Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Forum dyskusyjne

Nie jesteś zalogowany.

#1 2010-03-04 20:43:39

PAVULON

troche niezdrowa rywalizacja?

wątek podobny kiedys sie juz pojawił, lecz trzeba wrócic do niego . bo dzieją się rzeczy niezbyt fair.
wiem , że każdy by chciał ,aby jego zdjęcie było no.1 w rankingu najlepszych , ale wg mnie nie jest to powód aby ŚWIADOMIE ZANIŻAĆ ocene zdjęc KONKURENCJI!!!
nie wierze ,że zdjęcie które wczoraj było na 2 miejscu , dzis nagle ląduje na 18...,
wiem wiem , każemu sie podoba co innego , ale to nie jest pierwszy raz kiedy takie działania są podejmowane CELOWO,
LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIE ! podziwiajcie piękno zdjęc zrobionych przez innych , oceniajcie wg , własnej oceny i skali, ale nie rubcie komuś krzywdy czy przykrości , oceniając zdjęcie które dotąd miało same 6 , a wy nagle wlepicie mu 1 tylko dlatego, żeby spadło niżęj od waszego , lub waszego znajomego!!!
to jest śmieszne i głupie. GALERIA NAJLEPSZYCH ZDJĘĆ TO MA BYĆ WIZYTÓWKA NASZEGO FORUM, forum które tworzymy MY WSZYSCY!!! oglądajcie i podziwiajcie ale nie krzywdźcie świadomie!!!

Ostatnio edytowany przez PAVULON (2010-03-04 20:44:12)

Reklama

Travelmaniacy.pl

#2 2010-03-04 20:56:32

Fresh

Re: troche niezdrowa rywalizacja?

hmmm... temat powraca jak bumerang.

Ja ze swojej strony, chętnie przyjrze się dyskusji. W tej chwili powiem tylko że "1" to najgorsza ocena, a "6" to najlepsza - nie mylcie się, bo raz danej oceny nie możecie "odkręcić".

Wszystkie oceny są zapisywane w systemie, tak więc jeśli będą zgłaszane uwagi związane z celowym zaniżaniem ocen dla danego zdjęcia - łatwo będzie sprawdzić kto... ale pamiętajcie, serwis to nie rywalizacja, jak napisał Darek ... "oglądajcie i podziwiajcie"... podróże zbliżają a nie dzielą smile

Wiem że system ocen nie jest idealny i macie do niego zastrzeżenia, być może jest to dobry moment do dyskusji żeby wypracować jego lepszą wersję, zresztą nawet ostatnio Piotrek (plorenc) zasygnalizował mi PRV że można by go udoskonalić. Obecnie ocena zdjęcia to średnia arytmetyczna, gdzie brane są pod uwagę tylko te zdjęcia, które mają więcej niż 6 ocen. Stąd jedna "1" i zdjęcie tak bardzo spada w rankingu.

Ostatnio edytowany przez Fresh (2010-03-04 21:11:31)

#3 2010-03-04 22:01:58

anet_zb

Temat oceny zdjęć wraca co jakiś czas jak bumerang, już dawno temu sygnalizowaliśmy ten problem gdyż teraźniejszy sposób oceniania nie jest obiektywny i sprzyja niezdrowej konkurencji. Widać to na co dzień, jak fotki z górnych półek nagle lądują daleko w klasyfikacji i naprawdę nie wiadomo dlaczego???
Pytanie??????
Czy fotka komuś nie przypadła do gustu, czy ktoś nieroztropnie wcisnął zły przycisk, albo celowo zaniżył ocenę.
Problem ten niestety będzie się powtarzał przy tym sposobie oceniania, nie pomogą żadne apele i tylko zmiana systemu może tę niezdrową sytuację naprawić.
Już dawno temu proponowaliśmy zmianę systemu oceniania, dostępna byłaby tylko funkcja wyróżniania zdjęć, a ilość wyróżnień oznaczało by pozycję zdjęcia w rankingu.
To już zależy od Fresha, on tu podejmuje decyzje i może tym razem rozpatrzy naszą propozycję.
Bardzo irytują nas sytuacje gdy naprawdę dobra, nietuzinkowa fotka nagle spada w rankingu....

Tak na marginesie, to jest portal dla podróżników, ważne są fotki ale ich ocenianie wcale nie jest najważniejsze!!!!
smilesmilesmile

#4 2010-03-04 22:25:24

Fresh

Aneta, Zbyszku - jak najbardziej pamiętam Wasze uwagi z dawnej dyskusji odnośnie oceniania zdjęć.

Jak napisaliście jaki będzie docelowo system ocen zależy ode mnie, lecz z drugiej strony nie do końca - ogólnie w serwisie staram się brać pod uwgę wszystkie głosy i podejmować decyzje, które zadowolą wszystkich a uwieżcie mi że nie jest to proste smile

Ale przejdźmy do sedna sprawy. Plus jest taki że serwis został tak zbudowany że cokolwiek nie wymyśimy z systemem ocen, wszystkie dotychczasowe oceny "nie znikną", tylko będa inaczej przeliczane. Teraz poruszamy się w kwestii "jak liczyć". Możemy oczywiście stosować różne wzory matematyczne, ale to chyba nie ma sensu, bo serwis nie jest konkursem fotek, nie ma nagród itp...

Obecnie widzę realnie dwie opcje:
a) jedna Wasza - w ocenach możliwość dania TYLKO "6" (lub wcale) - wtedy zdjęcie o największej liczbie 6-tek jest pierwsze na liście (pomysł ten podoba mi się). Plusem jest pełna przejrzystość (i co nie mniej ważne - taka opcja jest szybka do zaimplementowania w serwisie), minusem może być problem gdy kilka zdjęć ma taką samą ilość 6-tek - które będzie pierwsze? Proponuję to wcześniej dodane (taki bonus dla autora)

b) opcja wspomniana częsciowo mi PRV przez Piotrka - zliczamy poszczególne oceny - i liczymy ich "wagi", czyli 6-ki są najważniejsze, 5-tki mniej ważne ... a 1-ki najmniej ważne... to tak na szybko. Dzieki temu np. żeby "zniszczyć" ocenę zdjęcia musiałoby dostac kilka ocen "1". Minus jest taki że ze względów technicznych, przeliczanie ocen w serwisie nie będzie jak teraz "na żywo", tylko np. raz dziennie...

Nie ukrywam że mi bardziej podoba się opcja a)

Ale poczekajmy na głosy innych.

Ostatnio edytowany przez Fresh (2010-03-04 23:26:09)

#5 2010-03-04 22:38:09

katrinka

dlatego ja nawet nie oglądam tych rankingów:P

#6 2010-03-04 22:52:59

lagatta

Ja bym nic nie zmieniała. Każdy ma prawo ocenić dane zdjęcie jak mu się żywnie podoba. Ewentualnie jeżeli jest to możliwe, to dobrze byłoby tylko sprawdzić czy przypadkiem nie ma wśród nas osoby, która daje same jedynki.

#7 2010-03-04 23:32:44

PAVULON

najrozsądniejszym rozwiązaniem jest UCZCIWOŚĆ głosujących,albo głosujesz ,albo nie, lepiej nie dać komuś niższej oceny niz kogos skrzywdzić{tak robię ja}, nie ma dla mnie znaczenia kto jest autorem zdjęcia z pierwszej 10-ki . czy jest to znajomy z mojej listy , czy prZez to że ocenie go wysoko , dam mu pozytywna opinie , on mnie zaprosi do zanjomości! , wole mie ć uczciwych znajomych , takich którzy CHCĄ mnie miec wśró swioich znajomych, a nie duplikat NK, gdzieliczy sie liczba znajomych,żęby się pochwalić przed innymi!!!
LUDZIE -ROZSĄDKU!!!

#8 2010-03-04 23:43:12

Fresh

Ewentualnych "nieuczciwych" głosów lub pomyłek nie da sie uniknąć, dlatego trzeba tak zmienić system ocen aby był jak najbardziej obiektywny i aby jedna "1" nie była silniejsza niż dzisięć "6"... mam już pewien kolejny pomysł, ale poczekajmy na inne głosy...

#9 2010-03-05 00:01:26

edzior

Jeśli już miałoby się coś zmienić to mnie się bardziej podoba opcja A.

#10 2010-03-05 00:18:19

PAVULON

nie do końca jest szczęśliwa opcja A nie zawsze daje fotce same 6, sa zarezerwowane dla zdjęć BEST daję 5, ale nigdy poniżej, wolę wtedy niezagłosować...

#11 2010-03-05 00:43:06

edzior

Jeśli chodzi o mnie to oceniam tylko zdjęcia, które robią na mnie wrażenie i wtedy wiadomo daje fotce 6 lub sporadycznie 5. Zresztą ocenianie to nie jedyny sposób,żeby wyrazić opinie na temat zdjęcia, można po prostu dodać odpowiedni komentarz i darować sobie oceny.

Ostatnio edytowany przez edzior (2010-03-05 00:44:53)

#12 2010-03-05 02:01:57

plorenc

Spróbuję i ja dorzucić parę groszy ...
Tak jak to już też pisałem Grześkowi i jak to już napisałem w komentarzu do jednego "zaniżonego" mojego zdjęcia - dla mnie ocena nie jest tak ważna jak komentarz od fachowej osoby która mogłaby mi pomóc w poprawie mojego warsztatu fotograficznego ... no ale nie jesteśmy na portalu fotograficznym ...
No i tutaj pozwolę sobie zauważyć iż ciężko będzie nam znaleźć konsensus pomiędzy osobami takimi jak ja, dla których ważniejszy jest ten komentarz, a osobami dla których liczy się 1-sze miejsce w rankingu fotografii.

Myślę że ostatecznie przychylę się do opcji A z takiego prostego powodu że jest to bardzo przejrzysta forma głosowania, a doświadczenie pokazuje że najprostsze rzeczy są najlepsze.

A to kilka moich uwag i pomysłów w tym temacie:
1) należałoby wyłączyć możliwość oddawania głosów na swoje własne zdjęcia
2) wprowadzić opcję A przy czym wszystkie obecne zdjęcia dostałyby stan 0 albo tyle ile dostało 6 (do przegłosowania)
3) można wprowadzić wariant A w którym nie liczyłoby się średniej ... tylko sumę punktów (b.proste w implementacji i uwzględniające te postulaty które mówią o możliwości stopniowania oceny)
4) można wprowadzić limit punktów do przyznania przez jednego użytkownika w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca (do wyboru / do przegłosowania)
5) można nagradzać autorów najlepszych zdjęć możliwością przyznawania punktów extra (np. większy limit / możliwość przyznania więcej niż 6 pkt.) (osoby takie to mogłyby być osoby które w jakiś sposób zasłużyłyby sobie na miano "eksperta" z dziedziny fotografii - jak je wyłonić? jeszcze do końca nie wiem .. być może byłoby to 5 osób z największą liczbą punktów za zdjęcia - tak więc opłacałoby się zarówno umieszczanie wielu relacji ... jak i ładnych zdjęć)

Zapraszam do dyskusji na ten temat. Myślę że podsunąłem kilka dobrych pomysłów do zastanowienia.

#13 2010-03-05 02:17:29

plorenc

A jeszcze tylko 2 grosze do "pomyłek" w ocenianiu. Szczerze w to nie wierzę bo:
1) Jeśli to osoba która jest już długo na tym portalu to powinna już dawno zauważyć z jakimi ocenami zdjęcia są umieszczane najwyżej w rankingu (praktycznie wystarczy na to jedno kliknięcie myszki żeby się zorientować co i jak)
2) Jeśli byłaby to osoba życzliwa to zgłosiłaby swoją pomyłkę do administratora z nadzieją że będzie mógł to "odkręcić"
3) Jak to zapewne Grzegorz może łatwo sprawdzić to osoby takie jakoś wcześniej "normalnie" oceniały inne zdjęcia ... tylko tutaj jakoś z wrażenia ręka zadrżała smile bo inaczej mogłyby być wykryte jako te, które wstawiają tylko 1-ki ... a to jest bardzo prosto wychwycić mając te dane co ma Grzegorz.

I tak sobie jeszcze myślę ... że system głosowania można byłoby udoskonalić jeszcze w opcję blokowania oceniania przez daną osobę - blokadę taką mógłby nałożyć administrator (taki "ban" na ocenianie) - oczywiście powinno się to znaleźć w regulaminie, powinno być jasno zdefiniowane kiedy administrator stosuje taki mechanizm ... niemniej jednak nie widzę tu miejsca na demokrację - użytkownicy zgłaszają uwagi, podejrzenia ... ale to administrator suwerennie podejmuje decyzję czy tylko zwróci komuś uwagę czy od razu "zabanuje" - ma mieć do tego prawo i nie musi się nikomu z tego tłumaczyć - gdyż z całą pewnością nie robi tego z myślą żeby zaszkodzić serwisowi smile

#14 2010-03-05 02:35:33

edzior

Piotr całkowicie się z Tobą zgadzam,też nie wierzę w żadne pomyłki,moim zdaniem jest wiele profesjonalnych fotek a znajdują się w ostatnich szeregach a ilość ocen maja dużą(20-30) więc jak to możliwe że przy tak wielu oddanych głosach z niską średnią lądują na końcu gdzie jeszcze niedawno zajmowały pierwsze miejsca??

P.S
A tę parę groszy które dorzuciłeś :-) bardzo mi się podoba,szczególnie punkt 3.

Ostatnio edytowany przez edzior (2010-03-05 02:43:21)

#15 2010-03-06 09:38:28

katerina

Ogolnie przychylam sie do opinii katrinki i lagatty-nic bym nie zmieniala.Sama rzadko patrze na te rankingi choc zdjecia oceniam czesto i wtedy tak jak edzior daje 6 albo nic:)Mysle,ze ocena zdjec na tym forum nie jest najwazniejsza!Dlaczego niektorzy bez przerwy doszukuja sie jakis "problemow"w serwisie?Dla przypomnienia:forum ma byc zrodlem informacji dla travelmaniakow,a NIE konkursem zdjec!!!

Fresh skoro sa takie golsy,to w miare mozliwosci zawsze mozesz sprawdzic jak to jest z tymi jedynkami?!

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh