Największe dziury na ziemi przyciągają coraz więcej turystów. To ciekawe i fascynujące zjawisko, które ludzie chcą zobaczyć na własne oczy. Gdzie, zatem znajdują się te niezwykłe obiekty turystyczne?
Turystyka nie oznacza tylko zwiedzania zabytków czy leżakowania na gorącym pisaku w promieniach słonecznych. Ludzie coraz częściej szukają czegoś niezwykłego, zadziwiającego, a nawet poruszającego. Nie wystarczą już tylko kolorowe drinki, egzotyczna przyroda czy ciepłe morze, coraz bardziej interesuje nas świat. Ciekawym zjawiskiem pod względem turystycznym i nie tylko są w dziury - oczywiście nie takie jak na polskich drogach - ale największe dziury na świecie. Poznajmy zatem kilka z nich.
Dziura w Gwatemali
Należy do najciekawszych dziur w ziemi, ale nie ze względu na głębokość, ale okoliczności powstania jej i lokalizacji. Powstała w stolicy Gwatemali i spowodowała śmierć co najmniej jednego człowieka. Znajduje się w miejscu trzykondygnacyjnego budynku, który kiedyś tu stał przy jednym ze skrzyżowań w północnej części miasta. Prawdopodobnie powstała na skutek ulewy spowodowanej huraganem Agatha. Kanalizacja została uszkodzona, a woda powiększała dziurę, drążąc w ziemi. Szerokość dziury to ok. 30 metrów, zaś głębokość to 60 metrów. Pojawiła się dziura, a ludzka wyobraźnia zaczęła działać. Istniej nawet hipoteza, że dziura to po prostu podziemny tunel UFO i nie jest to wynik żadnych ulew, one tylko to odsłoniły.
Kopalnia diamentów na Syberii
Jej głębokość sięga 525 metrów, a średnica ponad kilometr. Kopalnia znajduje się w mieście Mirnyj. Nad tym miejscem nie mogą latać śmigłowce, gdyż zdarzyły się już sytuacje, kiedy zostały wciągnięte przez masywy powietrza do środka dziury. Rosjanie rozpoczynając wydobycie diamentów, nie spodziewali się, iż przybierze ona tak monstrualne kształty. Mało kto przewidział, iż w tym miejscu tak szybko powstanie ogromna dziura, spowodowana działaniem człowieka. I choć władze chciały ją ukryć, przed światem, to nietrudno zobaczyć ją z kosmosu. Kopalnia w dalszym ciągu owiana jest tajemnicą i trudno dostać się tu przeciętnemu człowiekowi.
Dziura w Kimberley
To kopalnia powstała ludzkimi rękami, jej głębokość to 1097 metrów. Ostateczna jej nazwa to The Big Hole (Wielka Dziura). Ma kształt komina. Kolejne warstwy ziemi to: żółta, niebieska, najniżej skała zbliżona do kominów wulkanicznych, a nazwano ją kimberlitem. Pracowało tu 50 tysięcy ludzi, którzy wydobyli 3 tony diamentów. Od 1914 nie wydobywa się już tu diamentów. Jest to głównie atrakcja turystyczna. Władze RPA czynią starania, aby wpisano kopalnie na listę UNESCO. Co ciekawe w Kimbereley znajduje się bar, gdzie można wjechać samochodem.
Kopalnia Bingham Canyon w USA
Położona jest na południe od Salt Lake City. Głębokość jej to 1200 metrów, a szerokość to 4 kilometry. Cały obszar zajmuje 7,7 kilometra i jest widoczna z kosmosu. Kopalnia jest nadal czynna. Pozyskuje się tu przede wszystkim miedź, lecz zdarza się i złoto. Wywieziono stąd ok. milion ton miedzi. Materiały wydobywa się 320-tonowymi maszynami. Kopalnie założyło dwóch braci Thomas i Sanford Bingham w 1848r. Turyści w centrum turystycznym mogą oglądać ciekawe filmy przedstawiające rozwój kopalni i jej zwykłe życie. Cena za wjazd przeznaczona jest na działania charytatywne w rejonie kopalni.
Diavik w Kanadzie
Powstała dość niedawno, bo w 2003 roku. Usytuowana jest 300 kilometrów na północ od Yellowknife. Pracuje tu ok. 700 ludzi. Za rok planuje się przekształcenie kopalni w podziemną. Postanowiono tu wybudować nawet lotnisko, które przyjmie Boinga 737. Kopalnia znajduje się na wyspie, dlatego w okresie zimowym można dotrzeć do niej drogą lądową po zamarzniętym jeziorze, gdy robi się cieplej do kopalni można dostać się droga powietrzną - samolotem. W miejscu tym wydobywa się ok. 1600 kilogramów surowych diamentów rocznie. Żywotność kopalni szacuje się na 16 - 22 lata.
Błękitna Dziura
To jaskinia morska w Morzu Karaibskim. Wygląda jak studnia o głębokości 140 metrów i średnicy 300 metrów wypełniona wodą. Widać ją z kosmosu. Została objęta ochroną UNESCO. Stanowi raj dla nurków, pragnących podziwiać ten podwodny, niezwykły świat. W jej pobliżu leży wyspa Half Moon Cay. Przejrzyste wody pozwalają zobaczyć dokładnie jaskinię. Z Belize City czy z wyspy Ambergris Cay organizowane są wyprawy całodniowe. Turyści nurkują zazwyczaj do 35 metrów. Tam gdzie studnia rozszerza się oczom ukazuje się sala z ogromnymi stalaktytami.
Największa rura spustowa na świecie
Nazywa się The Morning Glory Spillway. Zabezpiecza przed przelaniem się tamy. Średnica tej rury wynosi 22 metry, a spływa przez nią 1370 metrów sześciennych wody na sekundę. Tamę znajdziemy w Napa County (w stanie Kalifornia).
Okazuje się, że nawet dziura może być ciekawą atrakcją turystyczną. Największe dziury na świecie zaskakują, a nawet przerażają. Niektóre nie są niestety dostępne dla turystów. Inne powstały, przynosząc dramat i nieszczęście dla wielu ludzi. Jest to z pewnością interesujące zjawisko, któremu warto bliżej się przyjrzeć. Zainteresuje niejednego turystę, a może nawet zainspiruje do wycieczki.
piea | Takie dziury są absolutnie zachwycające! |