Tradycja ustawiania posągów świętych w miastach istnieje od bardzo dawana. Już za niepamiętnych czasów wierzono, że mają one ochronić mieszkańców przed nieszczęściami, bądź obdarować ich szczególnymi łaskami.
Jednym z pierwszych był grecki panteon zbudowany z myślą o uczczeniu bogini Ateny - patronki miasta. Wewnątrz świątyni ustawiono gigantyczny posąg Bogini Wojny ze złota i kości słoniowej, wyrzeźbiony najprawdopodobniej przez Fidiasza.
Zdarzało się też, że posągi stają się formą rywalizacji związanej z wielkością, osiągnięciem jak najlepszej jakości artystycznej oraz wykonaniem czegoś, czego nie zrobił jeszcze nikt inny. Jeżeli poszukacie, przykłady zaczną sypać się jak z rękawa. A oto kilka różnorodnych bliższych i dalszych nam świętych-strażników, których często nie da się na swojej drodze nie zauważyć...
Święta Faustyna - patronka Łodzi
Stoi przed archikatedrą, na sporym postumencie na planie kwadratu - sześć na sześć metrów. Jest to posąg-fontanna - z ręki klęczącej Faustyny wypływa woda symbolizująca źródło miłosierdzia. Święta Faustyna przed przyjęciem imienia zakonnego nazywała się Helena Kowalska i pochodziła właśnie z Łodzi. Była służącą. W czasie zabawy w parku Wenecja (przy ul. Rzgowskiej) ujrzała Jezusa, który kazał jej wstąpić do klasztoru. Faustyna miała tam objawienie, w którym Jezus polecił jej: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie” - mówił do niej. Zakonnica o pomoc poprosiła artystę Eugeniusza Kazimierowskiego, który według jej wskazówek namalował wizerunek Jezusa. Jej rodzinne miasto na pamiątkę w 2005 r. ustanowiło ją patronką Łodzi.
W Jaśle znajdziecie Świętego Antoniego, który patronem miasta ogłoszony został w 1997 roku. Dlaczego Antoni w Jaśle? Podczas spalenia Jasła w 1944 w zgliszczach kościoła o. Franciszkanów figura świętego zachowała się bez żadnych uszkodzeń, co mieszkańcy miasta uznają za cudowny przypadek. „Pomysł” na Antoniego przywędrował do Jasła z Padwy, miasta ojczystego Świętego - gdzie ku jego czci zbudowano nie tylko posąg, ale całe sanktuarium wraz z grobem świętego.
Święta Gertruda
Jest patronką miasta Nivelles, pielgrzymów, podróżujących, ogrodników, szpitali oraz opiekunką kotów. W miesicie jest oczywiście kościół z dwumetrowym posągiem Świętej, pochodzący z wczesnego średniowiecza.
Najwyższy Jezus na świecie
To ciekawa historia. Właściwie niespecjalnie wiadomo dlaczego taka rzeźba powstała akurat w Polsce, w niewielkiej, nie słynącej kultem żadnego świętego miejscowości - Świebodzinie. Świebodziński Chrystus ma 33 metry i o 3 metry przerasta najwyższego dotychczas Jezusa rozpościerającego swe dłonie nad Rio de Janeiro. Stoi tam od niedawna. Prace budowlane skończono w listopadzie 2010 roku. Budowniczowie giganta twierdzą, że w żadnym wypadku nie chodziło im o pobicie brazylijskiego rekordu, lecz o postawienie figury sławiącej imię Zbawiciela. Prawdopodobnie powodem tak gigantycznej inwestycji było natchnienie dane przez samego Jezusa. Ks. Sylwester Zawadzki zapytany, skąd pomysł na wybudowanie pomnika powiedział: - Pomysł miał Pan Jezus. Ja ten pomnik miałem zbudować.
Genowefa - Główna patronka Paryża oraz całej Francji. Zostanie świętą przepowiedziano dziewczynce, gdy miała zaledwie siedem lat. Zasłynęła w 451 r., kiedy w okolice Paryża nadciągnęły oddziały Hunów. Mieszkańcy chcieli opuścić miasto, ale Genowefa zachęcała ich do postu i modlitwy przepowiadając, że miasto zostanie ocalone. Rzeczywiście, Hunowie skierowali się w inną stronę. Genowefa wykazała się jeszcze raz podczas oblężenia miasta przez Franków - zorganizowała dowóz żywności. Zmobilizowała ludność do rozpoczęcia budowy bazyliki Saint-Denis. Z racji, że podczas Wielkiej Rewolucji relikwiarz ze szczątkami Genowefy spalono, a poświęcony jej kościół przerobiono na Panteon, obecnie czci się ją w świątyni St-Etienne-du-Mont (kościół świętego Stefana ze Wzgórza), gdzie przechowywane są resztki jej sarkofagu.
Brak komentarzy. |