Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz odbył oficjalną wizytę w
Tunezji i wziął udział w II Sesji Komisji Wspólnej Tunezyjsko-Polskiej do spraw Turystyki, o czym poinformowała Polska Izba Turystyki.
Rocznie liczba Polskich turystów spędzających wakacje w Tunezji organizowane przez biura podróży to średnio 200 tys. osób. W roku ubiegłym odnotowano wprawdzie niespełna 16 procentowy spadek, co tłumaczy kryzys, jednak w roku bieżącym prognozy wskazują na wzrost o 5 proc.
Adam Giersz rozmawiał z tunezyjskimi partnerami o rozwoju współpracy w ramach gospodarki turystycznej między oboma krajami. Tunezyjczycy chcą aby tendencja wzrostowa utrzymała się, w tym celu planują działania promujące w Polsce produkty turystyczne oferowane przez Tunezję, mające na celu pozyskanie nowych grup klientów.
Ważnym etapem rozmów był
poziom usług świadczonych polskim turystom, który niestety odbiega od oferowanego obywatelom państw z europy zachodniej. Wydawać by się mogło, że jeśli turyści z Polski są w pierwszej piątce odwiedzających Tunezję to powinni mieć zbliżone warunku wypoczynku do osób kupujących wakacje w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jednak niestety tak nie jest, co potwierdzają liczne dyskusje na turystycznych forach internetowych.
Problemy polskich turystów w Tunezji to m.in. brak polskich kanałów telewizyjnych, informacji turystycznej w języku polskim, polskojęzycznego menu w restauracjach czy gorsze warunki w hotelach.
Tunezyjski minister turystyki Slim Tatli w rozmowie z ministrem Gierszem poinformował że władze kraju nie były świadome faktu, że turyści z Polski są inaczej traktowani niż ci z Europy Zachodniej. Poprawie niskiej jakości usług turystycznych świadczonych Polakom nie służą m.in. trudności z uzyskaniem pozwoleń na pracę w Tunezji, jakie mają się polscy fachowcy branży rynku podróży.
Finałem wizyty Adama Giersza w Tunezji był „protokół o współpracy”, w którym zapisano cztery podstawowe kierunki współpracy pomiędzy Polską i Tunezją w zakresie rozwoju ruchu turystycznego między oboma krajami. Kierunkami tymi są:
- rozwój ruchu turystycznego
- wspieranie kształcenia kierunkowego z zakresu hotelarstwa i turystyki
- sprzyjanie jakości w hotelarstwie i turystyce
- promowanie partnerstwa
Teraz pozostaje nam nadzieja aby rozmowy przyniosły pożądany efekt, a turyści czy to z Polski czy innych państw Europy Zachodniej mieli zbliżoną jakość warunków wypoczynku.