Podróże, wakacje
Wakacje
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Wielka Brytania, Birmingham - bazar - porady, zwiedzanie i opis wakacji użytkownika anet_zb.

Sierpień 2008

Birmingham jest miastem typowo przemysłowym, w którym ciągną się betonowe i stalowe hale zakładów produkcyjnych, pomiędzy którymi znajdują się domki robotnicze. Jest to drugie po Londynie miasto pod względem ludności, zamieszkuje tu ponad sześć milionów ludzi.

Centrum miasta jest poprzeplatane starymi zabytkowymi budynkami z nowymi, naszpikowanymi szkłem i stalą. Nowoczesna architektura jest dość ciekawie wkomponowana i tworzy fajny niezapomniany klimat połączenia współczesności z historią. Często można spotkać charakterystyczne czerwone budki telefoniczne dodające uroku uliczkom i tworzące ten charakterystyczny angielski klimat.

W wielu miejscach, szczególnie w centrum, wyeksponowane są nowoczesne rzeźby i elementy sztuki współczesnej, które dodatkowo upiększają to miasto.

Śródmieście pełni rolę centrum handlowego, a jego wiktoriańskie ulice zostały przekształcone w deptaki i upstrzone witrynami sklepowymi, naszym zdaniem nie zawsze w dobrym guście. Na głównej ulicy New Street z jednej strony zachwycają efektowne XIX-wieczne kamienice, z drugiej zaś kontrastowe, brzydkie budynki z lat 70-tych. Warto odwiedzić Chinese Quarter, to chińska dzielnica z wieloma restauracjami, barami i klubami.

Najcenniejszą budowlą miasta jest St Philip’s Cathedral - barokowy kościół z 1715 r., Kościół św. Marcina, Bull Ring - zadaszony pasaż z lat 60-tych, przebudowany gruntownie w 2003 roku oraz Centralny plac - Victoria Square.

Trafiliśmy tu przypadkowo na bazar, gdzie spotkaliśmy ludzi różnych narodowości. Ludzie Ci robili codzienne zakupy - owoce, warzywa, mięso, przekrzykując się i przepychając w tłumie. Miejsce wydawało się niezwykłe ze względu na tę mieszankę narodowości.

Warto wybrać to miasto na zakupy. Jest tu wiele interesujących sklepów, musimy przyznać, że ceny wcale nie są aż takie wysokie, a jak trafi się na wyprzedaże to można kupić naprawdę fajne rzeczy, ciuszki i co najważniejsze często wyprzedzające naszą polską modę.

Po zakupach w Birmingham stwierdziliśmy że nasz następny przelot do Wielkiej Brytanii odbędziemy z pustymi torbami podróżnymi by było więcej miejsca na zakupy. Niestety na lotniskach bardzo przestrzegają wagi bagażu i trzeba zwrócić uwagę by mieć tylko jeden podręczny, bez dodatkowych torebek i aparatów na wierzchu.

Do Birmingham najlepiej dojechać pociągiem. Dworzec New St. ma połączenia z londyńskim Euston. Pociągi jeżdżą często - co 10-20 min. - podróż trwa ok. 90-130 min. My jechaliśmy z Coventry ok. 40min.

Co warto zwiedzić?

Znajduje się tu ładny stadion i klub piłki nożnej Birmingham F.C. który ma duże osiągnięcia w Angielskiej lidze.

Symphony Hall znajduje się w Birmingham International Convention Centre i warto pójść tam na koncert. Została zaprojektowana przez Artec Consultants Inc z Nowego Jorku, a jej otwarcie nastąpiło w 1991. Posiada 2262 miejsc siedzących na czterech piętrach. Od 2001 dysponuje 6000 piszczałkowymi organami.

Komentarze:


Brak komentarzy.


Komentować mogą tylko zalogowani użytkownicy.

Galeria zdjęć (liczba zdjęć: 44)