką wędrówkę musi przeżyć każdy miłośnik górskich krajobrazów.
 • Poziom trudności: 2
 • Szklanki: żółte, niebieskie i zielone
 • Czas wyprawy: ok. 4,5 godziny - trasa Szczawnica - Wysoka - Wąwóz Homole - Jaworki
 • Dlaczego warto się tam udać: bo cała przyjemność to wejść najpierw na szczyt, pooglądać malowniczą przyrodę, a dopiero później udać się do Wąwozu Homole

4. Skrzeczenie żab w Beskidzie Śląskim
Nazwa Skrzyczne, najwyższego szczytu Beskidu Śląskiego, pochodzi podobno od skrzeczenia żab, zamieszkujących niegdyś staw utworzony w kotle polodowcowym między Skrzycznem a Małym Skrzycznem. Na szczyt góry możesz wjechać wyciągiem krzesełkowym prowadzącym ze Szczyrku, ale jako górski wędrowca, wybierzesz zapewne pieszą wyprawę. Ze szczytu Skrzycznego rozpościerają się widoki na cały Beskid Śląski, Żywiecki, Jezioro Żywieckie i wiele innych przepięknych miejsc. W czasie ładnej pogody będziesz mógł podziwiać też loty paralotniarzy, którzy upodobali sobie Skrzyczne jako startowisko paralotniowe.

 • Poziom trudności: 2
 • Szklanki: niebieskie lub zielone
 • Czas wyprawy: ok. 2,5-3 godzin
 • Dlaczego warto się tam udać: bo widoki są tak zachwycające jak w samiuśkich Tatrach, a wejście na szczyt nieco prostsze

5. Baśniowa Śnieżka
Śnieżka, najwyższy szczyt Sudetów (1602 m n.p.m.) zadziwia klimatem, który przypomina klimat zbliżony do tego, jaki spotkać można za kołem podbiegunowym. Tylko tu można zaobserwować rzadko występujące zjawiska meteorologiczne takie jak ognie św. Elma, widmo Brockenu czy Glorię. Wędrowcy chętnie zdobywają szczyt Śnieżki, z którego, przy dobrej pogodzie, roztacza się widok na ponad 200 km. Szlak prowadzący na Śnieżkę od Karpacza zachwyca urokliwymi miejscami takimi jak np. Mały Staw czy kościół Wang w norweskim stylu. Na szczycie Śnieżki napijesz się czeskiego piwa, a nawet spojrzysz z góry na naszych sąsiadów.

 • Poziom trudności: 3
 • Szklanki: niebieskie
 • Czas wyprawy: ok. 4,5 godziny z centrum Karpacza
 • Dlaczego warto się tam udać: bo nic tak nie zachwyca, jak niesamowite widoki roztaczające się na ponad 200 km

6. Pienińskie szczyty śladami Janosika
Według legendy, to właśnie Pieniny stały się siedzibą słynnego rozbójnika Janosika. Nie może więc ich zabraknąć wśród miejsc, które odwiedzisz. Widoki zapierające dech w piersiach, jak np. widok Dunajca z ponad 300-metrowej pionowej skały ze szczytu Sokolica i nieokiełznana przyroda, wynagrodzą każdemu trudy wspinaczki. Po wejściu na Trzy Korony czeka Cię jeszcze przeprawa tratwą przez Dunajec. W trakcie przeprawy masz jeszcze kilka chwil na podziwianie ogromnego masywu, który właśnie zdobyłeś.

 • Poziom trudności: 3
 • Szklanki: niebieskie i czerwone
 • Czas wyprawy: ok. 6-7 godzin (plus przeprawa tratwą)
 • Dlaczego warto się tam udać: bo jest tam wszystko, co możesz spotkać w całych Pieninach - zdumiewające krajobrazy, wymagające trasy i legendy o rozbójnikach

7. Feeria barw na Czerwonych Wierchach
Wyprawę na Czerwone Wierchy możesz rozpocząć od wjazdu kolejką na Kasprowy Wierch. Stąd ruszasz na zachód, po drodze mijasz Kopę Kondracką, zdobywasz Małołączniak, skąd możesz podziwiać przepiękną panoramę Tatr Wysokich. Kolejnym etapem wędrówki jest wejście na Krzesanicę, najwyższą górę Czerwonych Wierchów. Ciemniak to ostatni punkt mini-pasma, z którego schodzisz do Doliny Kościeliskiej. Spacer Czerwonymi Wierchami daje niesamowite doznania, szczególnie we wrześniu i październiku, kiedy to kępy situ skuciny brunatnieją i czerwienieją. Jeśli nie spadnie śnieg, stoki mienią się wszystkimi barwami czerwieni i brązu.

 • Poziom trudności: 3
 • Szklanki: czerwone
 • Czas wyprawy: ok. 7-8 godzin (plus wjazd kolejką na Kasprowy Wierch)
 • Dlaczego warto się tam udać: bo widoki, które tam zobaczysz są niezapomniane, szczególnie jesienią

8. Alpejskie widoki w polskich Tatrach

Słynne Morskie Oko w Tatrach.

Morskie Oko i Dolina Pięciu Stawów, jako jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów, zachwyca cudownymi, wprost alpejskimi widokami. W ciągu jednego dnia możesz zobaczyć przepiękne jezioro, malownicze tatrzańskie oczka wodne, a także najwyższy wodospad polskich gór. Wystarczy, że przejdziesz od Morskiego Oka do Doliny Pięciu Stawów przez Szpiglasową Przełęcz, a wrócisz Doliną Roztoki. Szklak jest prosty i przyjemny nawet dla rodzin z dziećmi.
 • Poziom trudności: 4
 • Szklanki: żółte i zielone
 • Czas wyprawy: ok. 8-9 godzin (plus wjazd kolejką na Kasprowy Wierch)
 • Dlaczego warto się tam udać: bo takich cudownych alpejskich widoków nie znajdziesz w żadnym innym miejscu w Polsce

9. Olbrzymka i najwyższy szczyt Beskidów
Babia Góra, według legendy, powstała z góry kamieni usypanej przez pewną olbrzymkę. Do dziś góra zadziwia swoimi kaprysami pogodowymi i czyha na nieprzygotowanych wędrowców. Pogoda zmienia się na niej bardzo szybko, dlatego o Babiej Górze mówi się też Kapryśnica lub Diablak. Kiedy uda Ci się już pokonać wszystkie niespodzianki, które przygotuje dla Ciebie tajemnicza góra, z jej szczytu zobaczysz niesamowitą panoramę i ponad 400 innych szczytów.

 • Poziom trudności: 4
 • Szklanki: niebieskie i żółte
 • Czas wyprawy: ok. 4,5 godziny
 • Dlaczego warto się tam udać: bo wejście na ten szczyt przygotuje Cię na prawdziwie trudne wyprawy wysokogórskie

10. Tylko dla odważnych
Trudne warunki pogodowe, skomplikowane trasy, niebezpieczne przepaście, a nawet pionowe ściany, po których będziesz się wspinał. Orla Perć, bo o niej mowa, to jedna z najtrudniejszych do zdobycia grani Tatr Wysokich. Do wyprawy musisz się solidnie przygotować i pamiętać nie tylko o profesjonalnym obuwiu i stroju, ale też odpowiedniej formie fizycznej. Zdobycie Orlej Perci i pokonanie trasy od przełęczy Zawrat do przełęczy Krzyżne, a następnie zejście do Hali Gąsienicowej zapewni Ci skok adrenaliny i na długo zapadnie w pamięci.

 • Poziom trudności: 5
 • Szklanki: czerwone
 • Czas wyprawy: ok. 6-8 godzin (plus dojście i zejście)
 • Dlaczego warto się tam udać: bo to niepowtarzalna okazja do przeżycia prawdziwej przygody wśród wysokogórskich szczytów

Tekst powstał we współpracy z klubem travelowym Travelist.

/ white/travelist /

Komentarze:


Fresh
2015-03-30


Janusz, dziękuję za cenne uwagi do tekstu.

papuas
2015-03-03


MO i 5Stawów dla rodzin z dziećmi i do tego kolejka na Kasprowy - ???
Tak, możliwe ale wtedy pierwszą kolejką na Kasprowy przez Świnicę i Zawrat do 5-ciu i dalej przez Szpiglasową do Morskiego, ale nie przechodzimy obok Siklawy po tej trasie

papuas
2015-03-02


dlaczego na trasie mają być kolorowe szklanki??
opisy niektórych szlaków tak niedokładne, że nie wiadomo jak iść
dojście do Orlej Perci to 4 godziny,a jeszcze trza zejść więc nie jest to tak hop siup ino trza dokładnie zaplanować z noclegiem

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA