Przemieszczanie się po kaukaskich krajach jest przygodą samą w sobie - niezapomniane wrażenie pozostawiają zarówno spektakularne widoki, jak i same w sobie środki transportu... oraz sposób jazdy ich kierowców. Jak poruszać się po Gruzji, z jakich środków transportu najlepiej skorzystać?
Marszrutka - najlepszy wybór
Popularne na szeroko pojętym wschodzie marszrutki - czyli mikrobusy - to najlepsza forma przemieszczania się po Gruzji. Docierają one do niemal wszystkich miejscowości i zatrzymują się tam, gdzie tego sobie zażyczymy - zazwyczaj odpada więc problem z szukaniem przystanków.
Problemy może sprawić oznakowanie busików - na większości tabliczek umieszczonych za przednią szybą widnieją jedynie gruzińskie nazwy miejscowości, tylko najpopularniejsze kierunki turystyczne, jak Kazbegi czy Batumi zapisuje się łacińskim alfabetem. Jeśli odjeżdżamy z głównego dworca w mieście, nasze trudności z rozszyfrowaniem nazwy z pewnością rozwiążą wszechobecni naganiacze, werbujący pasażerów wybierających się w konkretne miejsce. Natomiast łapiąc busa na drodze warto sprawdzić w przewodniku lub Internecie jak po gruzińsku zapisuje się nazwę naszego celu i przynajmniej usiłować porównać go z tym na tabliczce w autobusie. Płatności zazwyczaj dokonuje się przy wsiadaniu na głównych dworcach lub przy wysiadaniu jeśli dosiadaliśmy się po drodze.
Decydując się na podróż marszrutką trzeba przygotować się na szybkość, ścisk i ekstremalne wrażenia - wyprzedzanie na czwartego czy piątego nad przepaściami to zupełnie normalne zjawisko na gruzińskich drogach.
Autostop - lokalny folklor
Autostop to w Gruzji jeszcze niezbyt popularna forma przemieszczania się. Kierowcy na widok stojącej przy ulicy osoby zatrzymują się dość chętnie, ale często oczekują zapłaty za podwiezienie. Na darmową „podwózkę” także można natrafić przy odrobinie szczęścia. Warto zdecydować się na podróż w ten sposób w bardziej odludnych regionach, gdzie nierzadko jest to jedyna możliwość dotarcia do interesujących nas miejsc.
Podróżując autostopem warto znać choć podstawy rosyjskiego, choć i to nie gwarantuje nam dogadania się z kierowcą - może on mówić jedynie po gruzińsku. Na rozmowę po angielsku niemal nie mamy co liczyć. Nagrodą za próby dogadania się będzie nierzadko podwiezienie prosto do naszego celu - nawet jeśli dla podwożącego oznacza to nadrobienie drogi - zaproszenie na chaczapuri w przydrożnym barze, czy nawet oferta noclegu w domu naszego kierowcy.
Nie przerażajmy się stanem samochodu - bardzo prawdopodobne, że trafimy na „limuzynę” z wybitą szybą czy pozbawiona klapy silnika. Nie krytykujmy także nierzadko ekstremalnego sposobu jazdy kierowców ani słuchanej przez nich muzyki - nastawione na pełny regulator rosyjskie disco - polo może być irytujące dla nieprzyzwyczajonego ucha, ale w końcu to również część lokalnego folkloru.
Pociąg - tylko w niektórych przypadkach
Podróż gruzińską koleją jest korzystnym rozwiązaniem, ale tylko na niektórych trasach. Warto wybrać pociąg w dwóch przypadkach: wybierając się z Tbilisi do Batumi (w lecie jest to najbardziej oblegane połączenie w kraju), bądź jadąc do Abchazji - wtedy korzystamy z nocnego połączenia z Tbilisi do przygranicznego miasta Zugdidi. Decydując się na podróż pociągiem na tych trasach bilety warto kupić z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie wakacyjnym. Zaletą wymienionych połączeń jest możliwość zaoszczędzenia na noclegu - pociągi dysponują miejscami leżącymi.
Najtańsze bilety gwarantują kuszetkę w „płackarcie”, czyli wagonie sypialnym bez przedziałów, nieco droższa 2 klasa - „kupe” - zapewnia przedziały z 4 łóżkami; najdroższy „lux” to dwie kuszetki w jednym przedziale.
Wielu turystów decyduje się także na nocny pociąg z Tbilisi do Erywania - ze względu na przebieg linii kolejowej w Armenii jest to jednak bardzo długa, okrężna trasa. Zaletą podróży pociągiem jest większy komfort niż podczas pokonywania tej samej trasy marszrutką i niewygórowane ceny.
Taksówka - po mieście i na wycieczkę
Gruzińskie taksówki są tanie i stanowią niezłą alternatywę dla marszrutek, zarówno podczas przejazdów wewnątrz miasta, jak i kraju. Jeśli musimy gdzieś szybko się dostać bądź chcemy wybrać się w wyjątkowo niedostępne miejsce, mogą być one wręcz jedynym rozwiązaniem. Skorzystanie z taksówki jest koniecznością np. jeśli chcemy dostać się do monastyru Dawid Garedża na granicy z Azerbejdżanem.
Taksówkarze nie maja taksometrów, dlatego cenę kursu należy ustalić przed wyjechaniem - targowanie się jest jak najbardziej wskazane; w negocjacjach znacznie pomaga znajomość języka rosyjskiego. Przy zdecydowaniu się na przejazd w dwie strony cena będzie bardziej korzystna. Najbardziej zawyżane są - jak i w wielu innych krajach - ceny przejazdu na lotnisko lub z lotniska do miasta.
Samochód - dla odważnych kierowców
Wynajęcie samochodu w Gruzji to opcja dla odważnych i pewnych siebie kierowców (niektórzy twierdzą, że dla samobójców). Można skorzystać z ofert renomowanych międzynarodowych firm - jak np. Heertz - oraz z wypożyczalni lokalnych. Cena za dzień wypożyczenia samochodu osobowego to ok. 30 dolarów amerykańskich.
Warto rozważyć wynajęcie samochodu z kierowcą - oszczędzimy sobie nieco stresu, a koszta wzrosną nieznacznie. W górach, szczególnie w okolicach Kazbegi można skusić się na wycieczkę Ładą Niwą - wielu lokalnych mieszkańców oferuje tego rodzaju usługę dla turystów. W Swanetii, Chewsuretii i Tuszetii koniecznością może okazać się wynajęcie samochodu terenowego.
Brak komentarzy. |