Wrocław został Europejską Stolicą Kultury 2016
Jednogłośną decyzją międzynarodowego jury na Europejską Stolicą Kultury 2016 wybrano Wrocław, który pokonał inne polskie miasta - Warszawę, Katowice, Lublin i Gdańsk. Zwycięzca otrzyma 1,5 mln euro na wydatki związane z kulturą.
Decyzja została ogłoszona przez przewodniczącego jury, Manfreda Gaulhofera z Komisji Europejskiej, podczas konferencji prasowej w warszawskich Łazienkach. Zdaniem jury za Wrocławiem przemawiały m.in. dynamicznie rozwijająca się gospodarka, inwestycje w rewitalizację oraz „ zaangażowanie w dialog międzykulturowy i międzyreligijny”.
Swojego zadowolenia nie krył prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, który po ogłoszeniu werdyktu pozdrowił pozostałe miasta i pochwalił projekty przegranych.
Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że „Wygrała Polska” i zaapelował, aby nie tylko zwycięskie miasto, ale również pozostałe, które brały udział w konkursie, realizowały programy przygotowane w ramach konkursu Europejska Stolica Kultury 2016.
Nie wszyscy są zadowoleni
Takiej decyzji nie rozumieją przedstawiciele niektórych środowisk artystycznych, którzy wystosowali pismo do ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego. Ich zdaniem Wrocław był faworyzowany, wygrał m.in. dzięki 100 milionom złotych dotacji, które miasto dostało od Ministerstwa Kultury na rozwój infrastruktury kulturalnej.
W 2016 roku Wrocław, którego kasa dzięki wygranej wzbogaci się o 1,5 miliona euro, będzie pełnił funkcję Europejskiej Stolicy Kultury wraz z jednym z miast w Hiszpanii.
Fr / 2011-06-22
Komentarze: