Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Nurkowanie w Egipcie

Nurkowanie w Egipcie

Nurkowanie można zacząć, parę metrów od domu. Można pojechać na długi weekend do którejś z polskich baz. Ale można też odwiedzić Egipt, gdzie wśród setek baz nurkowych jest kilka ze świetnymi polskimi instruktorami.
 

Nauczą nurkowania każdego, pokażą piękno podwodnego świata, przełamią strach nawet u najbardziej lękliwych. Nie trzeba być okazem zdrowia, żeby wrócić z Egiptu z pamiątką na całe życie: certyfikatem nurka.

Dlaczego Morze Czerwone? Po pierwsze: ciepła i krystalicznie czysta woda, z przejrzystością zapierającą dech w piersiach. Wrogiem wielu początkujących nurków bywa poczucie klaustrofobii: mało widać, ciemno i zimno. Tak jest w polskich jeziorach. Morze Czerwone, nawet na 40 m głębokości, daje nam jasność i komfort najczystszych rodzimych jezior... na głębokości kilku metrów. Ciepła woda nie wymaga grubych pianek neoprenowych (w styczniu i lutym jej temperatura rzadko spada poniżej 20 stopni C, a w sierpniu zbliża się do 30!), kaptury nie uciskają uszu, jest miło i bezpiecznie. Po drugie: początkowy stres szybko mija, bo rekompensują go widoki, jakich nie uświadczycie w najpiękniejszym akwarium. Ci, którzy raz zobaczyli koralowce, rogatnicę, fistulkę czy orlenia, szybko przełamią opór, a decyzja: nurkować czy nie? zawsze zapadnie na "tak". Dlaczego z Polakami? Jeśli ktoś słabo zna angielski czy niemiecki, niech zda się na polskich instruktorów. Od tego może zależeć nasze życie. W czasie szkolenia i tak poznamy powszechnie stosowane angielskie nazwy, słowa i zwroty typowe dla międzynarodowej terminologii nurkowej, hasła ważne w czasie odpraw itp. Jednak jeśli nie posługujecie się językiem obcym swobodnie, dojdzie jeszcze jeden stres: zrozumiałem czy nie? Na szczęście pod wodą obowiązują mniej więcej te same znaki - kod nurkowy, którym posługuje się nurkowa brać na całym świecie. Baz z polskimi instruktorami jest coraz więcej. Świetną renomę ma np. Colona Divers w Magawish pod Hurghadą. Na Synaju w Sharm El Sheikh mieści się Nautica z kolei w Dahab jest Planet Divers. Tym ludziom można powierzyć bezpieczeństwo swoje i bliskich. A bezpieczeństwo to pierwsze przykazanie nurkowego dekalogu.

W Egipcie najpopularniejsze jest szkolenie w systemie PADI, a jego standardy przyjęto jako oficjalne, np. nurkowanie do 18 m, nie dłużej niż 60 min. Jeśli nie wiemy, czy nam się nurkowanie spodoba, nie kupujmy całego kursu, tylko tzw. nurkowanie wprowadzające. Jeśli zdecydujecie się na kurs Open Water Diver (OWD-PADI) czy P1 w CMAS, jego koszt zostanie wliczony w kurs. To powszechna praktyka, więc koniecznie się upominajcie. W czasie kursu OWD (250-350 euro) sprzęt niemal zawsze jest wliczony w cenę. W czasie kursu wyższego AOWD lub P2 (160-250 euro) musicie go wypożyczyć. Każdy element kosztuje od 21 do 27 euro (za pięć dni). Maskę, rurkę i płetwy warto mieć swoje. W bazach dostaniecie (w cenie pakietu) balast i butle z powietrzem, dojazd na łódź (zwykle mikrobusem wcześnie rano z hotelu) i transfer łodzią na miejsce nurkowania.

Dzień zaczynamy od dojazdu mikrobusem do bazy. Potem albo idziemy na statek (bazy w Hurghadzie mają swoje porty), albo - jak w Sharm El Sheikh (działa tu ponad 200 baz) - jedziemy do portu lub w Dahab na miejsce nurkowe jedziemy jeepem. Zanim odpłynie statek, sprawdźmy, czy zabraliśmy cały sprzęt, czy wszystko działa, czy w butli jest na pewno 200 atmosfer. Potem już tylko relaks - rejs do wybranej rafy. Instruktorzy robią odprawę, na której zapoznają nurków z topografią i atrakcjami rafy. Po powrocie zazwyczaj jest lunch (4-7 euro).

Po przerwie czeka nas drugie nurkowanie. Czasami do wody wskoczymy w jednym miejscu, a łódź zabierze nas w innym, do którego dopłyniemy pod wodą. Wymarzone są miejsca, w których nieść nas będzie morski prąd - poczujemy się jak ptaki szybujące nad podwodnymi ogrodami.

Nurkowanie w Morzu Czerwonym to wielkie przeżycie. Ta sama rafa za każdym razem wygląda inaczej. Jednego dnia bawią się w lagunie delfiny, drugiego przypłynie żółw, kiedy indziej słońce akurat tak oświetli małe wgłębienia wśród koralowców, że odkryjemy sypialnię skrzydlic czy muren. W kanionie spotkamy zamarłe w bezruchu wielkie barakudy i tuńczyki, w ukwiałach krążyć będą kolorowe amfitriony. I co najważniejsze: gdy już wybierzecie instruktorów, ufajcie im. W razie czego podadzą powietrze ze swoich butli, przytrzymają, doholują, złapią za rękę. Nawet nie wiecie, jak zwykły uścisk ręki rozładowuje pierwszy stres pod wodą.

/ Maciej Moch /

Komentarze:


Andrzej1980
2012-02-03


Fajna strona, którą znalazłem o tej samej tematyce:
http://gpcn.pl/nurkowanie-w-egipcie/
Super dla tych, którzy wybierają się po raz pierwszy.

Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: