Aby wyeliminować z obrotu podrabiany bursztyn, należy opracować i wprowadzić w życie normy, która będzie opisywała prawdziwy bursztyn. W Gdańsku odbyło się posiedzenie ekspertów w tej sprawie.
Podczas debaty przedstawiciele producentów, handlowcy oraz naukowcy mieli określić co można będzie nazywać bursztynem i jakie kryteria będzie musiał on spełniać. Decyzja będzie znana najprawdopodobniej za rok, wyda ją Polski Komitet Normalizacyjny.
Według szacunków na rynku jest około 15% fałszywego bursztynu. Nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie „podróbek” ze sprzedaży, lecz jasna norma opisująca to „bałtyckie złoto” oraz wprowadzenie certyfikatów potwierdzających jakość, pozwoli klientom upewnić się że ich zakup to prawdziwy bursztyn.
Ponadto wprowadzenie certyfikatów umożliwi uruchomienie giełdy bursztynu - obecnie jest opracowywany jej projekt.
Bursztyn bałtycki, jest odmiana bursztynu, substancją organiczną, żywicą kopalną, która powstała w warunkach naturalnych co najmniej przed 40 milionami lat. Występuje przede wszystkim wzdłuż południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego: w Danii, Niemczech, Polsce, Rosji, na Litwie (w okolicy okolice Kłajpedy) i Łotwie.
Brak komentarzy. |