Oferty dnia

Czechy - Adrspach / Skalne Miasto - relacja z wakacji

Zdjecie - Czechy - Adrspach / Skalne Miasto

Wyjazd 9:30 z Dusznik Zdroju do Adrszpaskiego Skalnego Miasta w Czechach, powrót około godz. 16:00. Koszt wycieczki 35 zł/os. Wycieczka autokarowa z firmy „Zimpol” Z Dusznik Zdroju.

Po drodze zabieramy turystów z Kudowy i jedziemy przez czeski Nachod do Adrspachu. Skalne Miasto to pasmo skalne, które możemy podziwiać korzystając z dwóch szlaków: Adrszpaskie Skały oraz Teplickie Skały. W Skalnym Mieście w pełni sezonu bywa dość tłoczno, szczególnie w Adrszpachu, gdzie rezerwat jest położony bardzo blisko drogi i parkingu.

Wejście do Skalnego Miasta prowadzi przez dwie kasy biletowe - pierwsza znajduje się obok Centrum Informacyjnego, druga obok Hotelu Skalne Miasto i stawu. Po kilkuset metrach za kasami obie trasy łączą się i prowadzą do pierwszej formy skalnej. Kilkadziesiąt najbardziej charakterystycznych skał ma nadane nazwy odnoszące się do ich kształtów. Tabliczki z nazwami (w jęz. czeskim, angielskim, niemieckim i polskim) stoją przy oznakowanych szlakach.

Przez masyw Skał Adrszpasko-Teplickich prowadzi kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, w większości bardzo łatwych, prowadzących przez oba skalne miasta do trudniejszych, z których część wyprowadza na szczyty najbardziej charakterystycznych iglic, do ruin zamków, punktów widokowych oraz mniejszych labiryntów skalnych i wąwozów. Niektóre z nich są nieco trudniejsze i nadają się dla bardziej wprawnych turystów.

Zielony szlak, którym ja szłam, prowadzi przez las w którym jest tyle samo drzew co skał. Przez wąskie przejścia i po kładkach z desek idziemy między pionowymi skałami a następnie docieramy do Małego Wodospadu i Wielkiego Wodospadu. Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka na różnych poziomach przez które przepływa rzeka Metuja tworząc właśnie te dwa wodospady. Wielki Wodospad opadający z 16-metrowej wysokości znajduje się wewnątrz pieczary skalnej zwanej Świątynią. Ciemno, wilgotno, po skalnej ścianie spływała w dół niewielka struga wody... Przewodnik kazał całej wycieczce jednocześnie dwukrotnie zawołać „Karkonoszu daj nam wody!!!” Po krótkiej chwili z ogłuszającym hałasem runęła woda w dół pełnym prądem. Z grzmotem wody zmieszał się krzyk tych, którzy się przestraszyli i okrzyki zadowolenia. Powstało ogólne zamieszanie i ucieczka z jaskini...

Po stromych metalowych schodach dojść można do Skalnego Jeziorka, po którym pływamy łódką z przewodnikiem, który pokazuje nam Wodnika Szuwarka, Topielca, Słonia, M. Jacksona po pierwszej operacji plastycznej i kilka innych atrakcji przedstawionych ze wspaniałym czeskim humorem. Łódka, którą ja płynęłam nosiła nazwę Tytanic II. Na koniec warto wybrać się nad uroczo położone jeziorko utworzone w wyrobisku dawnej piaskowni, przy słonecznej pogodzie woda w jeziorku ma kolor turkusowy i jest tak przejrzysta, że można oglądać pływające w niej ryby. Jeziorko znajduje się tuż za kasą biletową przy Centrum Informacyjnym. Wokół jeziorka prowadzi trasa 1,5 km z miejscami do odpoczynku.

Szukasz wycieczki? Zobacz nasze propozycje wakacji w Czechach:
Co warto zwiedzić?
  • Mały i Wielki Wodospad;
  • Formy skalne o różnych nazwach np.: Dzban, Skalni Strażnicy, Głowa Cukru, Gromowy Kamień, Kochankowie, Dwojaczki w beciku itd.;
  • Popiersie Johanna Wolfganga Goethego;
  • Brama Gotycka;
  • Turkusowe jeziorko - wyrobisko dawnej piaskowni;
  • Skalne jeziorko.
Porady i ważne informacje

Skalne miasto Adrspach jest położone Czechach Wschodnich odległości około 40 km od przejścia granicznego w Kudowie-Słone. Po przekroczeniu granicy Kudowa-Nachod trzeba się kierować w stronę miejscowości Hronov, skąd wiedzie już droga do Teplic nad Metuji.

Cały teren masywu leży w granicach rezerwatu przyrody o nazwie „Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály”. Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.Jednolita płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów.

Rezerwat dla turystów otwarty jest przez cały rok w godzinach od 9.00 do 18.00.
Ceny wstępu łącznie z przepłynięciem łodzią 110 KC, ulgowe 80 KC. (przyjmują PLN)
Wspinaczka na skały możliwa jest dla osób posiadających zezwolenie.
W czasie deszczowej pogody korzystanie z łodzi nie jest możliwe.
Na miejscu parking, restauracje, pamiątki.

Autor: aknolinka / 2011.05
Komentarze:
Brak komentarzy.