Waluta na Sri Lance w praktyce. Lepiej zabrać ze sobą dolary, czy euro? Jak wygląda płacenie kartą płatniczą/kredytową? Przed wyjazdem na Sri Lankę pojawia się mnóstwo pytań, do najczęściej zadawanych należą te dotyczące pieniędzy. Sprawdźmy zatem, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na Sri Lankę, na co szczególnie zwrócić uwagę, dokonując wymiany pieniędzy i robiąc zakupy na miejscu.
Wyspa Cejlonem zwana.
Sri Lanka, nazywana poetycko „łzą z policzka Indii” przyciąga turystów wspaniałą roślinnością, pięknymi plażami, ciekawymi zabytkami, odrębną kulturą, doskonałą kuchnią, komfortowymi hotelami oraz przystępnymi cenami. To również raj dla miłośników zakupów, z podróży przywieźć można mnóstwo niepowtarzalnych, orientalnych pamiątek, naturalne kosmetyki oraz wyroby z jedwabiu.
Rupia lankijska.
Oficjalnym środkiem płatniczym na Sri Lance jest rupia lankijska (kod ISO 421 LKR), emitowana przez Centralny Bank Sri Lanki. 1 rupia dzieli się na 100 centów. W obiegu występują monety 5, 10, 25, 50 centów; 1, 2, 5 rupii oraz banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii.
Według kursu z dnia 28.08.2013 roku 100 rupii lankijska to 2,398 zł, czyli w zaokrągleniu 100 LKR = 2,4 zł.
Jaką walutę zabrać ze sobą?
W polskich kantorach zdobycie rupii lankijskich jest niemożliwe, dlatego też należy zabrać ze sobą inną walutę, aby na miejscu dokonać wymiany, np. dolary lub euro.
Wymiany waluty dokonać można w hotelowych recepcjach lub oddziałach banków, w których kurs jest zazwyczaj nieznacznie wyższy. Placówki bankowe standardowo czynne są od poniedziałku do piątku, zazwyczaj w godzinach od 9.00 do 14.30. Do wymiany pieniędzy niezbędne jest okazanie paszportu ich posiadacza.
Wywóz rupii lankijskich jest zabroniony, aby przed powrotem do kraju wymienić nie wydane rupie na inną walutę (na lotnisku w oddziale Bank of Ceylon), konieczne jest przedstawienie kwitu wymiany, dlatego też należy pamiętać o jego zachowaniu.
Porady.
W większych sklepach oraz restauracjach, hotelach akceptowane są płatności kartami kredytowymi. W dużych miastach dostępne są bankomaty, z których pobrać można miejscową gotówkę.
Aby uchronić się przed skutkami zagubienia czy kradzieży karty w czasie podróży, dobrze jest zawsze mieć przy sobie zanotowany numer karty, nazwę jej wydawcy, numer konta bankowego oraz numer telefonu do banku, który kartę wydał, by w razie potrzeby niezwłocznie ją zablokować.
Dokonując zakupów w miejscach, w których nie ma ustalonej sztywnej ceny, koniecznie pamiętać należy o targowaniu się. Dzięki umiejętnym negocjacjom cenę wyjściową obniżyć można zazwyczaj o około 40%.
Brak komentarzy. |