Rynek hotelarski w 2009 r.
Niemiecki portal hotelarski HRS dokonał analizy cen noclegów oraz ilości dokonywanych rezerwacji w 2009 roku.
Według raportu najwięcej rezerwacji w miastach europejskich (poza Niemcami) dokonywano w Wiedniu, Paryżu i Londynie. Jednak austriaccy hotelarze aby zostać liderem musieli zmniejszyć ceny w swoich obiektach o prawie 13 proc. Największy wzrost rezerwacji w stosunku do 2008 r. odnotował Amsterdam, gdzie liczba ta wzrosła aż o 30 proc. Natomiast najtańszym miastem okazała się czeska Praga, gdzie średnia cena za nocleg wyniosła 59 euro za noc.
W samych Niemczech najpopularniejszymi miastami okazały się Berlin, Monachium i Hamburg. Średnie ceny za nocleg w niemieckich miastach wahały się od 84 euro w Norymbergii do 98 euro w Monachium.
Na świecie natomiast, najdroższym miastem okazał się Nowy Jork i to pomimo spadku cen usług hotelarskich w tym mieście o niecałe 18 proc. Średnia cena pokoju w nowojorskim hotelu wyniosła 157,24 euro. Drugim z najdroższych miast pod względem ceny noclegu okazała się Moskwa, choć ceny noclegów w stolicy Rosji spadły aż o ok. 30 proc. Jednym z tańszych miast świata okazała się stolica Tajlandii - Bangkok.
Światowy kryzys spowodował że w wielu krajach hotele znacznie obniżyły ceny oferowanych noclegów. I tak największe spadki zanotowano w moskiewskich hotelach. Cena noclegu w stolicy Rosji spadły średnio z 210 do 141 euro w stosunku do roku 2008. Na następnych dwóch miejscach uplasowała się Warszawa oraz Bangkok, gdzie obniżki sięgnęły 27 procent. Jednak kryzys nie spowodował obniżek we wszystkich miastach objętych rankingiem. Kilkuprocentowe podwyżki zanotowano w niemieckich hotelach, w takich miastach jak Friedrichshafen, Darmstadt, Kassel, Würzburg czy Lubeka. Na większe podwyżki mogli pozwolić sobie jedynie Hotelarze w Bernie w Szwajcarii oraz na Majorce.
Fr / 2010-02-11
Komentarze: