Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Forum dyskusyjne

Nie jesteś zalogowany.

Reklama

Travelmaniacy.pl

#16 2010-03-06 10:26:12

plorenc

Re: troche niezdrowa rywalizacja?

Kasiu, masz 100% racji w kwestii co jest najważniejsze na tym portalu. Ja osobiście zainteresowany jestem tymi komentarzami o których pisałem. Jednak żeby w przyszłości nikt nie czuł się w jakiś sposób urażony, zawiedziony, trzeba wziąć pod uwagę również takie głosy które chcą zmian. Tak wiec powstają takie pytania jak "Czy coś zmieniać?" a jak zmieniać to "Co zmienić żeby było lepiej?".
Swoją wypowiedzią dostarczyłaś też bardzo ważnej informacji o sposobie w jaki podchodzisz do oceniania-to pokazuje pewien schemat zachowania właściwy dla sporej liczby użytkowników tego portalu - przyznajemy oceny myśląc o nich bardziej jak o punktach - dostajesz 6 - to "punkt", nie dostajesz 6 - brak "punktu". Mało kto stosuje oceny pośrednie ... stąd też staje się nieuzasadnione istnienie pozostałych wartości ocen ... w tym szczególnie tej nieszczęsnej "1-ki", która niektórym zdjęciom mocno obniża ocenę. Abstrahując od tego jak my oceniamy zdjęcia - są na tym portalu na pewno osoby którym zależy na tym aby ich wysiłek związany z podnoszeniem swoich umiejętności w fotografowaniu otoczenia został doceniony.
Składając wszystko w jedną całość wychodzi wg. mnie na to że odpowiedź na pytanie "Czy zmieniać?" brzmi "Tak", a odpowiedź na to "Co zmienić żeby było lepiej?" kieruje nas w kierunku skali punktowej. Bo zauważ jak to jest w chwili obecnej ... wystarczy naprawdę jedna "1-ka" aby zamienić 4 "6"-tki na "5"-ki ... czy to sprawiedliwe? (4oceny x "6" + 1ka = 25 / 5ocen = średnia "5")

#17 2010-03-06 14:55:52

atram

Mnie interesuja ciekawe podröze a  nie najpiekniejsze zdjecia bo przeciez jestesmy na portalu TRAVELMANIAKÖW a nie fotomaniaköw.Jezeli ludziom tak zalezy na najpiekniejszysz zdjeciach niech sie przeniosa na inny portal zwiazany z fotografia.Ocena moich zdjec tez mnie zbyt nie interesuje,staram sie przekazac informacje o danym miejscu z dodatkiem zdjec.Interesuja mnie bardziej opisy danych podrözy niz ocenianie zdjec.Chociaz na  opisywanie moich podrözy nie zawsze mam czas,chetnie  odpowiadam na pytania zainteresowanych moimi podrözami.

#18 2010-03-06 17:33:11

anet_zb

My też dajemy 6 gdy zdjęcie w jakiś sposób nam się spodoba, zwróci na siebie uwagę, do którego lubimy wracać albo nie dajemy ocen w ogóle. W ten sposób chcemy wyróżnić zdjęcie, a nie ocenić. Wystawianie ocen zawsze kojarzy się nam ze szkołą, a to jest portal turystyczny i trudno oceniać fotki, według jakich kryteriów to robić???? Dlatego naszym skromnym zdaniem lepiej ograniczyć się do wyróżniania  a nie oceniania.  Jesteśmy za tym by uprościć system,  jednocześnie  jak któraś z fotek będzie się podobała wszystkim to będzie to widoczne w rankingu ( bez wystawiania nieszczęsnych ocen i problematycznych jedynek ).  Zdjęcia na tym portalu są ważne, ale nie najważniejsze,  miłe są komentarze  i ciekawe opisy. Dlatego zachęcamy wszystkich do czynnego udziału w aktywnym życiu strony, do tej pory było tu bardzo miło, przyjemnie  i niech tak pozostanie dalej!!!!
smilesmilesmilesmile

#19 2010-03-06 23:27:52

aga133

Również jestem zdania, że oceny pośrednie, więc te prócz szóstki,  nie są konieczne. Tak jak piszą aneta _zb - zwykle stawia się szóstkę, aby zdjęcie wyróżnić, pozostałe oceny pozostają na ogół ,,martwe", no może z wyjątkiem tych nieszczęsnych jedynek, które wywołały niniejszą dyskusję.
Podzielam także opinię atram - ten serwis nosi nazwę Travelmaniacy, więc spróbujmy zachować równowagę, tzn. umieszczając nasze kolejne podróże w serwisie czyńmy to solidnie. Zdjęcia oczywiście ,,wrzucajmy",  ale
i nie pomijajmy ważnego elementu, jakim są opisy podróży.

Ostatnio edytowany przez aga133 (2010-03-06 23:28:53)

#20 2010-03-07 01:38:16

plorenc

Ja przyznaję i biję się w piersi że rzeczywiście mam problem z opisem podróży ... ciągle mam wrażenie że pisanie zajmuje mi zbyt wiele czasu ... no ale chyba już lepiej wrzucić choćby same zdjęcia niż nie robić nic ... tak to sobie przynajmniej tłumaczę.
A jeśli chodzi o zdjęcia ... to wydaje mi się że są one dosyć ważnym atrybutem podróży - dzięki nim możemy potem powspominać albo pokazać innym nasze spojrzenie na to co widzieliśmy i przeżywaliśmy. Oddzielać więc fotografie od podróży jest dla mnie czymś niemożliwym smile ale to że mamy do czynienia z portalem Travelmaniaków nigdy nie podlegało dyskusji ... tylko co to ma znaczyć? Nie umieszczać tu zdjęć w ogóle? Nie oceniać ich? (jestem ZA, ale jak inaczej zrealizować takie zadanie jak polecenie innym użytkownikom portalu konkretnych zdjęć czy opisów podróży? - myślę że kilka sposobów już tutaj zaproponowałem) Jest też druga strona medalu - każdy z tego portalu bierze to co chce ... jedni szukają tutaj wyłącznie wiedzy, innych zaś interesują fotografie (nie mówię że wyłącznie, ale dopuszczam też taką ewentualność). Widać to też po tych nieszczęsnych jedynkach - wystawiają je osoby którym bezsprzecznie nie są obojętne te oceny.
Ta dyskusja jest więc na ten temat - na temat sposobu rozwiązania tego problemu ... Nikt tu chyba nie próbuje robić kolejnego portalu fotograficznego ... ale myślę że nie sposób się w pełni od tego oderwać.
Proponuję się jednak skupić na znalezieniu takiego rozwiązania które zadowoliłoby wszystkich - niezależnie czy jesteś właśnie tą osobą której bardzo lub mniej zależy na jakimś sposobie wyróżniania zdjęć. Pomyślmy i zastanówmy się nad tym którą drogę zmian obrać ... bo to że są one niezbędne to chyba widać już gołym okiem.
Nie chcę zmieniać tej dyskusji w rozważanie z jakim portalem mamy do czynienia ... ale o tym co w związku z tym sądzicie o bieżącym problemie i jak chcielibyście go rozwiązać. Nie za bardzo wiem co Marta chciała powiedzieć ... ale czy to była propozycja zrezygnowania zupełnie z jakiegokolwiek wyróżniania zdjęć? Czy też była to propozycja usunięcia ich z tego portalu?

Ok, mam jeszcze taki pomysł co do samej tej dyskusji ... aby była wciąż na temat to chciałbym aby każdy odpowiedział tutaj na poniższe pytania:
1) Czy pozostawić galerie zdjęć na tym portalu
2) Jeśli pozostawiamy zdjęcia to czy będziemy je jakoś wyróżniać (w celu ich wypromowania dla innych)
3) Czy chcemy komentować zdjęcia?
4) Jeśli będziemy wyróżniać zdjęcia to jaki wg. Ciebie sposób byłby do tego najlepszy
a) przyznawanie oceny od 1 do 6 (tak jak jest obecnie)
b) wyróżnienie (np. oznaczenie gwiazdką - typu "podoba mi się" lub "wyróżnij")
c) przyznanie wartości punktowej np. od 1 do 10 (w przeciwieństwie do oceny punkty się będą tylko sumować - nie będzie liczona średnia jak to ma miejsce w przypadku pkt a - czyli oceny)
d) inny (podaj jaki)

#21 2010-03-07 02:28:38

Fresh

Dziękuję wszystkim za opinie... Temat został zgłębiony nadwyraz dokładnie smile Może na wstępie kilka zdań ode mnie, a potem moja propozycja.

Sam seriws powstał nie po to by promować zdjęcia, ale po to aby pomagać sobie wzajemnie i zbudować bazę wiedzy odnoście podróży - to był, jest i będzie jego główny celem. Zdjęcia są tu jak najbardziej ważne (ich opisy również), ale bardzo dużą, jeśli nie ważniejszą, rolę odgrywają opisy podróży oraz forum, tutaj ze swojej strony zapraszam do aktywności, zadawania nowych pytań na forum i udziału w życiu całego serwisu smile

Analizując problem wiem że nie uda mi się przygotować rozwiązania które zadowoli wszystkich... taki lajf smile i w tym leży mój problem, ale też muszę czy bardziej my wszyscy musimy (jako że jesteśmy wszyscy częścią seriwsu) znaleźć rozwiązanie.

