Oferty dnia

Maroko - Volubilis وليلي - relacja z wakacji

Zdjecie - Maroko - Volubilis  وليلي
Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Maroku:
Co warto zwiedzić?
Dom Orfeusza (można go rozpoznać po trzech cyprysach) był okazałą rezydencją kogoś z miejskiej elity. Zdobią go dwie mozaiki: jedna przedstawia mit o Orfeuszu, druga – rydwan Amfitryty.

Bazylika, kapitol i forum (1300 m2) zostały zbudowane na wzniesieniu. Kapitol (kopia świątyni Jowisza w Rzymie) pochodzi z 218 r. n.e.; na północ od niego stała bazylika poświęcona Jowiszowi, Junonie i Minerwie. Na lewo, tuż przed łukiem triumfalnym, widnieje grupa ogrodzonych sznurkiem mozaik. Jedna z nich przedstawia atletę, otrzymującego nagrodę za zwycięstwo w wyścigu desultorów, w którym jeździec musiał zeskoczyć w biegu z konia, a następnie znów go dosiąść. Niepodal mozaik widać ruiny akweduktu i resztki fontanny.

Łuk triumfalny na trakcie zwanym Decumanus Maximus zbudowano w 217 r. ku czci cesarza Karakalli i jego matki, Julii Domny. Niegdyś jego szczyt wieńczył rydwan z brązu. Łuk został zrekonstruowany w latach 30. XX w., a popełnione wówczas błędy poprawiono w latach 60.

Decumanus Maximus prowadzi na wzgórze wyrastające na południowym wschodzie. W domach po obu stronach drogi są rozmieszczone najciekawsze mozaiki. Pierwszy budynek nazwano domem Efeba – można w nim podziwiać piękne mozaiki, przedstawiające Bachusa w rydwanie zaprzężonym w pantery.

Tuż obok stoi dom z Kolumnami; przylega do niego dom Rycerzy z fragmentem mozaiki wyobrażającej Bachusa i Ariadnę. Za budynkami widać tory, po których poruszały się wózki transportujące wykopane materiały. Rozmiary hałdy ziemi wywiezionej w czasie odkopywania miasta są zdumiewające – tworzy ona całkiem spore, sztuczne wzgórze.

Najpiękniejsze mozaiki można obejrzeć w domu Wenus. Część budowli odgrodzono, ale przy południowym murze wzniesiono platformę, z której dokładnie można zobaczyć dwie najpiękniejsze mozaiki: Uprowadzenie Hylasa przez nimfy i Dianę w kąpieli.
Porady i ważne informacje
33 km na północ od Meknesu leży Volubilis (po arabsku Walili), największy i najlepiej zachowany kompleks ruin z czasów rzymskich w Maroku, w grudniu 1997 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Mury Volubilis pochodzą w części z II i III wieku n.e., jednak wykopaliska dowiodły, że miasto założyli kupcy kartagińscy już w III w. p.n.e. Około 40 r. n.e., po podbiciu Afryki Północnej przez Rzymian, Volubilis było jednym z miast leżących na najdalszych krańcach cesarstwa rzymskiego.
Zespół archeologów z Maroka i Francji jest przez cały czas na miejscu i niemal codziennie dokonuje odkryć. Informacje o najważniejszych obiektach w językach angielskim, francuskim, arabskim i hiszpańskim są umieszczone na tablicach. Odkopane znaleziska mają w przyszłości być wystawione w miejscowym muzeum – obecnie wiele z nich eksponuje muzeum archeologiczne w Rabacie.
Najsłynniejsze zabytki – łuk triumfalny, kapitol, łaźnie i bazylika – powstały w II i III w. n.e. Dumą Volubilis są bez wątpienia wspaniałe mozaiki, pozostające dotąd na swym pierwotnym miejscu, więc trochę wyblakłe od słońca.
Autor: mariusznowy / 2009.09
Komentarze:
Brak komentarzy.