Chiny mają problem z napełnieniem gigantycznego zbiornika wody
Ogromny zbiornik wody liczący 660 km długości, usytuowany za Tamą Trzech Przełomów na rzece Jangcy nie może zostać napełniony wodą zgodnie z planem, ze względu na… brak wody.
Poziom wody w zbiorniku ma zostać podniesiony do 175 metrów, jednak wpada jej do niego zbyt mało. Jednocześnie panująca w Chinach susza spowodowała że z ogromnego zbiornika wypuszczano wcześniej więcej wody niż planowano.
W chwili obecnej poziom wody w zbiorniku to 171 metrów, jednak to za mało aby można było uruchomić wszystkie wybudowane generatory prądu. Przy takim stanie wód, pracuje jedynie 11 z 26 prądnic.
Zapora Trzech Przełomów to największa w historii budowla hydrotechniczna. Zbudowana jest na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin - Hubei. Budowa rozpoczęła się w roku 1993, a została zakończona 20 maja 2006 roku. Wielka Tama jest najdroższym pojedynczym projektem budowlanym na świecie. Koszt inwestycje ocenia się na 37 mld USD.
Zapora ma pełnić funkcję największej na świecie elektrowni wodnej, w której 26 generatorów o łącznej mocy 18,2 tys. MW, będzie produkować 84,7 TWh energii rocznie oraz chronić przed powodziami. Jej budowa zwiększa także możliwości żeglugi na rzece. Dzięki niej, przez sześć miesięcy w roku statki oceaniczne o wyporności 10 tys. ton mogą wpływać 2,4 tys. km w głąb lądu.
Fr / 2009-11-20
Komentarze: