Najpoważniejszy z pożarów wybuchł w sobotę w górskim wąwozie w pobliżu nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej Kalamos oddalonej 45 km na północny wschód od Aten. Drugi z pożarów wybuchł w pobliżu portu Lavrio na południowo-wschodnim wybrzeżu Attyki, gdzie służby ewakuowały część mieszkańców oraz obóz skautów.
W akcji gaśniczej wzięło udział kilkadziesiąt jednostek straży pożarnej, 11 samolotów oraz cztery śmigłowce. Na miejscu pracuje ponad 100 strażaków.
W sezonie letnim pożary lasów są zjawiskiem dość częstym. Ich powstawianiu sprzyja ciepła i sucha pogoda w połączeniu z porywistymi wiatrami. W ostatnich latach największe pożary w
Grecji wybuchały w 2007 i 2009 roku. Latem 2007 roku pożary spowodowały śmierć 63 osób, spłonęło ponad 70 tyś. hektarów lasów. W ubiegłym roku seria pożarów strawiła około 310 tyś. hektarów lasów, obyło się bez ofiar śmiertelnych.
Większość z pożarów rozpoczyna się od samoistnego zapłonu wyschniętej ściółki leśnej, jednak w niektórych przypadkach rozpoczęły się od celowych podpaleń, o czym zdaniem strażaków świadczy fakt iż źródła ognia pojawiały się w kilku miejscach jednocześnie.
Fr, fot. photoxpress.com / 2010-07-19