Sardynia jest wyspą, którą można odwiedzać cały rok. Wybór terminu należy dostosować do sposobu w jaki chcemy spędzić czas. Każda pora roku charakteryzuje się nie tylko innymi warunkami atmosferycznymi, ale również świętami i festiwalami, które Sardyńczycy obchodzą w bardzo ciekawy sposób. Kiedy więc najlepiej wyjechać na Sardynię?
Wiosna
Gęsta makia pokrywa się pachnącymi kwiatami a lasy i łąki są zielone zachęcając nas do długich spacerów. Można już pływać w morzu, ale upały nie przeszkadzają w zwiedzaniu zabytkowych miast. Na pewno warto uczestniczyć w obchodach wielkanocnych i zobaczyć na żywo barwne procesje podczas najważniejszego święta na wyspie.
W Wielki Piątek ulicami Cagliari przechodzi piękna procesja, w Iglesias odgrywane są misteria Iscravamentu - zdjęcie Chrystusa z krzyża i włożenie go do grobu. W niedzielę wielkanocną w Olienie odbywa się S’Incontru - procesja w strojach ludowych, w Santu Lussurgiu procesji Su Concordu towarzyszą śpiewy XV-wiecznych psalmów. Sardynia łączy elementy wielu kultur. W poniedziałek wielkanocny w miejscowości Castelsardo możemy uczestniczyć w święcie religijnym pochodzenia hiszpańskiego - Lunissanti.
W maju Sardyńczycy biorą udział w Festa di Sant’Efisio - wielkiej procesji dla upamiętnienia końca plagi z 1965 r. Najpierw posąg świętego mieszkańcy niosą przez Cagliari a potem zawożą go do ruin Fenickiej Nory zaprzężonym w byka wozem. Podczas pochodu wierni rzucają kwiaty na ulice. Miłośnicy tradycyjnego tańca sardyńskiego - ballu tundu, powinni wziąć udział w obchodach Festa di Bachisio. Podczas trzydniowego święta słynny taniec w kole króluje na wszystkich placach na wyspie.
Lato - sezon turystyczny
To okres wypoczynku na sardyńskim wybrzeżu. Sezon zaczyna się w czerwcu i kończy we wrześniu.
Czerwiec
Pierwszy miesiąc jest dość specyficzny, ponieważ nie wszystkie hotele, restauracje i kluby są już otwarte. Przyciągają jednak dużo korzystniejsze ceny. Możemy też cieszyć się spokojem i małą ilością turystów na plażach, rejsach i wycieczkach na okoliczne wyspy. W hotelach nie ma jeszcze rodzin z dziećmi, ale możemy napotkać obozy z włoskimi uczniami, którzy zachowują się zazwyczaj głośno. W pierwszą niedzielę miesiąca odbywa się Sagra delle Cillegie, czyli święto z okazji zbiorów czereśni. Sardyńczycy stawiają zawsze na owoce sezonowe, dlatego będzie można je zakupić na wszystkich targach.
Lipiec
Sezon mamy już w pełni. Hotele są obłożone, ale możemy jadać w najlepszych restauracjach, tańczyć w ekskluzywnych klubach na Costa Smeralda i cieszyć się sardyńskim słońcem oraz ciepłym morzem. To najlepszy miesiąc na wakacje z dziećmi i w gronie znajomych. Korzystamy ze wszystkich atrakcji turystycznych w najdogodniejszych warunkach pogodowych. Właśnie w lipcu na Sardynii jest najniższy średni poziom opadów. Warto wziąć udział w Sagra delle Pesche w San Sperate. Święto brzoskwiń obchodzone jest w dniu patrona miasta, czyli 17 VII.
Sierpień
Każdy pracownik sektora turystycznego powie, że to najtrudniejszy miesiąc we Włoszech. Powodem jest święto zwane Ferragosto obchodzone 15 VIII. Wszyscy mieszkańcy Półwyspu Apenińskiego wybierają się wtedy na wakacje. Sardynia jest jednym z popularniejszych miejsc wakacyjnego wypoczynku. Rezultatem tego są olbrzymie korki na drogach, brak miejsc w hotelach (może się to zdarzyć mimo wcześniejszej rezerwacji), konieczność zamawiania wcześniej stolików w restauracjach i kolejki do klubów. Turyści muszą się też nastawić, że mogą być kłopoty z wynajęciem samochodu, jachtu, motorówki czy kupieniem biletu na statek. Jeśli jednak uda nam się dostać na jakąś wycieczkę lokalną, pamiętajmy że będziemy zwiedzać w tłumie innych gości. Nawet bezludne wyspy na Archipelagu La Maddalena są wtedy przeludnione. Zaletą może być udział w samych obchodach Ferragosto. Hotele często przygotowują wtedy tematyczne kolacje czy pokazy sztucznych ogni. W tygodniu obejmującym święto odbywa się Time in Jazz - doroczny festiwal jazzu.
Wrzesień
Ostatni miesiąc sezonu turystycznego zaczyna przypominać ten pierwszy. Wypoczywamy w spokoju, ale musimy liczyć się z tym, że w połowie miesiąca cześć obiektów zostanie zamknięta. Mogą też nie kursować autobusy dowożące turystów na plaże a w hotelach zakończą się animacje. Rozpoczyna się też widoczna zmiana kierunku wycieczek lokalnych. Turyści wcześniej szturmujący plaże, wybrzeże Costa Smeralda, i pobliskie wyspy, zaczynają jeździć w kierunku środkowej Sardynii. W Barbagii odbywają się wtedy liczne święta, na przykład Festa di San Cosimo w Mamoiadzie. Kolejki zaczynają się pod muzeum etnograficznym w Nuoro i na ulicach Orgosolo a plaże stają się powoli coraz bardziej puste.
Jesień i zima
Jesień to czas winobrania, kasztanów i orzechów. Na wyspie zostają tylko mieszkańcy. W październiku możemy jednak trafić na przepiękną pogodę. Może będzie już za chłodno na morskie kąpiele, ale na zwiedzanie wyspy ta pora roku nadaje się idealnie. Zimą w górach Gennargentu występują obfite opady śniegu, czasami pada również w niższych partiach i śnieg pokrywa skalisty masyw Supramonte. Boże Narodzenie Sardyńczycy obchodzą w domowym zaciszu . Obdarowują się prezentami i sporządzają tradycyjne dania. Niezwykle ciekawy jest okres karnawału. Zwłaszcza w Barbagii cieszy się ogromną popularnością. Przebierańcy urządzają parady w dzień przed Środą Popielcową i w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu. Trzeba koniecznie zobaczyć jak w Mamoiadzie issobadores prowadzą przez miasto mamuthones. Tylko uważajcie - widzowie są łapani i wyciągani do tradycyjnego tańca ballu tundu. Kultura i historia łączą się tutaj w atmosferze zabawy karnawałowej.
Na Sardynii każda pora roku jest inna. Różnią się nawet między sobą miesiące sezonu turystycznego. Najlepiej więc wracać na wyspę wielokrotnie, żeby poznać jej różne oblicza. A warto, bo jedna z teorii zakłada, że tutaj właśnie znajdowała się mityczna kraina zwana Atlantydą.
Brak komentarzy. |