Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Przewodniki » Albania
Albania

Albania - przewodnik

Albania leży w południowo-wschodniej części Europy i jest krajem trochę zapomnianym oraz dość często omijanym przez turystów. Albania graniczy od południa z Grecją, od wschodu z Macedonią, od północnego wschodu z Kosowem, a od północy z Czarnogórą. Kraj ma dostęp do Morza Adriatyckiego, a na południowym zachodzie także do Morza Jońskiego i jego linia wybrzeża ciągnie się przez 362 kilometry. Albania nie jest dużym krajem, zajmuje powierzchnię prawie 29 tys. m2. Na jej terenie mieszka ponad 3 mln osób, z czego 80% to Albańczycy, pozostałe 20% to m.in. Arumuni, Grecy, Romowie i mieszkańcy innych państw Półwyspu Bałkańskiego. Kraj w 75% pokrywają góry (pasma Gór Dynarskich) oraz wyżyny. Najważniejszymi miastami są: stolica Tirana, Durrës, Elbasan, Vlorë i Shkodra. Obecny krajobraz, w który wpisują się niszczejące budynki, bunkry oraz bieda, Albania zawdzięcza dyktatorowi Enverze Hodży, który rządził krajem przez 41 lat.

Gdzie spędzić wakacje?

Dzięki dostępowi do morza oraz terenom górskim w Albanii można wypocząć zarówno na plaży, jak i podczas górskich wędrówek. Miłośnicy zdobywania szczytów powinni odwiedzić Góry Północnoalbańskie (zwane też Alpami Albańskimi). Spośród nadmorskich kurortów można coś wybrać dla siebie na południu Albanii: jedną z małych miejscowości z Bregu (riwiera), Vlorë lub Sarandë pod granicą z Grecją. Jeśli ktoś nie wybiera się na południe to może zatrzymać się w Durrës niedaleko Tirany lub niewielkim Shëngjin na północy. Warte uwagi też jest miasto Pogradec leżące nad Jeziorem Ochrydzkim, przy granicy z Macedonią. Dobrym pomysłem jest również agroturystyka, która wprawdzie dopiero się rozwija w Albanii, ale ze względu na mnogość terenów wiejskich jest miłą alternatywą dla bardziej tłocznych kurortów nadmorskich i można znaleźć coraz więcej ofert gospodarstw agroturystycznych.

Co warto zwiedzić

Będąc na południu Albanii nie można ominąć dwóch miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO: Berat oraz Gjirokastër. Warto też pojechać do malowniczego Kanionu Osum, a także nad jeziora w Parku Narodowym Lura. Na wschodzie, przy okazji odpoczynku nad Jeziorem Ochrydzkim można zajrzeć do zabytkowego miasta Korçë, a na północy kraju koniecznie trzeba się zatrzymać w górskiej Krujë oraz w Shkodrze, która jest zwana duszą Albanii i chyba całkiem zasłużenie. Z niej warto wybrać się do Koman, gdzie atrakcją jest prom płynący niezwykle malowniczą, górską trasą Koman-Fierzë. Stolicę Tiranę również wypadałoby odwiedzić, choć nie jest ona najpiękniejszym i najbardziej zachwycającym miastem dla turysty.

Czas lokalny: GMT + 1 godzina, w okresie letnim GMT + 2 godziny, czyli taki sam jak w Polsce, więc nie trzeba w Albanii przestawiać zegarków.
Czas przelotu: Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego między Polską a Albanią. Lot z przesiadką z Warszawy do Tirany trwa najkrócej ok. 3 godzin.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 953)
Albania - Zdjęcie
Albania - Zdjęcie
Albania - Zdjęcie Butrint
Albania - Zdjęcie
Albania - Zdjęcie Góry Przeklęte
Ciekawostki
Logowanie
Login: 
Hasło: 

Zapomniałem hasła

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się bezpłatnie.