Głębiny morskie od dawna fascynowały człowieka. Dziś oglądanie raf koralowych czy różnego gatunku ryb nie musi być tylko marzeniem. Wystarczy sprzęt do nurkowania, trochę wiedzy i wody oczywiście.
Nurkowanie łączy w sobie zarówno wysiłek fizyczny jak i przyjemność. Takie dwa w jednym. To idealny pomysł na wakacje i wyborne spędzenie wolnych chwil. Dzięki tej dyscyplinie każdy może stać się odkrywcą podwodnych niespodzianek. Nurkowanie staje się coraz częściej hobby wymagającym niestety pewnych nakładów pieniężnych. Kto raz zasmakował takiej przygody robi wszystko, aby ją powtórzyć. Na czym zatem polega ten fenomen?
Trochę historii...
Motywy zdobycia podwodnego świata przez człowieka były różne - wojskowe, rekreacyjne, łowieckie czy po prostu materialne - chęć znalezienia podwodnych skarbów. Historykom trudno określić jakąś precyzyjną datę powstania nurkowania, niemniej jednak szacuje się ją na ok. 5000 lat p.n.e. Historyk Herodot uwiecznił na piśmie nurka Scyllisa, który poszukiwał zatopionego skarbu. W 885 roku p.n.e. natomiast powstałą płaskorzeźba nurkującego mężczyzny. Ludzie coraz częściej zastanawiali się co zrobić, aby człowiek mógł dłużej przebywać pod wodą. Pierwszym pomysłem była trzcina z wydrążonym środkiem, która miała dostarczać powietrze. Jednak co zrobić, aby zejść na głębsze partie wody? Zaczęto stosować dłuższe rurki połączone ze specjalnym kapturem, które miały spełniać zawór zwrotny, jeszcze prymitywny, ale mimo wszystko umożliwiało to w miarę spokojne oddychanie pod wodą. Pomysłów powstawało coraz więcej: worki z powietrzem czy wodoszczelne skafandry. Milowym krokiem jednak było pojawienie się hełmu połączonego z odpowiednim pojemnikiem na sprężone powietrze.
Abc nurkowania
Sprzęt do nurkowania to przede wszystkim butla z tlenem - bez niej nie da się oddychać pod wodą. Niezbędna jest ponadto rurka, która daje możliwość zaczerpnięcia powietrza, kiedy nie jesteśmy na zbyt dużej głębokości. Dalszym bardzo ważnym elementem jest strój płetwonurka. Kombinezon taki będzie różny w zależności od pory roku czy wody w jakie będziemy nurkować. Może on być przystosowany do nurkowania w porze letniej bądź będzie miał za zadanie trzymać ciepło i chronić przed zimnem w porach chłodnych czy w zimnej wodzie. Nurkowanie ułatwią ponadto płetwy i rękawice. Niezwykle pomocny może okazać się również nóż. Warto taki sprzęt posiadać na własność, jest jednak także możliwość wypożyczenia go. Komputer nurkowy, latarki, tabliczka nurkowania, sygnalizatory akustyczne... ilość sprzętu pomocniczego obecnie jest imponująca. Jest jednak i pewien kłopot, bo nie wiadomo co rzeczywiście zabrać ze sobą. Najlepiej kierować się użytecznością, a nie pogonią za modą i nowinkami technicznymi.
Nurkowanie na bezpieczną głębokość nie wymaga nadzoru. Jednak zagłębianie się w odległe głębiny morskie powinny odbywać się z pomocą. Należy pamiętać, że są tereny, gdzie nurkowanie jest dostępne tylko dla osób posiadających uprawniania.
W zdobyciu doświadczenia i wiedzy, pokonaniu lęku i uzyskania uprawnień pomagają kursy, których nie brakuje w całej Polsce. Najlepiej swoja przygodę z podwodnym światem zacząć właśnie od takiego przygotowania teoretycznego i praktycznego pod okiem specjalistów.
Kto może zostać nurkiem?
Teoretycznie każdy może spróbować swoich sił w nurkowaniu. Jednak zawsze jest to ale... bo i jaki sens ma zgłębianie podmorskiego świata przez osobę, która panicznie boi się wody. Dobrze byłoby, zatem, aby przyszły nurek potrafił pływać i nie miał lęku przed wodą. Jeśli chodzi o przeciwwskazania medyczne to osoby chore na cukrzycę, z wadami i niewydolnością serca, przebytym zawałem, chorobą wieńcowa, problemami z zatokami, uszami czy wzrokiem powinny niestety unikać tej podwodnej dyscypliny. Nie może nurkować również osoba z poważną wadą wzroku lub cierpiąca na zaburzenia psychiczne. Nie chodzi o dyskwalifikację pewnych osób, ale po prostu o ich własne bezpieczeństwo. Problemy neurologiczne również staja się przeszkodą w nurkowaniu. Aż strach pomyśleć co mogłoby się stać, gdy w wodzie chora osoba dostałaby drgawek czy napadu padaczkowego. Ponadto nurkowania powinny unikać kobiety w ciąży, osoby posiadające problemy ortopedyczne czy mające klaustrofobię. Dlatego bardzo ważny jest wywiad lekarski i badania prowadzone przed kursem nurkowania. To właśnie po takim oglądzie dostaje się pozwolenie lub nie na kurs.
Nurkowanie w Polsce?
Morze Czerwone, Malediwy, Bali czy Komodo w Indonezji, Wyspy Galapagos to marzenie nie jednego płetwonurka. Obfitość flory i fauny zapiera dech, wspaniała widoczność, rafy - żyć nie umierać. A jednak Polacy nie gęsi i swoje nurkowiska mają. Pierwsze skojarzenie to oczywiście Bałtyk, gdzie woda jest słabo zasolona i zimna. Inny pomysł to jeziora polskie takie jak jeziora Warmii i Mazur, Lelewskie niedaleko Pasymia , Jezioro Żbik, Jezioro Narty koło Jedwabna, które są idealnym miejscem dla początkujących fanów nurkowania. Jeziora Hańcza natomiast nie odmówi sobie chyba żaden nurek. Praktycznie prawie w każdym województwie znajdziemy miejsce nadające się do podwodnych eskapad. Wybierając miejsce warto mieć na uwadze swoje doświadczenie, warunki i zainteresowania. Wiele świetnych miejsc do nurkowania jest bliżej nas niż można się tego spodziewać. Nie trzeba szukać daleko, aby zobaczyć coś naprawdę niezwykłego.
Nurkowanie może okazać się dobrym pomysłem na wakacje dla całej rodziny. Już ośmiolatkowi mogą spróbować swoich sił i zacząć kurs nurkowania. Dziesięciolatek może zostać nawet certyfikowanym płetwonurkiem. Problem zaczyna się wtedy kiedy bliska osoba nie podziela podwodnych pasji. A nurkowanie powinno raczej odbywać się z partnerem, gdyż jednoosobowa wycieczka nie do końca jest bezpieczna.
Nurkowanie to bez wątpienia bardzo atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu, szczególnie bardzo popularna podczas wyjazdów na wakacje. Decydując się na zwiedzanie głębin pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie - Plan the dive, dive the plan, czyli planuj każde nurkowanie i nurkuj zgodnie z tym planem.
Brak komentarzy. |