Faktem jest że powstał ranking zdjęć, są one częścią serwisu i pewną jego wizytówką i jakakolwiek możliwość celowego (bądź nie celowego) zaniżania ocen jest niewskazana i karygodna. Zastanawiałem się nad różnymi rozwiązaniami, skupiając się na tych, które nie dadzą możliwości zaniżania ocen... I jak to mówią najciemniej jest pod latarnią, czy najlepsze wydają się być proste rozwiązania.

Dlatego też zaproponuję coś pomiędzy propozycjami Anety, Zbyszka, Piotrka i innych Travelmaniaków... będzie głównie zmiana interpretacji ocen, co wydaje mi się rozwiąże wszystkie problemy.

Czyli nie będzie OCEN, ale PUNKTY. Czyli dalej wybieramy pomiędzy "1" a "6" ale suma ocen oddanych na dane zdjęcie nie będzie dzielona przez ich ilość... Czyli oceniając zdjęcie (od 1 do 6) dodajemy mu tyle punktów (nie mamy możliwości ich odjęcia). Najlepszymi są te zdjęcia, któe mają najwięcej punktów.Dla przykładu .. 10 ocen "6" to 60 pkt, jak ktoś da ocene "1" to doda punkt i dane zdjęcie będzie miało 61 pkt. Zdjęcie mające największą liczbę punktów otrzymanych od Travelmaniaków będzie na pierwszym miejscu w rankingu.

Prośba o krótkie, zwięzłe i merytoryczne uwagi odnośnie tej propozycji (np. "jest ok", "jest zła bo...","wymienić administrację smile").

Ostatnio edytowany przez Fresh (2010-03-07 13:58:44)

#22 2010-03-07 09:26:14

katerina

Dobra propozycja Fresh!Nie ta ze zmiana administracja oczywiscie:))))))

#23 2010-03-07 10:05:51

lagatta

Jest ok  smile

#24 2010-03-07 11:55:41

anet_zb

Jesteśmy jak najbardziej za - Grzesiek bardzo dobry kompromis, sumowanie punktów to chyba najbardziej optymalne rozwiązanie. Administrator też jest bez zarzutów:)smile

#25 2010-03-07 14:03:56

PAVULON

no chyba ktoś sobie jaja robi jeśli się czepia admina...

#26 2010-03-07 18:13:12

plorenc

I jak tu się nie zgodzić skoro sam to proponowałem smile

Reklama

Travelmaniacy.pl

#27 2010-03-07 21:21:28

edzior

Rozwiązanie jest jak najbardziej w porządku :-)

#28 2010-03-08 10:58:03

katerina

Pavulon ty czytaj dokladniej,a nie tylko co drugie zdanie:)

#29 2010-03-08 23:11:13

plorenc

PAVULON napisał:

no chyba ktoś sobie jaja robi jeśli się czepia admina...

Darek, czyli popierasz czy nie popierasz taką zmianę sposobu oceniania? smile

#30 2010-03-08 23:22:45

PAVULON

jestem za , choć wiem, że nawet najlepszy sposób nie rozwiąże problemu , bo zawsze będzie ktos kto namiesza...
i jeszcze na marginesie słówko odnośnie najlepszych zdjęć:tak jak ktoś to już tu napisał: to jest wizytówka tego forum , to nie jest konkurs na najlepsza fotkę , ale JA osobiście BARDZO lubie popatrzeć na DOBRE zdjęcia , a takich jest tutaj coraz więcej, przyznam również że "czasami "ściągam"od innych pomysły na fotki, więc nie mam nic przeciwko żeby "nagradzać wysoką punktacją tych najlepszych , KAŻDY może zrobić zdjęcie które zachwyci innych, każdy może spróbować szczęścia, ale najważniejsza w tym jest PRZYJEMNOŚĆ w zrobieniu zdjęćia , nie pozwólmy się zatracić w tej pogoni , OGLĄDAJMY I PODZIWIAJMY i cieszmy się że należymy do tej wciąż powiększającej się rodziny kochających podróże
to nie jest forum z konkursem fotograficznym - TAK- ale to NIE JEST też forum na którym można leczyć swoje CHORE ambicje. Co niektórym sprawia taką frajdę:to żę ich zdjęcie będzie no1?za wszelką cenę?WARTO?

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh