Oferty dnia

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-06-23 11:46:10

kangur

Telekonwenter

Niedawno kupilem sobie telekonwerter, ktory montuje się pomiędzy aparatem fotograficznym a obiektywem. Ustrojstwo to zwiększa dwukrotnie ogniskową obiektywu co powoduje, ze moj obiektyw 18-200, po zalozeniu ustrojstwa,  staje sie obiektywem 36-400. Robilem troche prob w terenie, jakosc zdjec jest nieco gorsza, i najlepiej jest robic fotki ze statywu lub innej podporki ale mam fajna zabawe i ogolnie jestem  zadowolony smile . Do kupna telekonwentera (japonskiej firmy Vivitar) podkusila mnie glownie niska cena. Jesli ktos ma jakies doswiadczenia/ spostrzezenia to prosze o opinie czy porady albo poprostu napiszcie co o tym myslicie smile Pozdrawiam Grzesiek

Ostatnio edytowany przez kangur (2011-06-23 16:52:10)

 

#2 2011-06-27 15:03:04

TrzyKafki_pl

Re: Telekonwenter

O proszę wink Słyszałem co niego na temat telekonwerterów, ale nie miałem okazji wypróbować nigdy takiego smile To mówisz, że spada jakość zdjęć? A ta niska cena, to konkretnie jaka? wink

 

#3 2011-07-07 13:38:06

kangur

Re: Telekonwenter

Zaplacilem, w przeliczeniu na zlotowki, jakies 260 zl wraz z przesylka. W porownaniu z cena obiektywu mocniejszego niz ten, ktory obecnie mam, to wychodzi duzo taniej. Po zamontowaniu pomiedzy aparatem a obiektywem mozna robic b. duze zblizenia, ale najlepiej jest uzyc statywu albo chociaz oprzec aparat o cos stabilnego bo drzenie rak moze rozmazac obraz, pomimo wlaczonej funkcji anty shake hmm  O gorszej jakosci wyczytalem na necie. Z moich doswiadczen wynika, ze kolory sa ciut mniej intensywne, szczegolnie gdy na dworzu jest ciemnawo. Przy pelnym swietle i przy aparacie w miare ustabilizowanym zrobilem troche b. fajnych zdjec na maksymalnym zblizeniu big_smile

Ostatnio edytowany przez kangur (2011-07-08 10:07:21)

 

#4 2011-07-12 17:02:49

plorenc

Re: Telekonwenter

Króciutko:

Telekonwertery obniżają jakość obrazu bo to zawsze jakieś dodatkowe "szkło" do pokonania dla światła, a więc możliwość powstania zarówno aberracji chromatycznej jak i sferycznej.

W kwestii czasu i ogniskowej przyjęło się iż granicznym czasem pozwalającym na eliminację drgań pochodzących od nas samych (i bynajmniej nie chodzi o tzw. "drżenie rąk") jest czas = 1/ogniskowa. Tak więc zwiększając ogniskową f np. z f=50 mm do f=500 mm musimy umieścić aparat na statywie albo ustawić czas krótszy niż 1/500 sekundy. Pamiętajmy o tym "zoomując" czyli zmieniając dynamicznie ogniskową w obiektywach typu zoom.

Anty Shake, czy wszelkie inne stabilizacje obrazu (najlepsze są stabilizacje optyczne) pozwalają na wydłużenie tego czasu ok. 2-3  razy. tj. przy włączonej takiej opcji przy ogniskowej f=500 mm granicznym czasem będzie ok. 1/200 sekundy.

Czas graniczny nie znaczy zaraz pewny i bezpieczny - jest to czas przy którym też musimy się starać żeby nie ruszać w tym czasie aparatem. O ile 1/200 sek to czas stosunkowo krótki to przy próbach stosowania czasu bliskiego 1s niezależnie od włączonej stabilizacji możemy jednak nie utrzymać aparatu w jednym miejscu samymi rękoma.

 

#5 2011-08-19 14:40:33

Mikus

Re: Telekonwenter

Mam telekonwenter i mam z nim klopot. Dziala jako - tako tylo przy pelnym swietle, i na statywie. Moze fajna zabawka ale uwazam, ze lepiej dolozyc i kupic mocniejsze szklo. Mnie tez podkusila cena. Przyznam szczeze, ze zadko mam okazje go uzywac sad

 

#6 2011-08-20 05:00:29

kangur

Re: Telekonwenter

Plorenc: dzieki smile  Mikus: tez tak uwazam smile

 

#7 2012-08-06 19:48:11

fotodrab

Re: Telekonwenter

telekonwertery dzialaja w miare dobrze tylko z topowymi zoomami i stalkami ( oczywiscie pod warunkiem, ze i konwerter jest dobrej jakosci. Normalnie x1.4 powinien dawac zmiane jakosci prawie niezauwazalna, jesli przymkniecie obiektyw o 2 dzialki . Konwerter mocniejszy - x2 zawsze da zmiany, ktore da sie zauwazyc, ale ponownie przymkniecie przyslony poprawi nieco sytuacje. Kangurze - konwertera nigdy nie uzywamy z typem zooma, ktory masz.

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh