Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Forum dyskusyjne

Nie jesteś zalogowany.

#1 2011-05-01 14:55:37

plorenc

Szkoła Fotografii

Witajcie,
Temat nie został zapomniany, jednak doświadczenie i zdrowy rozsądek każą w takich sytuacjach zrobić rozeznanie czy przypadkiem nie wymyślamy koła na nowo ... bo jak się często okazuje, to co wymyślimy już gdzieś tam funkcjonuje i ma się całkiem dobrze ... tak też zrobiłem i w tym przypadku.

Tak więc czasem nie ma sensu powtarzać dokładnie tego samego co znajduje się o jedno kliknięcie dalej w internecie - myślałem że będą to jakieś luźne i strzępkowe wypowiedzi, które będę mógł zebrać w jedną całość ... tymczasem natrafiłem na całe kursy, pełne fotografii a nawet całych wykładów wideo - myślę że ciężko byłoby z czymś takim rywalizować amatorowi jakim w końcu jestem ...

Postawiłem na szali kilka argumentów za i przeciw tworzeniu osobnego działu, przemyślałem sprawę raz i drugi ... dałem tym decyzjom trochę czasu i teraz chyba mogę z czystym sumieniem zaproponować coś, co mam nadzieję przyniesie wszystkim nam najwięcej korzyści w tym względzie.

Moja propozycja wygląda następująco:
1) zaproponuję kilka gotowych kursów internetowych traktujących o podstawach fotografii
2) swój czas zaś spożytkuję na udzielanie bardziej szczegółowych wyjaśnień tam, gdzie pojawią się problemy
3) na forum dorzucę od siebie kilka ciekawostek w temacie foto

Czemu jednak nie nowy dział w TM?
1) jeśli nie chciałbym powtarzać informacji z zamieszczanych linków - artykuły byłyby bardzo krótkie i sprowadzałyby się do stwierdzeń "tu znajdziesz to" itp.
2) forum daje lepszą relację z pozostałymi Travelmaniakami - a więc i świadomość że nie pisze się farmazonów albo stwierdzeń zrozumiałych tylko dla siebie samego

Teoretycznie za powstaniem nowego działu byłaby możliwość umieszczania zdjęć czy wideo - ale nie jest prawdą że za pomocą forum tego nie można zrobić - zarówno zdjęcia jak i wideo można wskazywać przez linki zewnętrzne ... więc się da!

Jednak aby idea takiej formy Szkoły Fotografii miała sens i nie budziła niepotrzebnych negatywnych emocji znanych z innych wątków prosiłbym wszystkich o powstrzymanie się od złośliwych komentarzy, komentarzy typu "tak, masz rację" (czyli nie wnoszących nic nowego do tematu).

I najważniejsze - chciałbym abyście Wszyscy poczuli się autorami tego przedsięwzięcia! Potraktujcie to jak projekt wspólnego pisania poradnika dla innych - swojego własnego rozdziału w Wikipedii lub czegoś podobnego. Każdy wystawia sobie samemu ocenę rzetelnością i fachowością zamieszczanych tutaj wypowiedzi.

W szczególności więc (dbając o pewien poziom trafiających tu wypowiedzi) w uzasadnionych przypadkach, na prośby Travelmaniaków lub przy arbitralnej, wspólnej decyzji osób administrujących portalem i/lub forum niektóre wypowiedzi mogą zostać przeniesione do Zsypu lub wykasowane.

Uwaga!
Wszelkie poboczne dyskusje, "Och-y", "Ach-y" i inne komentarze nie rozwijające zawartej tu wiedzy umieszczamy w wątku "Szkoła Fotografii - dyskusje" tutaj: http://www.travelmaniacy.pl/forum/viewtopic.php?id=1120


Piotr

Ostatnio edytowany przez plorenc (2011-05-01 21:34:56)

 

 Reklama

Travelmaniacy.pl

#2 2011-05-01 15:39:30

plorenc

Re: Szkoła Fotografii

Na początek darmowe, internetowe kursy fotografii praktycznie od podstaw:
http://warsztaty-fotograficzne.pl/index … fotografii
(kursy przychodzą na pocztę e-mail, można je więc sobie czytać nawet w telefonie w drodze do/z pracy)

ciekawy poradnik znajdziecie też tutaj:
http://www.szerokikadr.pl/poradnik/

Wszystkim początkującym i nie tylko polecam słownik foto np. stąd:
http://www.smartakademia.com.pl/slownik-foto
(dzięki temu wszyscy będziemy używać tego samego języka)
(Uwaga na błąd/literówkę: APSF - chodzi o APSC [APS-C])
W Smart Akademii można też się zarejestrować na darmowe kursy foto - myślę że mogą być interesujące smile

W końcu coś dla trochę leniwych i lubiących podejście bardziej od strony praktycznej:
http://www.studiowplecaku.pl/
(tutaj znajdziecie trochę więcej na temat kreatywnego wykorzystania lamp błyskowych, światła zastanego czy też budowania własnych modyfikatorów światła - bardziej myślę pod kątem fotografii studyjnej niż podróżniczej - ale czy w podróży nie chcemy czasem zrobić portretu? oj, chyba bardzo często smile dlatego polecam)

No i do poczytania periodyki foto w wydaniach internetowych:
http://pokochajfotografie.pl/
http://www.fotogea.com/

Oczywiście stron, kursów, periodyków jest znacznie więcej ... tak więc jak to powiedział Obi-Wan Kenobi: "Use Google, Luke!" i niech Moc będzie z Wami!

 

#3 2011-05-01 18:20:39

Jurek

Re: Szkoła Fotografii

Dzięki za  wyszukanie  odpowiednich stron
                                                   Jurek

 

#4 2011-05-02 07:51:13

krakowianka

Re: Szkoła Fotografii

Dzieki plorenc za strony i za zgodzenie sie nam pomoc  w naszych zmaganiach fotograficznych.Pozdrawiam krakowianka

 

#5 2011-05-02 20:50:48

plorenc

Re: Szkoła Fotografii

dzięki, ale naprawdę zapraszam do pisania w wątku "Szkoła Fotografii - dyskusje" pod adresem: http://www.travelmaniacy.pl/forum/viewtopic.php?id=1120 - tutaj zostawmy miejsce na wiedzę ... i tylko wiedzę - jak w Wikipedii smile

 

Stopka forum

Napędzane przez PunBB, modyfikacja Fresh