Do warszawskiego Sądu Rejonowego wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości, złożony przez Orbis Travel. Obecnie za granicą znajduje się ponad 1000 turystów, których wakacje organizowała spółka.
Informacja o ogłoszeniu upadłości pojawiła się na stronie internetowej Orbis Travel, czytamy tam m.in. „ Zarząd PBP Orbis Sp. z o.o. z przykrością informuje, iż w dniu 28.09.2010 r. skierował do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy, X Wydziału Gospodarczego ds. Upadłościowych i Naprawczych, wniosek o ogłoszenie upadłości Spółki. W związku z powyższym z dniem 29.09.2010 r. zawieszona zostaje wszelka działalność operacyjna Spółki, zaś wszystkie imprezy turystyczne zaplanowane w terminach począwszy od 29.09.2010 r. zostają anulowane (...)”
Poza granicami kraju jest 1064 klientów biura: w Grecji, Turcji, Hiszpanii i na Malcie. Jak zapewniają władze spółki, klienci są bezpieczni, gdyż Orbis Travel ma gwarancję ubezpieczeniową w towarzystwie ubezpieczeniowym Signal Iduna, opiewającą na kwotę 6 mln. zł. Potwierdza to komunikat na stronie internetowej ubezpieczyciela. Beneficjentem gwarancji jest Marszałek Województwa Mazowieckiego i to w jego gestii leży rozdzielenie kwoty gwarancji ubezpieczeniowej.
W pierwszej kolejności pokryte będą koszty związane z powrotem turystów do kraju. Następnie w miarę możliwości wypłacone zostaną zaliczki, które wpłacili klienci Polskiego Biura Podróży Orbis Sp. z o.o.
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik powołał specjalny zespół, który monitoruje sytuację i udziela wszelkich informacji związanych z upadłością biura. Klienci biura mogą uzyskać informacje pod numerem telefonu (22) 59 79 523, (22) 59 79 552, (22) 59 79 520.
W dniu dzisiejszym ma wrócić do kraju 80 turystów spędzających wakacje w Turcji. Kolejne osoby wrócą w późniejszym terminie, obecnie trwają ustalenia czy przynajmniej część klientów będzie mogła powrócić w planowanym terminie. Ci którzy mają dłuższy pobyt najprawdopodobniej będą musieli go skrócić.
Orbis jest najstarszym biurem podróży w Polsce. Polskie Biuro Podróży Orbis powstało we Lwowie w 1920 roku. W 1928 roku Orbis zyskał status narodowego biura podróży. W 1991 roku Przedsiębiorstwo Państwowe Orbis przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W lipcu 1993 roku z dotychczasowej struktury wyodrębnione zostały dwie spółki: Orbis Travel oraz Orbis Transport, w których Orbis S.A. posiadał większościowe udziały. W sierpniu 2000 roku Orbis pozyskał partnera strategicznego - Accor, jedną z największych międzynarodowych grup w dziedzinie turystyki. W marcu bieżącego roku 95 proc. udziałów Orbis Travel objęła spółka należąca do Funduszu Enterprise Investors.
Problemy touroperatorów w ostatnim czasie potwierdzają trudną sytuację na rynku turystycznym. Na początku września mieliśmy doczynienia z upadkiem innego znanego biura podróży - Selectours.
kangur | Wraz z Orbisem konczy sie kawalek historii. Przez wiele lat bylo to praktycznie jedyne funkcjonujace w Polsce biuro turystyczne. Wiadomo- prawa rynku sa brutalne ale jednak szkoda. |