Funkcjonariusze tajnej jednostki w polskich samolotach pasażerskich
Wyglądają jak zwyczajni pasażerowie, najczęściej na pokładzie pojawiają się w grupie dwuosobowej, siadają w odległych od siebie miejscach, uzbrojeni w broń obserwują pasażerów nie zwracając niczyjej uwagi. Od nich zależy bezpieczeństwo lotu. Kim są? To Sky Marshals, czyli podniebni szeryfowie.
Wsiadając do samolotu raczej nie zastanawiamy się co by było, gdyby nagle okazało się że na pokładzie znajduje się terrorysta. Kto w takim wypadku zapewni nam bezpieczeństwo. Nie każdy wie że na pokładach polskich samolotów, szczególnie tych latających na trasach narażonych na ataki terrorystyczne, znajdują się podniebni szeryfowie. Ich celem jest dbanie o bezpieczeństwo pasażerów, załogi oraz samolotu.
Kim są Sky Marshals?
Oficjalnie jednostka powstała w 2004 roku i działa na podstawie rozporządzenia szefa MSWiA. Jej działania owiane są tajemnicą, Ne wiadomo ile osób pracuje w jednostce ani na pokładzie których lotów znajdują się - o tym decyduje prezes urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Sky Marshals pracują na pokładach polskich samolotach, o ich obecności na pokładzie dowiadują się tylko piloci, tuż przed odlotem.
W jednostce pracują osoby rekrutowane ze służb mundurowych, takich jak Straż Graniczna, Policja czy wojsko. Proces rekrutacji, selekcja, kursy i szkolenia trwają sześć tygodni i już na wstępie eliminują 80 proc. kandydatów chętnych do pracy. W trakcie szkolenia funkcjonariusze ćwiczą m.in. sztuki walki wręcz, strzelanie z broni... strzelanie tak, aby zabić.
Podczas bezpośredniego zagrożenia lotu, Sky Marshals mają jeden cel - jak najszybciej wyeliminować potencjalne zagrożenie, czyli terrorystę. Do dyspozycji mają tylko broń krótką a na oddanie celnego, śmiertelnego strzału może być bardzo mało czasu. Dlatego też uważani są za najlepszych snajperów strzelających z broni krótkiej.
Do tej pory jeszcze nigdy nie musieli interweniować. Podniebni szeryfowie są ostatnim ogniwem w łańcuchu bezpieczeństwa lotów cywilnych. Wkraczają do akcji, gdy zawiodły procedury bezpieczeństwa i inne służby odpowiedzialne za działania wywiadowcze w środowisku terrorystycznym czy kontrolę pasażerów na lotnisku.
Fr / 2010-08-16 / źródło: rp.pl
Komentarze: