Tatry oraz Bieszczady to dwa najpopularniejsze kierunki wypraw miłośników gór w Polsce. Z tego właśnie powodu szlaki tam zlokalizowane często są zatłoczone, a w ośrodkach wypoczynkowych, hotelach i uzdrowiskach przewijają się tłumy osób. Szukając inspiracji do wyboru miejsca na urlop w górach warto skierować się nieco bardziej na zachód. Karpaty są o wiele łagodniejsze niż Tatry, ale można tam znaleźć również wiele ciekawych atrakcji turystycznych.
Położenie Beskidu Żywieckiego jest bardzo malownicze. Leży on na granicy Polski i Słowacji. Najwyższy szczyt pasma górskiego to Babia Góra (1725 m n.p.m.), ale uwagę wielu turystów zwraca również Pilsko (1557 m n.p.m.), Polica (1369 m n.p.m.), Romanka (1366 m n.p.m.) czy Wielka Racza (1236 m n.p.m.). Ten kierunek na urlop będzie strzałem w dziesiątkę dla rodzin z dziećmi oraz osób starszych, ponieważ szlaki turystyczne są bardziej dostosowane do ich potrzeb, a góry - łagodniejsze.
Beskid Żywiecki to dobry pomysł również dla osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z wędrówkami górskimi. Bardzo ciekawym miejscem jest wodospad w Sopotni Wielkiej, który jest największy w całych Beskidach. Co ciekawe, w tej miejscowości na potoku tworzą się też liczne małe wodospady z uwagi na występowanie tam wielu progów skalnych. Największy pod mostem ma wysokość 10 m. Miłośnicy pięknej flory i fauny z pewnością ucieszy fakt, że niedaleko znajduje się Babiogórski Park Narodowy, Żywiecki Park Krajobrazowy i aż 13 rezerwatów przyrody. Kolejne można znaleźć po stronie słowackiej. Dawniej praktykowane na dużą skalę w tym regionie tradycje pasterskie zostały wyparte przez rolnictwo, ale dla turystów nadal są dostępne w Hali Śmietanowej na Orawie.
Beskid Żywiecki nazywany też inaczej Wysokim to kraina geograficzna, którą warto zobaczyć zarówno latem, jak i w sezonie zimowym. Przez tą część Beskidów przebiega Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB), ale również wiele innych, mniejszych szlaków turystycznych, jak np. Rycerka Górna Kolonia - Wielka Racza, Orawskie Wesele - Pilsko czy też Rajcza - Hala Boracza - Prusów - Żabnica.
Beskid Żywiecki posiada rozbudowaną bazę noclegową, ale też miejsca do nocowania w namiotach. Miłośnicy sportów zimowych powinni odwiedzić Ośrodek Narciarski Pilsko w Korbielowie, z którego można wjechać wyciągiem na najwyższą górę narciarską w tej części góry - Pilsko. Podobne ośrodki znajdują się na Mosornym Groniu w Zawoi oraz na Rachowcu w Zwardoniu. Rodziny z dziećmi mogą odwiedzić też nieco mniejsze i rzadziej uczęszczane przez turystów lokalne stoki jak Żabnica czy Spytkowice w Polsce oraz Orawa Leśna po stronie słowackiej. W mieście Żywiec można też odwiedzić muzeum browaru oraz piękny ratusz. Uwagę zwraca też sam rynek, gotycki kościół oraz konkatedra z XV wieku.
Rysianka stanowi przepiękny szczyt, którego nie można pominąć będąc choćby przez chwilę w Beskidzie Żywieckim. Jest to tzw. punkt zwornikowy, czyli miejsce, w którym łączą się trzy grzbiety górskie - Trzy Kopce, Romanka i Redykalny Wierch. Góra jest otoczona aż trzema dolinami potoków Żabniczanka, Bystra i Sopotnia. Dużą powierzchnię Rysianki stanowią lasy. W przełęczy między Rysianką a Trzema Kopcami zlokalizowany jest rezerwat przyrody, a w otoczeniu samej góry można znaleźć też dwie hale widokowe. Przez Rysiankę przebiega kilka szlaków turystycznych, w tym Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego (GSB), ale też krótsze jak np. Złatna Huta - hala Rysianka.
Brak komentarzy. |