Rząd chce bardziej zabezpieczyć interesy klientów biur podróży
Ministerstwo Sportu i turystyki chce, aby touroperatorzy organizujący imprezy odbywające się poza terenem kraju miały zabezpieczenie finansowe na wypadek sytuacji, w której organizator nie byłby w stanie zorganizować transportu powrotnego turystów do kraju.
W Sejmie odbyło się już pierwsze czytanie opracowanego przez rząd projektu nowelizacji ustawy o usługach turystycznych, który wprowadza taką regulację.
Jak poinformowała wiceminister sportu i turystyki Katarzyna Sobierajska, projekt zmian w ustawie ma na celu dostosowanie obowiązujących w Polsce przepisów do unijnych. Główne aspekty zmian proponowanych przez rząd to zwiększenie ochrony polskich turystów oraz zliberalizowanie zasad prowadzenia działalności gospodarczej związanej ze świadczeniem usług turystycznych.
Konieczność posiadania przez touroperatorów zabezpieczonych środków finansowych, ma zagwarantować turystom możliwość powrotu do Polski z wycieczek zagranicznych, w sytuacji gdy organizator nie mógłby go zapewnić. Środki te mają być także przeznaczane na zwrot poniesionych przez klientów kosztów w przypadku gdy biuro podróży nie wywiąże się z umowy z klientem.
Projekt zakłada również że organizatorzy wycieczek mający swoją siedzibę w którymś z państw Unii Europejskiej, nie będą musieli otwierać swoich filii na terenie Polski, aby sprzedawać usługi polakom. Takie biura obowiązywałby poziom zabezpieczeń państwa, na terenie którego mają siedzibę, a w przypadku gdy zabezpieczenie będzie niższe niż obowiązujące w Polsce, biuro będzie zobowiązane do przedstawienia dodatkowych gwarancji, tak by najpełniej chronić klienta.
W nowelizacji zapisano także inne zmiany zabezpieczające interesy klientów biur podróży. Jeśli wejdzie w życie, będą oni mogli składać reklamacje w przeciągu 30 dni po powrocie z wyjazdu, bez względu na fakt czy zgłaszali swoje zastrzeżenia w czasie trwania wycieczki. Dodatkowo klienci biur podróży mieliby także wgląd do wykazu firm, co do których podjęto procedurę wykreślenia z centralnej ewidencji organizatorów turystyki i pośredników turystycznych.
Obecnie funkcjonująca ustawa określająca warunki na jakich działają biura podróży obowiązuje od 1 lipca 1998 r., stąd w związku ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, pojawiła się konieczność zmiany niektórych przepisów.
Fr / 2009-12-07
Komentarze: