Podróże, wakacje
Wakacje
Nawigacja: Strona główna » Artykuł
Porada miesiąca: Zobacz jak tanio zarezerwować hotel! >>

Co zwiedzić w Walencji?

Co zwiedzić w Walencji?

Zwiedzanie Walencji w praktyce. Nie da się ukryć, że Walencja to wspaniałe miejsce na weekendowy city - break: łączące przeszłość z nowoczesnością trzecie największe miasto Hiszpanii. Średniowieczna starówka, nowoczesne muzea, złociste plaże i oryginalna kuchnia - czego chcieć więcej na urlopie?
 

Ciudad Vieja - średniowieczna starówka
Jednym z najważniejszych zabytków starej części miasta jest powstała na miejscu dawnego meczetu Katedra. Wyróżnia ją wspaniała architektura - budowę rozpoczęto jeszcze w 1262 roku, ale większość kościoła powstała w XIV i XV wieku, natomiast zachodnia fasadę wybudowano już w wieku XVIII. Warto wspiąć się na ośmioboczną dzwonnicę zwaną El Micalet, czyli „Mały Michał” aby zobaczyć umieszczony tam dzwon, wyświęcony w dniu św. Michała w 1418 roku oraz Walencję z nieco innej perspektywy. Tym jednak, co przyciąga do Katedry najwięcej turystów nie jest jej piękny wystrój, ale niepozorna kaplica Capilla de Santo Caliz na uboczu północnej nawy. To tam mieści się największy skarb Katedry: puchar uznawany za legendarnego Świętego Grala - kielich z Ostatniej Wieczerzy, w którym wino przemieniło się w krew Chrystusa.

Wakacje w Hiszpanii z rabatem do 30% - zobacz ofertę wycieczek Rainbow Tours >>

Tuż obok Katedry mieści się najładniejszy plac Walencji - Plaza de la Virgen, przy którym znajduje się XVII - wieczna bazylika Virgen de los Desaparados. Warto przejść się do Torres de Serranos - dawnych wież obronnych strzegących wjazdu do miasta. Od XVI do końca XIX wieku w lochach wież więziono niepokorną szlachtę walencką.

Unikalnym zabytkiem Walencji jest XV - wieczny budynek Lonjy - Giełdy Jedwabiu. Przez kilka wieków giełda była największym na wybrzeżu Morza Śródziemnego ośrodków handlu tym materiałem. Budynek jest wpisany na listę UNESCO jako doskonały przykład świeckiej architektury czasów gotyku. Nieco dalej warto zobaczyć Almudin - zabytkowy spichlerz.

Niedaleko Lonjy mieści się niesamowity budynek Mercado Central - zbudowany z metalu i szkła w 1928 roku jest wspaniałym przykładem modernistycznej architektury. Warto tu przyjść rano na zakupy, kiedy stoiska wypełnione są lokalnymi produktami: świeżymi owocami, rybami i mięsem. Innym interesującym miejscem na zakupy jest Plaza Redonda, czyli Okrągły Plac. Jak sama nazwa wskazuje, mieszczące się tu budynki ustawione są na planie koła. Partery domów zajmują sklepiki z lokalnymi produktami, zaś w niedzielne poranki odbywa się tutaj targ staroci. Nieco dalej od centrum mieści się Mercado Colon - budynek dawnej hali targowej, obecnie mieszczący liczne bary i kawiarnie.

W starej części Walencji zobaczyć można wiele pałaców, spośród których najpiękniejszy jest Palacio del Marques de Dos Aguas - wspaniały barokowy budynek, mieszczący kolekcję Muzeum Ceramiki. Innym wartym uwagi pałacem jest XV-wieczny Palau de la Generalitat w stylu gotyku katalońskiego.

Ciutat de les Artes i les Ciencies - dzielnica przyszłości
O ile zabytkowa dzielnica w Walencji jest wielką atrakcją którą trzeba zobaczyć, to tym, co przyciąga do miasta najwięcej turystów, jest jego nowoczesna część - Miasto Sztuk i Nauk. Ten wspaniały kompleks kulturalno - rozrywkowy zaprojektowany został przez jednego z najbardziej znanych hiszpańskich architektów: Santiago Calatrava przy współpracy z Felixem Candelą. Odbijające się w tafli wody białe budynki już z zewnątrz robią ogromne wrażenie, zarówno w dzień, jak i w nocy.

LHemisferic w Walencji, fot. Diliff, licencja CC BY 2.5

Najciekawszym z nich jest L’Hemisferic - symbolizujący ludzkie oko otwarte na świat budynek położony w wielkim basenie. Wewnątrz mieści się planetarium i kino Imax, prezentujące filmy dla dzieci i dorosłych - także w trójwymiarze.

Obowiązkowym punktem zwiedzania powinno być L’Oceanografic - największe oceanarium w Europie. Ogromny kompleks prezentuje morskie życie wszystkich stref klimatycznych. Poszczególne zbiorniki połączone są ogrodami i tunelami - niesamowite wrażenie robi spacer tunelem z przepływającymi nad naszą głową rekinami czy kolorowymi rybkami! Atrakcją samą w sobie jest mieszczące się tu również delfinarium, gdzie cały dzień odbywają się pokazy.

Miłośnicy nauki i techniki powinni odwiedzić Museu de les Ciencies Principe Felipe. Jedno z największych interaktywnych muzeów sztuki w Europie pozwala podczas zabawy poznać tajemnice kosmosu, przyrody i ludzkiego ciała.

Koniecznie trzeba wrócić do dzielnicy przyszłości wieczorem, kiedy podświetlone miasteczko prezentuje się wprost spektakularnie i zobaczyć od środka jeszcze jeden budynek kompleksu: mieszczący się naprzeciw Museu de les Ciencies L’Umbracle. W dzień odwiedzić tu można urokliwy ogród palmowy pod białymi łukami. W nocy miejsce ożywa - mieści się tu jedna z najlepszych dyskotek Walencji, z zapierającym dech w piersiach widokiem na Ciutat de les Artes i les Ciencies.

/ amr, fot.wikimecia org, Felivet, licencja Public Domain /

Komentarze:


Brak komentarzy.


Aby skomentować musisz być zalogowany.

REKLAMA
Relacje z wakacji: