Polskie lotniska potrzebują kontrolerów lotów
Szukasz pracy jak marzenie i jesteś osobą o dużej odpowiedzialności? Ze względu na stały wzrost ruchu lotniczego nad Polską, wdrażany jest nowoczesny system kontroli lotów. Wiąże się to z koniecznością zatrudnienia nowych kontrolerów lotów, których zarobki, tak jak i odpowiedzialność, są naprawdę wysokie.
Polska jest nielicznym z państw europejskich, nad niebem którego wzrosła liczba przelatujących samolotów. Bez wątpienia jest to związane z naszym położeniem geograficznym. W ubiegłym roku ruch lotniczy spadł o 1,5 proc., jednak Polska odnotowała 5-procentowy wzrost. Podyktowany jest on nie tyle rosnącą popularnością naszego kraju, lecz lotami nad naszym krajem na trasach pomiędzy Europą, a Bliskim i Dalekim Wschodem. Rekordowym wynikiem jest przelot nad polskim niebem 2500 samolotów w ciągu 24 godzin.
Jak by jednak nie patrzeć, rosnąca liczba samolotów nad naszym niebem, spowodowała zmiany w systemie kontroli lotów. Poza tym, że ma być on nowocześniejszy (zwiększając przepustowość polskiego nieba o 30 procent), to do jego obsługi będzie potrzebna większa liczba kontrolerów lotów, a o tych nie jest łatwo.
Na polskich lotniskach pracuje obecnie około 450 kontrolerów lotów, liczba ta musi się jednak zwiększyć. Jak informuje Grzegorz Hlebowicz, rzecznik Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, na kursy zgłasza się każdego roku 2-3 tys. osób zainteresowanych uzyskaniem uprawnień. Nie jest on jednak łatwy, docelowo zdaje go około 25 osób, z czego finalnie pracę zdobywa kilkanaście osób.
Ile zarabia kontroler lotów?
Tak duża liczba osób, które chcą zostać kontrolerami lotów nie wzięła się z niczego. Z pewnością dużą zachętą są przede wszystkim zarobki, które oscylują w okolicy 10-20 tysięcy złotych brutto miesięcznie.
Fr, fot. wikimedia.org / 2013-06-09
Komentarze: