Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Miejsca pielgrzymkowe we Włoszech

Miejsca pielgrzymkowe we Włoszech

Włochy są nie tylko miejscem idealnym do spędzenia letnich lub zimowych wakacji. Co roku przyjeżdżają do tego kraju tysiące pielgrzymów. Italia to kraj bogaty w miejsca kultu religijnego. Oto lista miejsc najczęściej, poza Rzymem, odwiedzanych w ramach turystyki religijnej.
 

Asyż - miasto św. Franciszka, założyciela zakonu Franciszkanów. Znajduje się tam Bazylika św. Franciszka z relikwiami Świętego, Bazylika św. Klary z relikwiami pierwszej przełożonej zakonu klarysek, zabytkowy klasztor Franciszkanów i Bazylika Matki Bożej Anielskiej. Poza centrum leży kościółek św. Damiana, w którym działalność rozpoczął zakon klarysek. Na stokach góry Subasio, w obrębie Klasztoru Bernardynów, położona jest pustelnia św. Franciszka. W jej wnętrzu zachowało się kamienne łoże oraz krucyfiks z XV wieku. Obok rośnie dąb zwany Drzewem Ptaków, przy którym według tradycji święty Franciszek rozmawiał z ptakami.

San Giovanni Rotondo - jedno z najbardziej popularnych sanktuariów, położone na półwyspie Gargano. Miejsce, w którym mieszkał słynny stygmatyk Ojciec Pio. Otrzymał on stygmaty 20 września 1918 roku. Przypisuje mu się także wiele innych zdolności nadprzyrodzonych, takich jak: dar uzdrawiania, bilokacji, lewitacji, przewidywania przyszłości, telepatii. Stosunek Kościoła do Ojca Pio był początkowo sceptyczny, na jakiś czas zabroniono mu nawet odprawiania mszy i spowiadania. W sprawie stygmatów toczyło się wiele dochodzeń. Krytycy Ojca Pio oskarżali go o dokonywanie samookaleczeń i preparowanie ran za pomocą fenolu, w celu uzyskania rozgłosu. Kurs Watykanu zaczął zmieniać się w latach 30-tych, kiedy to papież Pius XI zezwolił zakonnikowi na wykonywanie obowiązków kapłańskich. Opinie wśród papieży były jednak podzielone. W 1982 roku wydano zezwolenie na dochodzenie w sprawie świętości Ojca Pio. Został on najpierw ogłoszony sługą bożym, potem błogosławionym, a w 2002 kanonizował go Jan Paweł II. Obecnie San Giovanni Rotondo to cały kompleks, w którym można zobaczyć stary i nowy kościół, celę Ojca Pio, drogę krzyżową, znajduje się tam też szpital o nazwie Dom Ulgi w Cierpieniu, którego budowę zainicjował w 1940 roku Ojciec Pio.

Monte Sant Angelo - leży na półwyspie Gargano, znajduje się tam sanktuarium św. Michała Archanioła. Archanioł Michał ukazywał się w tym miejscu wielokrotnie, od V do XVII wieku. Podczas pierwszego objawienia w 490 roku nakazał miejscowemu biskupowi ustanowienie miejsca kultu przy jednej z grot na górze Gargano. Biskup bojąc się reakcji pogan długo wahał się z wypełnieniem tego zadania. Przekonało go do tego zwycięstwo odniesione nad nieprzyjaciółmi, przepowiedziane przez Archanioła. Tradycja datuje je na rok 492, prawdopodobnie chodzi jednak o wojnę Longobardów z Grekami około 662 roku. Trzecie objawienie miało miejsce, gdy biskup zdecydował się wreszcie poświęcić grotę. Ukazał mu się wtedy po raz trzeci Archanioł Michał i oznajmił, że on sam dokonał już poświecenia. Od tego momentu grota jest nazywana Niebiańską Bazyliką, gdyż jest jedynym miejscem nie poświęconym ręką ludzką. Sanktuarium opiekują się księża Michalici.

Bazylika Santa Casa w LoretoLoreto - miejscowość we włoskim regionie Marche, jest miejscem kultu maryjnego. Znajduje się tu sanktuarium Santa Casa, czyli Świętego Domku. Według tradycji jest to dom z Nazaretu, w którym urodziła się i wychowała Maryja i w którym w dzieciństwie mieszkał Jezus. Miał on zostać przeniesiony przez anioły najpierw na Bałkany, a potem do Loreto, aby uchronić go przed profanacją i zniszczeniem przez Turków. Badania historyczne i archeologiczne zdają się potwierdzać, że mógł on zostać przywieziony do Włoch przez rodzinę de Angelis (Aniołowie), ówczesnych rządców Epiru. Domek jest niewielką budowlą o wymiarach 8,5 x 3,8 x 4,1 m., wewnątrz umieszczona jest figura Matki Boskiej z Loreto.

Manopello - w miasteczku, w kościele kapucynów znajduje się Sanktuarium Świętego Oblicza (Sanctuario di Volto Santo), gdzie przechowuje się chustę z wizerunkiem Jezusa. Według tradycji jest to chusta św. Weroniki, na której w czasie drogi krzyżowej odcisnęła się twarz Chrystusa. Zauważono także zbieżność z Całunem Turyńskim - po nałożeniu na siebie obydwu wizerunków okazało się, że proporcje twarzy i układ ran są do siebie bardzo podobne. Nauka do tej pory nie wyjaśniła pochodzenia wizerunku z Manopello.

Lanciano - miejscowość w regionie Abruzja, gdzie miał miejsce cud eucharystyczny. W VII wieku, w małym kościółku pod wezwaniem św. Legoncjana, podczas mszy świętej odprawiający nabożeństwo kapłan zwątpił w obecność Chrystusa w Eucharystii. Wtedy opłatek i wino przemieniły się w ciało i krew Jezusa. Badania naukowe wykazały, że ciało przechowywane w Lanciano jest autentycznym fragmentem ciała ludzkiego, a konkretnie mięśnia sercowego, a krew jest również krwią ludzką. Udowodniono także, że pochodzą one od tej samej osoby. Początkowo sanktuarium znajdowało się pod opieką ojców Bazylianów, potem Benedyktynów, a obecnie opiekują się nim Franciszkanie (od 1258 r). W 1902 monstrancja z ciałem i ampułka z krwią zostały przeniesione do ołtarza ufundowanego przez mieszkańców miasteczka.

Padwa - znajduje się tu grób św. Antoniego z Padwy, franciszkanina, teologa i wybitnego kaznodziei. Z powodu zdolności duszpasterskich, zdolności przekonywania i argumentacji nazywano go „młotem na heretyków”. Św. Antoni jest patronem osób i rzeczy zaginionych, a także górników, małżeństw, narzeczonych i podróżnych. Bazylika św. Antoniego w Padwie nazywana jest po prostu „Il Santo”, jest największym i najważniejszym kościołem w mieście, nie posiada jednak oficjalnego statusu kościoła głównego.

/ awo, fot. wikimedia.org /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA